Oscar dla piekarnika, bo nie ma instrukcji

  Oscar dla piekarnika, bo nie ma instrukcji

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dizajnerskie ławki na skwerze przy Sokolskiej w Katowicach

  Dizajnerskie ławki na skwerze przy Sokolskiej w Katowicach ©Arkadiusz Gola

  Wcale go nie widzimy, jeśli jest dobry, a przecież jest wszędzie. Na dodatek ma taką trudną nazwę: design. Jak się wymyśla piekarnik, co to jest drukarka 3D i dlaczego projektanci oglądają igrzyska olimpijskie? Pisze Dorota Niećko
  Dizajnerskie ławki na skwerze przy Sokolskiej w Katowicach

  Dizajnerskie ławki na skwerze przy Sokolskiej w Katowicach ©Arkadiusz Gola

  Dobry wzór trzyma się mocno: tytuł tego artykułu w gazecie zapisany jest czcionką Clarendon, pismem wzorowanym na ręcznym piśmie łacińskim, a opracowanym ponad 150 lat temu, w 1845 roku, w angielskiej odlewni czcionek R. Besley and Co. Do dzisiaj używany jest nie tylko w naszej redakcji.

  Ale kogo interesuje krój czcionki? Albo równy chodnik, wygodna ławka, prosty w użyciu piekarnik, długopis, który dobrze "leży" w dłoni i pisze?
  Skupiamy na nich uwagę dopiero wtedy, gdy: chodnik ma wysoki krawężnik, nie jesteśmy w stanie włączyć piekarnika, długopis nie chce pisać, a ławka jest niewygodna. Bo dobry design jest niewidoczny.

  DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO NA ŚLĄSKU POWSTAJE DOBRY DESIGN

  To, co na co dzień niewidoczne, od soboty (12 maja) zobaczymy w dwóch kontenerach, które staną na skrzyżowaniu Mariackiej i Francuskiej w Katowicach. To będzie taka nasza mobilna galeria designu.

  Co wspólnego mają dywan, sygnalizator świetlny, piekarnik, urna i... przenośny zespół napędowy sztucznych komór serca? Zaprojektowali je ludzie z naszego regionu. I je właśnie zobaczymy w mobilnej galerii designu. Dywan Dia zaprojektowała Magdalena Lubińska z katowickiej pracowni Moho, piekarnik dla Amiki - Michał Bieracki z pracowni Code, też z Katowic, sygnalizator ZIR Slim powstał w Bytomiu, urna to projekt mieszkającego obecnie w Cieszynie Bogdana Kosaka, a aparatura medyczna powstała na zlecenie zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. W sumie w dwóch kontenerach będzie 15 produktów.

  Zobaczymy w nich też m.in. krzesło, skafander dla nurków, grzałkę elektryczną, kasę fiskalną, pieczątkę, meble Vox.
  Po co ta galeria? Powstanie w ramach projektu Design Silesia, koordynowanego przez Śląski Urząd Marszałkowski (to już druga edycja).

  - Chcemy pokazać, że design to nie tylko meble i nie tylko wygląd, czyli powalczyć ze stereotypem - mówi Ewelina Budzińska-Góra, koordynatorka projektu Design Silesia. - Dobry design to produkty funkcjonalne, z lepszych materiałów; to obniżanie kosztów produkcji. A ta wystawa to takie przesłanie do ludzi: zwracajcie uwagę na to, co kupujecie, na to, co was otacza. Dlatego też wybraliśmy różne produkty. Bo design jest w każdym miejscu, ale jeśli jest dobry, nie zauważamy go. Na przykład na lotnisku nie zastanawiamy się nad systemem komunikacji, który pozwala nam dotrzeć do celu.

  Wciąż jeszcze zastanawiacie się, czym zajmuje się designer? W publikacji Silesia Design pt. "Design jest dla ludzi" (ma wyjaśniać, co to jest i kiedy się z nim stykamy), podano jako przykład okno w tramwaju: od wielkości szyb zależy nie tylko wygląd wagonu, ale też komfort podróżnych. Dobrze, jeśli pasażer ma jej dolną krawędź na wysokości łokcia, bo może się oprzeć, ale nie widzi pod sobą torowiska.
  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dizajn, hłe hłe

   bbb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 38

   Te ławki na placu przy ul.Sokolskiej są chyba niedokończone, a jeśli to już koniec to są nieudane: 1. brak dojścia - stoją na trawniku który zaraz się zadepcze, 2. Słabe detale - widać klejenie...rozwiń całość

   Te ławki na placu przy ul.Sokolskiej są chyba niedokończone, a jeśli to już koniec to są nieudane: 1. brak dojścia - stoją na trawniku który zaraz się zadepcze, 2. Słabe detale - widać klejenie akrylem wewnątrz płyt pexi 3. Siedzisko betonowe? 4. plexi zaraz będzie brudna a w Katowicach się nie sprząta (meble miejskie powinny być nie tylko wandaloodporne, muszą też uwzględniać brak utrzymania ze strony miasta). 5. toporne proporcje. Sumując; niedopracowany projekt i słaba realizacja. A inna śmieszna rzecz: jakie są "Tagi" przypisane do tego artykułu? dziwne przedmioty, dziwne urządzenia, dziwności: HAHAHA!
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama