Katowice: O kształceniu nauczycieli na forum organizacji...

  Katowice: O kształceniu nauczycieli na forum organizacji uczelnianych ZNP

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Kształcenie nauczycieli tylko w kilku wytypowanych uczelniach w kraju - taki pomysł przedstawił w Katowicach prezes ZNP Sławomir Broniarz na II Śląskim Forum Organizacji Uczelnianych ZNP. Zastrzegł, że jest to wyłącznie jego autorski pomysł a nie stanowisko ZNP.
  Prezes ZNP Sławomir Broniarz prezentując w Katowicach założenia ogłoszonego na początku stycznia tego roku przez ZNP "Paktu dla edukacji", w którym zawarto ponad 50 rekomendacji mających poprawić stan polskiej oświaty, zasugerował, by nauczyciele młodego pokolenia byli kształceni w kilku wytypowanych na terenie kraju uczelniach.

  "Wiemy, że demografia powoduje określone konsekwencje związane z liczebnością dzieci, maleje liczba szkół, maleje liczba dzieci, a więc musimy się zastanowić nad tym co zrobić, żeby jakość i ilość kształconych nauczycieli była w jakiejś mierze skorelowana z tym co się dzieje w sferze demografii" - powiedział PAP prezes ZNP.


  Dodał, że "państwo poprzez zamówienia, poprzez granty" powinno wytypować w drodze postępowania konkursowego od 5 do 10 najlepszych uczelni, które będą kształcić nauczycieli na terenie całego kraju. Do tych uczelni mieliby być desygnowani najlepsi praktycy, dydaktycy, pedagodzy.

  Broniarz powiedział PAP, że być może już od gimnazjum należałoby się przyglądać uczniom, badać ich prospołeczne i proedukacyjne predyspozycje, by następnie rozwinąć je w liceum. Taki kandydat na przyszłego nauczyciela miałby być wręcz "hodowany przez nauczycieli" a następnie wysłany do najlepszej uczelni. "Próbuję przekonać wszystkich,

  ale część mi zarzuca, że po pierwsze to naruszenie Konstytucji, naruszenie autonomii uczelni, że ograniczam te uprawnienia" - mówił. Zaznaczył, że w tej sprawie niezbędna jest rozmowa pomiędzy ministrem edukacji, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego oraz związkami zawodowymi.

  Rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich prof. Wiesław Banyś, który wziął udział w Forum zgodził się z prezesem Broniarzem, że trzeba "dążyć do tego, żeby zwiększyć prestiż" zawodu nauczyciela. "Nie wiem jednak, czy dobrym pomysłem jest, żeby wybrać kilka uczelni i wysyłać tam kandydatów na nauczycieli. Powinniśmy raczej wszędzie walczyć o jakość kształcenia i być może ograniczyć liczbę kształconych nauczycieli w naszym kraju" - powiedział PAP prof. Banyś.

  Dodał, że należy dążyć do wzorca finlandzkiego, "gdzie nauczycieli jest mniej, ale są świetnie przygotowani do zawodu". Jego zdaniem kwestia sposobu kształcenia nauczycieli i ewentualnych zmian w ich kształceniu, jest do uzgodnienia między ministrem edukacji, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego oraz uczelniami. "Oba ministerstwa i uczelnie powinny porozmawiać o jakości kształcenia w ogóle" - powiedział PAP.

  II Śląskie Forum Organizacji Uczelnianych ZNP odbyło się w środę w Katowicach. Związkowcy reprezentujący głównie środowisko uczelniane, ale także oświatowe, szeroko omawiali sytuację w oświacie oraz szkolnictwie wyższym. (PAP)

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POMOCY

   Zosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Związki w naszej szkole zdobyły władze nowy dyrektor natychmiast wsadził na stołki swoich pupilków. Jest 4 nauczycieli tego samego przedmiotu, nowy dyrektor nadał ochronę swojemu pupilkowi,...rozwiń całość

   Związki w naszej szkole zdobyły władze nowy dyrektor natychmiast wsadził na stołki swoich pupilków. Jest 4 nauczycieli tego samego przedmiotu, nowy dyrektor nadał ochronę swojemu pupilkowi, najmłodszemu stażem i zmusza nas do dzielenia się godzinami. Ten najmłodszy nauczyciel jest zarazem żoną mężem zastępcy dyrektora. Prośba jednego z nauczycieli o rezygnacje ze stanowiska tegoż nauczyciela z powodu konfliktu interesów, kwestia moralna nie wywołała żadnego odzewu. Nikt się nie odzywa, każdy boi się o pracę. Ja zaczęłam dyskusję i już boję się konsekwencji. Czy mogę walczyć z znp, gdy nawet ich prawnik tłumaczy się, że nie zna prawa związkowego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama