Czechowice-Dziedzice: Kopalnia Silesia rozpoczęła wydobycie...

  Czechowice-Dziedzice: Kopalnia Silesia rozpoczęła wydobycie dzięki pół mld zł inwestycji

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Niespełna półtora roku po przejęciu kopalni Silesia przez czeskiego inwestora zakład rozpoczął wydobycie węgla. Łączna wielkość nakładów w kopalni przekroczyła pół mld zł, a zatrudnienie zostało podwojone. Do końca 2013 r. pracę znajdzie tu jeszcze ponad 600 osób.
  W środę przedstawiciele Przedsiębiorstwa Górniczego (PG) Silesia podsumowali dotychczasowe inwestycje i poinformowali o swoich zamierzeniach na kolejne półtora roku. W grudniu 2013 r. zakład osiągnie zdolność wydobywczą rzędu 3 mln ton węgla rocznie, a łączna wartość inwestycji przekroczy 800 mln zł.

  Dotychczasowe inwestycje sfinansowano ze środków własnych czeskiego Energetycznego i Przemysłowego Holdingu (EPH); do miesiąca ma być jednak zawarta umowa z konsorcjum czeskich banków dotycząca refinansowania ok. 70 proc. poniesionych nakładów z kredytu.

  Dotychczas na rewitalizację kopalni oraz zakup maszyn i technologii (kupiono m.in. kombajny chodnikowe i kompleks ścianowy), a także modernizację zakładu przeróbczego wydano 320 mln zł. Dalsze 200 mln zł to tzw. przedprodukcyjne koszty operacyjne, w tym rekonstrukcja infrastruktury podziemnej i koszty stałe. Trzeba było m.in. wymienić kilometry podziemnych rurociągów, zmodernizować transport i przebudować wyrobiska.

  Zatrudnienie wzrosło w tym czasie z 731 osób w grudniu 2010 r., kiedy inwestor kupił kopalnię od Kompanii Węglowej, do 1520 osób obecnie. W końcu przyszłego roku zakład ma zatrudniać 2150 pracowników. Zarząd kopalni zawarł porozumienie z załogą, umożliwiające ciągłą pracę na cztery zmiany - przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. To pierwsze takie rozwiązanie w polskich kopalniach, poprawiające efektywność wydobycia.

  - Chcemy być liderem w efektywności pracy w polskim górnictwie, a także liderem w dziedzinie bezpieczeństwa pracy - zadeklarował prezes i dyrektor generalny PG Silesia Jirzi Pasztika. Kopalnia chce to osiągnąć nie tylko dzięki czterobrygadowemu systemowi pracy, ale także dzięki nowoczesnym technologiom oraz motywacyjnemu systemowi wynagradzania. System działa w kopalni już dziś, w miarę potrzeb.

  Obecnie w kopalni eksploatacja prowadzona jest na jednej ścianie wydobywczej, z której niebawem będzie można uzyskać 100-130 tys. ton węgla miesięcznie (4,5-5 tys. ton dziennie - obecnie, w fazie rozruchu, 2-3 tys. ton), czyli ok. 1,5 mln ton rocznie. To największa zdolność wydobywcza w historii czechowickiej kopalni.

  W drugiej połowie przyszłego roku ruszy druga ściana - docelowo kopalnia będzie eksploatować węgiel równolegle dwiema ścianami wydobywczymi. Zakupiony zostanie kolejny kompleks ścianowy, powstanie także największy w Polsce podziemny zbiornik węgla, zdolny pomieścić 5 tys. ton węgla. Zanim pracować będą dwie ściany, prawdopodobnie w kwietniu i maju 2013 r. zakład wstrzyma wydobycie, aby sfinalizować modernizację szybu, a tym samym transportu urobku oraz załogi.

  Węgiel z Silesii będzie trafiał przede wszystkim do polskich odbiorców - firma nie zdradza na razie nazw konkretnych klientów. Mniejsza część węgla znajdzie nabywców na rynku czeskim.

  Kopalnia Silesia położona jest w Czechowicach-Dziedzicach (Śląskie), zaledwie 30 km od granicy z Czechami. W jej złożach jest ponad 500 mln ton węgla, z czego 127 mln ton to tzw. zasoby przemysłowe, możliwe do udostępnienia i wydobycia. W przyszłości możliwe będzie sięgnięcie po niżej położony węgiel, w ramach projektu tzw. "Silesia głęboka". Pasztika ocenił, że plany i koncepcje w tym zakresie będą powstawać po 2015 roku.

  Większościowym właścicielem PG Silesia jest czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH), działający, oprócz Czech, także m.in. na Słowacji i w Niemczech. To lider w produkcji ciepła i wicelider w produkcji prądu w Czechach. Wartość jego aktywów przekracza 2,1 mld euro, a wartość sprzedaży sięga 1,5 mld euro. Holding zatrudnia 6 tys. osób. PAP

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama