Rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka ekranów...

  Rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka ekranów dźwiękochłonnych

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ruszyła budowa ekranów dźwiękochłonnych po wschodniej stronie alei Wojska Polskiego w Częstochowie, która jest częścią trasy szybkiego ruchu DK 1. Mieszkańcy Rakowa, żyjący w tej okolicy (około 30 tysięcy) odetchnęli z ulgą. Będą osłonięci przed hałasem.
  Zapory przed hałasem, po zachodniej stronie, stoją od maja tego roku. Osłoniły bloki po jednej stronie drogi, ale przeciwna dostała zwiększoną dawkę decybeli.

  - Nareszcie - mówi Marta Lipińska, mieszkająca w bloku przy trasie. - Kiedy wybudowali ekrany po przeciwnej stronie, u nas zrobiło się jeszcze głośniej, bo dźwięk się odbijał od ekranów i uderzał w nasze domy - dodaje.

  Mieszkańcy wschodniej strony będą musieli poczekać na ciszę do wakacji w przyszłym roku.
  Według harmonogramu budowa ekranów ma się zakończyć do 30 czerwca 2009 roku. W drugiej połowie przyszłego roku zostaną wybudowane dodatkowe bariery dźwiękochłonne na pasie rozdzielającym nitki trasy DK 1.

  W ten sposób poziom hałasu zostanie zredukowany do minimum.

  Budowa 534 metrów ekranów po wschodniej stronie będzie kosztowała 2,8 miliona złotych. Inwestycja jest finansowana z budżetu miasta. Miasto miało dostać na ten cel dotację unijną za pośrednictwem ministerstwa infrastruktury, które rozdziela fundusze unijne na ten cel. Częstochowa miała obiecane 10 milionów złotych, a ekrany miały być gotowe w 2006 roku. Niestety, poprzedni rząd tak był pochłonięty dzieleniem resortu infrastruktury (chodziło o wydzielenie z niego ministerstwa gospodarki morskiej), że w stolicy "zapomniano" o pieniądzach na częstochowskie ekrany. Miasto wprawdzie wzięło sprawy w swoje ręce i zapisało inwestycję w budżetach na rok 2008 i następny, ale z ministerialnych pieniędzy nie zrezygnowało. Częstochowa nadal jest na liście beneficjentów.

  Nie wszyscy mieszkańcy domów w pobliżu trasy DK 1 mogą się jednak cieszyć. Lokatorzy bloków przy ul. Sosnowej, równoległej do DK 1, nie będą chronieniu przed hałasem ekranami dźwiękochłonnymi. Ich bloki, chociaż mają adres ul. Sosnowa, stoją przy trasie, oddzielonej od niej zaledwie chodnikiem. Bloki wybudowano na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Wtedy od domów do drogi było kilkadziesiąt metrów, a ruch samochodów niewielki. Po wybudowaniu "gierkówki" szosa przebiega kilka metrów od ściany szczytowej tych bloków.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama