Dr Myśliwiec: Ślązacy są grupą etniczną, a nie narodem

  Dr Myśliwiec: Ślązacy są grupą etniczną, a nie narodem

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z dr Małgorzatą Myśliwiec, politologiem z Uniwersytetu Śląskiego, rozmawia Teresa Semik
  Dr Myśliwiec: Ślązacy są grupą etniczną, a nie narodem

  ©Katarzyna Pachelska

  Wsłuchuje się pani w spory Ślązaków?
  Tak i słyszę za dużo złych emocji, a za mało racjonalnego myślenia o regionie.

  Racjonalne jest myślenie o narodzie śląskim?
  Ślązacy nie są narodem - w myśl ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku.
  Nie spełniają jednego z postawionych wymogów: "utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie".

  Czyli?
  Mniejszość narodowa utożsamia się z narodem, który posiada własne państwo, na przykład, mniejszość niemiecka w Polsce utożsamia się z Niemcami. Nie istnieje naród śląski, który posiadałby swoje państwo.


  W KATOWICACH OBRADOWAŁ ŚLĄSKI OKRĄGŁY STÓŁ - ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ

  JERZY GORZELIK W STUDIU DZ KOMENTUJE SPRAWĘ NARODOWOŚCI ŚLĄSKIEJ
  Senator Bronisław Korfanty o narodowości śląskiej - WIDEO
  Poseł Tomasz Tomczykiewicz o narodowości śląskiej - WIDEO
  Zbyszek Zaborowski o narodowości śląskiej - WIDEO
  Andrzej Sośnierz o narodowości śląskiej - WIDEO

  Śląscy narodowcy pytają ironicznie, czy za czasów Związku Radzieckiego nie było w Polsce mniejszości białoruskiej, litewskiej, ukraińskiej? Wówczas te narody też nie miały swojego państwa.
  Mówimy o ustawie z 2005 roku, a nie o czasach ZSRR, a w myśl tej ustawy Ślązacy z powodzeniem mogą ubiegać się o status grupy etnicznej. Bez wątpienia spełniają wszystkie ustawowe kryteria. Mam wrażenie, że te spory i dyskusje przy okrągłym stole zmierzają właśnie do uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.

  Pani zdaniem, walka nie toczy się o naród śląski?
  Ubiegłoroczny spis pokazuje, że jest bardzo duża grupa ludzi, która utożsamia się z regionem, ma własną kulturę, język. Wraz z wpisaniem Ślązaków do ustawy o mniejszościach etnicznych wynikać będzie przywilej troski o własne tradycje.

  Od 20 lat ktoś zabrania Ślązakom kultywowania kultury?
  Nie, ale po ustawowym usankcjonowaniu Ślązaków - jako grupy etnicznej - stworzone zostaną do tego ramy instytucjonalne, przyznane środki państwowe.

  Organizacje, które chcą uznania narodowości śląskiej i języka śląskiego, są uprawnione do tego, by mówić, że początkiem tego "narodu" jest 809 tysięcy zdeklarowanych Ślązaków w spisie z 2011 roku?
  Wyłącznie z tożsamością śląską identyfikuje się w tym spisie 362 tys. osób, a nie 809 tys. Podejrzewam, że większość z tych, którzy zadeklarowali przynależność do śląskiej tożsamości, nie kwestionuje jednocześnie swojej polskości. Przywiązanie emocjonalne do pewnej grupy regionalnej nie wyklucza więzi prawnej, która łączy obywatela z państwem. Ta walka toczy się o tożsamość regionu, jednak w ramach państwa polskiego.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (119)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Masz racje Pani dr Małgorzata Myśliwiec

   pitdegross (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   -slazacy-sa-grupa-etniczna-a-nie-narodem
   -bo są jednym z niemieckich szczepow
   -i nie dadzą sie nigdy spolonizować

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OPA OPA

   PSY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 22

   EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEHHHH SEXY LADY OP OPOP OP OP OPA GANGAN STYLE...;D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ôdślōńszczyć Gōrfny Ślōnsk

   harynek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 32

   Paniczka d. Myśliwiec mo recht. Polka, kero bjere geltak ôd polskigo regirungu niy poradzi inakszy gŏdać. Na dyć, taki je recht/prawo ôkupanta, iże robi a ukfolo co kce. Ôni nia wyszkolyli,...rozwiń całość

   Paniczka d. Myśliwiec mo recht. Polka, kero bjere geltak ôd polskigo regirungu niy poradzi inakszy gŏdać. Na dyć, taki je recht/prawo ôkupanta, iże robi a ukfolo co kce. Ôni nia wyszkolyli, ônej za propaganda bulōm kożdy mjesiōnc fajny piniōdz, besto czamu by prawje mjala polskij propagandy niy podpjyrać. Ôna gynal kapuje, iże Polŏki wynokfjajōm a potym ukfolajōm roztōmajte ustawy, roztōmajte kriteryja a definicyje "norodu", "jynzyka". "mniyjszojści" taki kere "nacjōnalistōm polskim " pasujōm. Wyszkolyli tałzyzyny historikerōw, "badoczy", jynzykowych szpecōw, kerzi poradzōm fszyjstek tak zmanipolować, coby yno ja coby "ôdślōńszczyć" Gōrny Ślōnsk, a gynał ôdślōńszczyli po II wonie Dolni Ślōnsk, jako "ôdmazurzyli" wyōnaczyli... Sl borokōw Słowińcōw, Lemkōw a inksze nacyje.Taki sōm los mo trefić Ślōnzŏka A eźli sie to kerymu podobo abo niy, gipci, abo niyskorzi ze G. Ślōnska zrobjōm jedyn srogi skansyn, "rezerwat", fkerym te Ślōnzŏki zyć bydōm choby te Indjanery kerzi dostanōm zwōlo zwōlo se po ślōnsku pogŏdać, abo przi haimatblasmuzyce, piwje a krupnioku pośpjywać( yno bez germanizmōw Hanysie jedyn..., rzeknie Ci prof. Miodek a inksze "Judosze")
   A Ślōnzŏki boroki wdowajōm sie we sfady, diskusyje, niykerzi jargajōm sie na "goroli", fukajōm sie choby kokoty jedyn na drugigo,gorszōm jedyn drugigo bez żodnego cfeku, inksi wdowajōm sie we diskusyje choby jedyn drugigo poradziył ujpewnić do swojich racyji, A pszeca, prŏwda je tako, iże Ślōnzŏki, eźli sie richtig ôcucōm, majōm recht/prawo uznować ślōnsko gŏdka za jejich jynzyk regjōnalny, majōm recht flyjgować ślōnsko gŏdka, szkolić sie, szrajbować, czytać ślōnske, cajtōngi, knigi, publikacyje, majōm re3cht zbjyrać sie we swojich ślōnskich ferajnach, flyjgować swoji zwyki, kultura, religjo, familijo. a na to zodnej zwōle "ôkupanta" niy poczebujōm. Ślōnzŏki eźli kcōm pszetfac muszōm "ôdciepać " na als kożdego tego Polŏka, kery je procif uznaniu Ślōnzŏkōw za ekstra nacyjo, kerzi tympjōm ślōnsko gŏdka, yno szanuj tego Polŏka, kery kapuje nasza "ślōnskojść", kery spōmogo Ślōnsk a Ślōnzŏkōw, spōmogo ślōnski recht/prawo do bycio norodym, uznowo recht/prawo do ślōnskigo jynzyka a recht/prawo Ślōnska do autonōmije.Fajniście pozdrowjōm. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Ślązacy, bercikowy hanys-krojcok-gorol

   Wolf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 21

   Bercikowy hanys @Ślązacy nie tylko nie ruszył rozumem, ale też ogonem.
   Synek, najpierw przeczytaj tekst, potem chwilę pomyśl, a w końcu napisz coś sensownego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BBB

   SLAZACY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 79

   ZNOWU JEDNA RUSZYLA ROZUMEM JAK GOROLICA OGONEM

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BBB

   SLAZACY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 28

   ZNOWU JEDNA RUSZYLA ROZUMEM JAK GOROLICA OGONEM

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BBB

   SLAZACY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 33

   ZNOWU JEDNA RUSZYLA ROZUMEM JAK GOROLICA OGONEM

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do "Ras-isci" podpisany "Polak"

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 51

   Nie okreslaj siebie w liczbie mnogiej, bo czynisz tym nieslusznie krzywde innym. Dlatego tez "swoja wartosc" okazuje tylko Tobie. Otoz: Przypomnij sobie na jakie pytanie odpowiada przymiotnik w...rozwiń całość

   Nie okreslaj siebie w liczbie mnogiej, bo czynisz tym nieslusznie krzywde innym. Dlatego tez "swoja wartosc" okazuje tylko Tobie. Otoz: Przypomnij sobie na jakie pytanie odpowiada przymiotnik w okresleniu " przylepic do Polskiego" bo to okresla Twoja znajomosc tematu w ktorym chcialbys byc "mondrym"
   Poza tym pisac do Ciebie po Slonku, to tak jak z karelo-finskim. I tak nic nie zrozumiesz. Wiec nie pouczaj!

   Zycze dobrych przemyslenzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych w Polsce do korekty !!!

   dr Euro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 16

   Dr Małgorzata Myśliwiec (UŚ) stwierdza fakt urzędowy: "Ślązacy nie są narodem - w myśl ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku." Dzisiaj władze...rozwiń całość

   Dr Małgorzata Myśliwiec (UŚ) stwierdza fakt urzędowy: "Ślązacy nie są narodem - w myśl ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku." Dzisiaj władze Rzeczpospolitej Polski nie uznają deklaracji narodowościowych Ślązaków i Kaszubów za wiążące. Natomiast nacisk społeczny i polityczny w tej kwestii może w niedalekiej przyszłości skutkować zmianami w w/w ustawie.

   Dr Małgorzata Budyta-Budzyńska (Collegium Civitas) w książce "Socjologia narodu i konfliktów etnicznych" pisze, że "grupa regionalna (etnograficzna), np. Ślązacy i Kaszubi w Polsce, często utożsamiana jest z grupą etniczną - w obecnym ustawodawstwie polskim za grupę etniczną uważani są Łemkowie, polscy Tatarzy, Karaimi i Romowie".
   "Narodowość jest zbiorowością na etapie pośrednim pomiędzy grupą etniczną a narodem. Narodowościami są Galicjanie i Katalończycy w Hiszpanii."

   Prof. Jolanta Tambor (UŚ) twierdzi, że "granica między pojęciami tożsamości (identyfikacji) narodowej i etnicznej jest bardzo trudna do wyznaczenia".
   W swojej pracy pt. "Kulturowe wyznaczniki tożsamości. Tożsamość mieszkańców województwa śląskiego" pisze: "Dla naszych śląskich rozważań właściwie nieistotne są rozróżnienia antropologów i kulturologów na grupy etniczne i etnograficzne [regionalne]. We współczesnym świecie, w środku Europy drobne (naukowo doprecyzowane) różnice między nimi są nieistotne. Pojęcie grupy etnicznej (/etnograficznej) zawiera podstawowe cechy konstytutywne, przypisane narodowi.

   Śląsk jest terenem, na którym mamy do czynienia z grupą spełniającą po części kryteria wszelakich opisanych tu grup. Znajdziemy tu zarówno elementy narodotwórstwa, jak i typowe cechy grupy etnicznej i etnograficznej, niepretendującej do bycia narodem teraz czy w przyszłości. Ocena typu grupy, jaką stanowią Ślązacy, zależy od opcji politycznej, od politycznego punktu widzenia, gdyż obiektywnie cechy wskazanych grup nie są rozłączne, lecz stopniowalne.

   W przypadku Śląska i Ślązaków najistotniejsze czynniki więzi w ramach grupy etnicznej to:
   – silny związek ze swoim terytorium,
   – świadomość wspólnoty (pochodzenia, kultury) i odrębności od innych,
   – odrębność językowa,
   – zachowywanie pewnych elementów kultury charakterystycznych dla wszystkich
   członków tej zbiorowości (wspólny zespół elementów kultury).

   Ślązacy są grupą etniczną bliską narodowi kulturowemu ["Kulturnation"], ogół mieszkańców województwa to zaś zbiorowisko porównywalne z narodem państwowym/politycznym, czyli grupą, do której przynależność staje się aktem woli ["Willensnation"]."

   Rację ma Ślązak @Stały 59, który trafnie puentuje: "Fakt, że w ustawę będziemy wpisani jako grupa etniczna, nie przeszkodzi nam uważać się w świadomości zbiorowej i jednostkowej za dumny, o dużych tradycjach historycznych, naród."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do wszystkich "bardzo mondrych"

   ciekawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 26

   Polowa panstw na swiecie porozumiewa sie miedzy soba jezykami:hiszpanskim, portugalskim, angielskim, francuskim,... itd. Moze byscie do nich pojechali ich przekonac o ich bezprawnej racji bycia...rozwiń całość

   Polowa panstw na swiecie porozumiewa sie miedzy soba jezykami:hiszpanskim, portugalskim, angielskim, francuskim,... itd. Moze byscie do nich pojechali ich przekonac o ich bezprawnej racji bycia narodem. Proponuje na poczatek odcinek od Argentyny...do Kanady przez Ouebek. Dla ulatwienia mozna by przetestowac rownierz Slowacje, Czechy, Slowenie. A czy Bulgaria z Rosja to nie ciekawy przypadek? Szwajcarie tez mozna by pouczyc. A wiec do pracy wszyscy "bardzo madrzy"! Antidotum na wasze ubytki to EDUKACJA a tego nigdy nie nalezy sie wstydzic. Co nie?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama