Ważne
  Dziś w bibliotekach regionu rządzą same superwomen

  Dziś w bibliotekach regionu rządzą same superwomen

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeśli wydaje ci się, że bibliotekarka to nieatrakcyjna pani w rozciągniętym swetrze, grubych okularach, z nosem wciąż w książkach, to znak, że dawno nie byłeś w bibliotece. Najwyższy czas to nadrobić, zwłaszcza że dzisiaj przypada Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy.
  Małgorzata Kępka z Koszarawy, Bibliotekarka Roku 2011

  Małgorzata Kępka z Koszarawy, Bibliotekarka Roku 2011 ©arc.

  Stara nomenklatura mówi o bibliotekarzach, choć dzisiaj w tych przybytkach rządzą panie. I rządzą dobrze, bo biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, ale też lokalne czy dzielnicowe centra kultury, organizujące spotkania z pisarzami czy innymi "ciekawymi ludźmi", zajęcia dla przedszkolaków, głośne czytanie książek, kursy komputerowe dla seniorów oraz rozmaite imprezy okolicznościowe.

  Przykładem bibliotecznej superwoman jest Małgorzata Kępka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszarawie na Żywiecczyźnie, Bibliotekarka Roku 2011 Województwa Śląskiego. Miała urzędować w hotelu, skończyła nawet odpowiednie technikum w Wiśle, ale gdy zaczęła pracować w bibliotece, wsiąkła na amen.
  W tej samej placówce działa od 31 lat. Teraz jest jej dyrektorką i zarazem jedyną pracownicą. Pytana o to, co, oprócz wypożyczania książek, robi, przez 10 minut wymienia: - a to prowadzi kurs komputerowy dla dzieci, a to promuje region, organizuje spotkania międzypokoleniowe, zaprasza gości (byli już tu bracia Golcowie i Piotr Kraśko), przed Euro przygotowuje dzień sportowy - spotkanie z zespołem LKS Babia Góra i pokaz mody sportowej, prowadzi stronę internetową biblioteki i jej profil na Facebooku. W wolnych chwilach, czyli zwykle nocą, pisze projekty unijne.

  Skąd ma na to energię? - Sama się napędzam - mówi. Kiedy widzę, że ludzie korzystają z tego, co wymyślę, chwalą, to od razu chce mi się więcej robić. Jest mi łatwiej angażować w działania biblioteki mieszkańców gminy, bo jestem rodowitą koszarawianką, wszystkich znam. Każdy myśli, że to jest spokojna praca, ale wcale tak nie jest, bo trzeba się znać nie tylko na książkach, ale też na prawie, informatyce, księgowości, promocji, a nawet sprzątaniu - dodaje.

  W województwie śląskim działa 815 bibliotek i filii, 88 oddziałów dla dzieci. W sumie dysponują one prawie 16,5 milionami książek. W 2011 roku bibliotekom przybyło pół miliona nowych książek. Co czwarty mieszkaniec naszego województwa jest zapisany do biblioteki - jest nas 877 tys. (w 2010 r. było o 4 tys. więcej).

  Statystycznie każda biblioteka w regionie wydaje rocznie 7,4 tys. zł na książki, 622 zł na zbiory specjalne i 1,3 tys. zł na prenumeratę gazet i czasopism. W rankingach bibliotek wciąż prowadzą Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej, Miejskie Biblioteki Publiczne w Jaworznie i Gliwicach oraz biblioteki powiatów rybnickiego i raciborskiego.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama