Rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie próby...

  Rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie próby kombinowania dzieci z jedzeniem

  Anna Dziedzic

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie próby kombinowania dzieci z jedzeniem

  ©Mikołaj Suchan

  Rozmowa z dr hab. n. med. Małgorzatą Janas-Kozik, ordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Centrum Pediatrii w Sosnowcu
  Rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie próby kombinowania dzieci z jedzeniem

  ©Mikołaj Suchan

  Co to jest anoreksja?
  Anoreksja nervosa - jadłowstręt psychiczny. Gdyby popatrzeć na etymologię słowa to: an - pozbawienie, brak, orexis - apetyt, ale również pożądanie. Etymologia słowa nie oddaje jednak istoty tego zaburzenia. Dlatego że jadłowstręt psychiczny to nie jest brak apetytu. To walka z uczuciem głodu. To nie jest tak, że pacjentki tracą łaknienie. One odczuwają głód. Natomiast próbują kontrolować to uczucie i walczyć z nim. Jadłowstręt psychiczny jest uznany za odrębną jednostkę chorobową.

  W jakim wieku dziewczynki mogą zachorować na anoreksję?
  W naszym oddziale klinicznym w Sosnowcu mamy chore już w wieku 13 lat. Mieliśmy nawet dziesięciolatkę. Jadłowstręt może też być objawem innych dolegliwości. Np. może się łączyć z depresją, zaburzeniami lękowymi, uzależnieniami od środków psychoaktywnych, ale nie tylko, może się łączyć z zaburzeniami osobowości. Klasyfikacja europejska nie dzieli tego schorzenia na różne postacie. Amerykańska jest w tej kwestii lepsza, bo wyróżnia dwie postacie choroby. Jedna to postać restrykcyjna - czyli pacjentki tylko ograniczają ilość spożywanego pokarmu, stosują restrykcyjną dietę, natomiast nie stosują żadnych mechanizmów, które by przeczyszczały przewód pokarmowy. Czyli nie zażywają środków moczopędnych, przeczyszczających, nie prowokują wymiotów. Druga postać anoreksji - bulimiczno-wydalająca. Wtedy pacjentki nadal stosują restrykcyjną dietę, ale równocześnie zdarzają się epizody objadania się i stosowania środków przeczyszczających przewód pokarmowy.

  PRZECZYTAJ TEŻ: Stresu nie pokonasz jedzeniem. Spotkanie ekspertów

  Kiedy rodzice wychowujący, ciągle odchudzające się przecież, córki powinni się poważnie zaniepokoić?
  Powinni zwracać uwagę na wszelkie "manewry" dotyczące jedzenia. Wszelkie próby kombinowania z jedzeniem. Nie tyle niejedzenie powinno ich zaniepokoić, ale np. staranne wybieranie produktów, zapoznawanie się z ich kalorycznością. To rozpoczyna się niewinnie - od eliminacji węglowodanów. Dziewczynki nagle nie słodzą, eliminują cukier, słodycze, słodkie owoce, soki owocowe, zastępując to niegazowaną wodą mineralną. Potem eliminują tłuszcze. Nie jedzą żadnych pieczonych produktów. Jeśli mięso, to z wody, gotowane, jeśli kotlet, to odciskany do serwetki, żeby nie było tłuszczu, najlepiej na parze. Potem z diety są eliminowane ziemniaki i zupy. Zostają jarzyny, ale nie wszystkie. Zostaje sałata, kapusta, pomidor. To naprawdę zaczyna się niewinnie. Bo przecież każda kobieta kiedyś się odchudzała. Ale niestety, jeden procent z tych odchudzających się przekracza granicę i zapada na anoreksję.

  Skąd możemy wiedzieć, że już do tego doszło?
  Już po wyglądzie dziewczyny widać utratę masy ciała. Dziewczęta, które mają tego typu problemy, wycofują się zwykle z życia towarzyskiego. To są bardzo ambitne osoby. W szkole nie mają problemów. Są bardzo pracowite, perfekcjonistki. Nawet już często bardzo wy-chudzone czy nawet wyniszczone mają bardzo wysoką pozycję w szkole. Mają najlepsze stopnie, ale niestety niską samoocenę i niezadowolenie ze swoich osiągnięć. Wycofują się z relacji rówieśniczych, przestają wychodzić, przestają do nich przychodzić koleżanki. Stają się szalenie samotne, zakręcone wokół szkoły i wokół jedzenia.

  CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ - ZOBACZ NASZ DZIAŁ O ZDROWIU

  Czy tylko kobiety chorują na anoreksję i bulimię?
  W zdecydowanej większości tak. Dziesięć razy rzadziej na jadłowstręt psychiczny zapadają mężczyźni. Ale zdarza się. W swojej praktyce klinicznej w Sosnowcu mieliśmy od 1999 roku dwóch chłopców.

  Na czym polega leczenie?
  Jest dwutorowe. Zawieramy jakby rodzaj kontraktu z pacjentką. Kontrola prawidłowego spożywania posiłków nie jest żadnym wyjściem. Nikt nie stoi nad pacjentką. Rozliczamy ją z wyników, czyli z przyrostu wagi. Ciężar pracy nad problemem emocjonalnym spada na psychoterapeutę. Psychoterapia to proces samopozna-wania siebie i samorozwoju. Terapeuta ma wzbudzić nas do samodzielnego zadawania sobie pytań i udzielania na nie odpowiedzi. To rozmowy. Psychoterapia to metoda leczenia przy użyciu słowa.
  Rozmawiała: Anna Dziedzic

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cccc

   ccc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   cccc

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama