Ważne
  Impreza integracyjna w górach to nie safari

  Impreza integracyjna w górach to nie safari

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Hura! Jedziemy na wycieczkę integracyjną w Beskidy. Będą piwko i miodunka, pieczenie kiełbasek lub barana, przejażdżki quadami, a do tego paintball. - Żyć nie umierać, wreszcie odsapniemy od roboty - myślą pracownicy, którym firmy fundują takie imprezy. Niestety, coraz częściej owe "eventy" dają się mocno we znaki nie tylko góralom, ale i przyrodzie. Dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" z Twardorzeczki przygotowały dekalog dla firm wysyłających pracowników w plener.
  Kiełbaski najlepiej piec w wyznaczonych do tego miejscach

  Kiełbaski najlepiej piec w wyznaczonych do tego miejscach ©arch.

  - Taki kodeks był potrzebny, bo zauważamy, że imprezy integracyjne mają elementy, które przyrodzie szkodzą. Na przykład przyjeżdża w góry kilkudziesięcioosobowa grupa ludzi nagle oderwanych od biurek i jednym z punktów programu jest zwiedzanie jaskini Trzy Kopce w czasie, kiedy hibernują tam nietoperze. Albo wsiadają na quady lub skutery śnieżne i jeżdżą po lesie w miejscach niedozwolonych. To bardzo niepokojące zjawisko i w Beskidach masowe - opowiada dr Robert Mysłajek, wiceprezes stowarzyszenia "Wilk".

  Małgorzata Zielonka, rzecznik prasowy katowickiej RDOŚ, podkreśla, że od wiosny do jesieni imprezy integracyjne w Beskidzie Śląskim czy Żywieckim oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej są bardzo popularne.
  Coraz więcej firm organizujących takie wydarzenia ma w swojej ofercie właśnie przejażdżki quadami czy samochodami terenowymi. Niektóre z nich bez skrupułów reklamują je jako fantastyczny sposób na dotarcie do niedostępnych zakątków dzikiej przyrody.

  DOWIEDZ SIĘ
  Kiedy powstanie tor dla quadów w Bielsku-Białej
  Dlaczego Polacy kochają quady
  Czy istnieje specjalne prawo dla quadów


  - Zleceniodawcy często nie są świadomi, że podczas takich wypraw ich pracownicy po prostu łamią prawo. Dlatego we współpracy ze Stowarzyszeniem dla Natury "Wilk" przygotowaliśmy swego rodzaju poradnik. Zawiera on wskazówki pozwalające wybrać taką ofertę, która nie narazi uczestników imprezy na nieoczekiwane nieprzyjemności - informuje Zielonka.

  Dr Mysłajek podkreśla, że absolutnie nie są za tym, żeby zabraniać firmom czy ludziom jakiegokolwiek wypoczynku czy aktywności, ale ważne, by było to robione w sposób odpowiedzialny. - Jeśli już ma być jazda na quadach, to raczej na specjalnych torach, a nie w obszarach chronionych. Jeśli planujemy wyprawę do jaskini, to raczej poza okresem hibernacji nietoperzy - mówi dr Mysłajek. Ma więc nadzieję, że szanujące się firmy, dbające o swój wizerunek, wezmą sobie do serca przygotowany dekalog i będą wybierały takie oferty, które nie szkodzą przyrodzie.

  Witold Szozda, nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła, również zauważa, że zdarzają się wycieczki zakładowe, które przyrodzie dają mocno w kość, ale zaznacza, iż nie można generalizować.

  - Niszczenie przyrody to plaga. Cały czas straż leśna odnotowuje przypadki naruszenia prawa - niszczone są paśniki, ambony, znaki informacyjne, uprawy. Część tych aktów wandalizmu to zapewne sprawa uczestników imprez integracyjnych, choć nie można im przypisać wszystkich. Po prostu trzeba edukować ludzi od małego - zaznacza Szozda.


  Pamiętaj o tym!


  Oto niektóre z zaleceń kodeksu:
  Jeśli wśród atrakcji proponowana jest jazda samochodami terenowymi, quadami, motocyklami czy skuterami śnieżnymi po lesie lub innych obszarach, które nie są specjalnie przeznaczone do tego celu - zażądaj od organizatora imprezy okazania odpowiedniego zezwolenia na jazdę w takim terenie. Pamiętaj, że na poruszanie się pojazdami silnikowymi nawet po "zwykłym" lesie musisz mieć zezwolenie zarządcy terenu (...)

  Nie zgadzaj się na jazdę off-road korytami rzek i potoków. To szczególne barbarzyństwo, powoduje zanieczyszczanie wody paliwem i smarami.

  Jeśli impreza zawiera gry terenowe, paintball lub survival na terenach leśnych, zażądaj od organizatora uzgodnień z zarządcą terenu, czyli właścicielem, nadleśniczym, dyrektorem parku, dyrektorem RDOŚ, itp.

  Podczas zajęć integracyjnych na świeżym powietrzu nie akceptuj niszczenia zieleni oraz pozostawiania śmieci i odpadków żywności, a także wszelkich trwałych śladów i konstrukcji. Pamiętaj, że najsmaczniejsza kiełbasa z grilla lub pachnąca jedzeniem torebka foliowa może poważnie zaszkodzić dzikim zwierzętom, a kosze w lesie są chętnie przez nie przeszukiwane.

  Nie akceptuj palenia ognisk poza wyznaczonymi do tego miejscami. Pamiętaj, że organizowane w lesie nocne ogniska ze śpiewami płoszą zwierzęta (...)

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kusza.

   niewidzialny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 24

   dostosujcie sie bo bydzie z wami kiepsko ..... +....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama