Kurze pazury i do frontu klatki, czyli co jeszcze dała nam...

  Kurze pazury i do frontu klatki, czyli co jeszcze dała nam Unia

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Unijne wytyczne dotyczące "produkcji jaj na wolnym wybiegu" były bardzo precyzyjne

  Unijne wytyczne dotyczące "produkcji jaj na wolnym wybiegu" były bardzo precyzyjne ©Arkadiuz Gola

  Co nam dała Unia Europejska? O tym dzieci piszą w szkole wypracowania: "Unia, psze pani, dała nam pieniążki, co to płyną do naszego kraju szerokim strumieniem". Oprócz dopłat do rolnictwa, możliwości podróżowania i podejmowania pracy w dowolnym miejscu kontynentu, integracja z Europą wniosła do naszego życia jeszcze jedno interesujące zjawisko. Po europejsku pewnie nazywałoby się "implementacją rezerwuaru euroterminów lingwistycznych wraz z odpowiadającymi im zjawiskami na gruncie narodowego kodu językowo-kulturowego".
  Unijne wytyczne dotyczące "produkcji jaj na wolnym wybiegu" były bardzo precyzyjne

  Unijne wytyczne dotyczące "produkcji jaj na wolnym wybiegu" były bardzo precyzyjne ©Arkadiuz Gola

  Imple… co? Po naszemu, to po prostu przejmowany przez nas eurojęzyk, pełen nowych pojęć, zaskakujących i tajemniczych wyrażeń oraz bardzo karkołomnej narracji. Dziś wiemy na przykład, że beneficjent to nie synonim kuracjusza, tylko określenie firmy, osoby lub instytucji, która dostaje europejskie dofinansowanie. Albo komisarz. Kiedyś kojarzył się głównie z oficerem policji. Albo politycznym. Dziś komisarz to w masowej świadomości bardziej członek gabinetu Komisji Europejskiej, taki Janusz Lewandowski na przykład.


  Są sytuacje, w których euronarrację nazwiemy eurobełkotem. Głośny przykład sprzed kilku lat związany ze staraniami o uznanie cyrku (cyrk: atleci, słonie, klauni, linoskoczkowie…) za "część kultury europejskiej". "Cecha charakterystyczna cyrku, jaką jest transgraniczne przemieszczanie się, uwidacznia konieczność rozpatrzenia sytuacji cyrku z europejskiego punktu widzenia oraz rozważenie wprowadzenia środków w tym zakresie" - głosiła eurorezolucja w tej sprawie. O co konkretnie się rozchodzi? No właśnie… Do historii przeszły też spory o krzywiznę bananów, ślimaka winniczka, którego określono mianem "ryby lądowa" czy energooszczędne żarówki (te o mocy powyżej 60 W to "urządzenia grzewcze").

  UNIA DAJE PIENIĄDZE I WYMUSZA PODWYŻKI CEN. CZYTAJ WIĘCEJ

  To ze zjednoczonej Europy przyszedł do nas tzw. język neutralny płciowo. Zgodnie ze stosowną broszurą, jaką wydał Parlament Europejski, w kontaktach służbowych należy unikać form wskazujących na płeć. Powód? Zapobieganie dyskryminacji czy możliwości urażenia drugiego człowieka. Więc koniec z "prezesem" i (o, zgrozo!) "prezeską", których miałaby zastąpić "osoba prezesująca". Nie będzie też "męża stanu", ani nawet "żony stanu", tylko… No właśnie co? Osoba stanu? Żono-mąż stanu?

  Swego czasu w Parlamencie Europejskim działały grupy robocze zajmujące się np. "dobrym samopoczuciem zwierząt", a dyrektywa dotycząca "produkcji jaj na wolnym wybiegu" głosiła, że "kura ma mieć w klatce urządzenie do ścierania pazurów i ma stać pazurami do przodu klatki". Co rzec na debatę pod romantycznym tytułem: "Jak przybliżyć przestrzeń kosmiczną do Ziemi"? Albo: tarcznik niszczyciel, szkodnik, który niszczy drzewa. Komisja Europejska postanowiła z nim walczyć, wydając "zakaz posiadania jego okazów przez państwa członkowskie". Na działce tną komary? Może napisać do KE, a ta może wyda dyrektywę o zakazie posiadania moskitów przez państwa członkowskie.
  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO



  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama