Ważne
  Bolid Silesian Greenpower z Gliwic podbił słynny tor...

  Bolid Silesian Greenpower z Gliwic podbił słynny tor Silverstone! [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Marlena Polok-Kin

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bolid Silesian Greenpower z Gliwic podbił słynny tor Silverstone! [ZDJĘCIA i WIDEO]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Matt Barker/ sg.polsl.pl

  Wyświetlacz z Samsunga Galaxy Note, okablowanie - z firmy zaopatrującej Audi i Porsche. Obudowa wykonana w Gliwicach. Poza tym zastosowano to, co najważniejsze - śląską myśl techniczna - a to marka sama w sobie. Najlepsza w świecie. Co z tego powstało tym razem? Nowy model Silesian Greenpower!
  Marzenie każdego chłopaka - bolidy z Politechniki Śląskiej wzbudzał tym większe zainteresowanie, kiedy za jego kierownicą siadała kobieta. Sara Machowska, jedna uczestniczek gliwickiego projektu, opowiadała o pracy nad gliwickimi bolidami, a także - o wrażeniach z toru. Dzieło śląskiej myśli technicznej pokonało gigantów w branży motoryzacyjnej. Że były to zawody (także wiedzy teoretycznej i praktycznej) tylko na elektrycznych autkach? Naszym zdaniem to doskonale wróży na przyszłość. Bądźmy dumni, bo to nie lada wydarzenie.

  Bo to było wielkie przeżycie i ogromny sukces studentów Politechniki Śląskiej. Zbudowane przez nich dwa bolidy z silnikami na prąd zwyciężyły w wyścigach na słynnym brytyskim torze Silverstone. W pokonanym polu Polacy pozostawili takie potęgi motoryzacyjne, jak zespół Jaguara - Land Rovera (na 13. miejscu) oraz Peugeota/Citroena (29 miejsce).

  Nasz Silesian Greenpower rozgromił ich na torze i pędził z prędkością 115 km. Interdyscyplinarny zespół utalentowanych studentów Politechniki Śląskiej dzielił się dziś wrażeniami z tej imprezy. Dość powiedzieć, że wszystko się zaczęło od fascynacji jednego ze studentów, który będąc na zagranicznych praktykach w firmie związanej z Jaguarem brał udział w takim projekcie. Pierwszy bolid powstał w 2010 i zaraz na słynnym torze wywalczył 6. miejsce. Teraz Polacy nie mają sobie równych.

  Silesian Greenpower wygrał w Greenpower Corporate Challange 2012 na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. Ich pojazd SG2012 zajął pierwsze, SG2011 - drugie miejsce. Sami dla siebie byli więc klasą. Studenci zdobyli również najszybszy czas jednego okrążenia.  Przed Świętami Wielkanocnymi na Torze Poznań zespół przeprowadził testy ubiegłorocznego bolidu, który - zmodernizowany - wystąpił w tegorocznej edycji. Jazdy testowe odbywały się również na drodze technicznej wzdłuż autostrady A4. Studenci cały czas ulepszają swoje autka. I nie ukrywają, że są z nich dumni.

  - Wykorzystaliśmy to, czego uczymy studentów, ich pasję i zainteresowania i fakt, że potrafimy to wszystko połączyć z praktyką. I tak nam się jakoś przypadkiem udało wygrać z najlepszymi - uśmiecha się Wojciech Skarka, który jest międzywydziałowym koordynatorem i opiekunem z Wydziału Mechanicznego-Technologicznego. - Wróciłem niedawno z USA i to, co zobaczyłem przekonało mnie, że kształcimy na światowym poziomie.

  Nas to, co zobaczyliśmy dziś na Politechnice Śląskiej - także przekonało.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO


  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama