Częstochowa: Rekolekcje medytacyjne w areszcie

  Częstochowa: Rekolekcje medytacyjne w areszcie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Od piątku do niedzieli w oddziale Aresztu Śledczego Częstochowie w Wąsoszu Górnym będą się odbywały III Rekolekcje Medytacyjne dla Skazanych. To wyjątkowa oferta resocjalizacyjna, przynosząca pozytywne zmiany u osadzonych - przekonuje Służba Więzienna.
  Podczas rekolekcji osadzeni mogą uczyć się medytacji chrześcijańskiej w nurcie benedyktyńskiego mnicha Johna Maina. Taką możliwość mają od 2009 roku w ramach programu "Medytacja. Szansa na wewnętrzną wolność", który ma na celu przeciwdziałanie agresji i przemocy oraz profilaktykę uzależnień i rozwijanie empatii.

  Autorką programu jest major Urszula Wojciechowska-Budzikur, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Częstochowie, która z wykształcenia jest psychoterapeutą i psychologiem. Sama także prowadzi zajęcia. - Areszt w Częstochowie był w tej dziedzinie placówką pionierską. W nasze ślady poszły inne jednostki w Polsce, m.in. w Raciborzu i Cieszynie - powiedziała.

  W tym roku rekolekcje odbędą się w zewnętrznym oddziale częstochowskiego aresztu w Wąsoszu Górnym, który mieści 105 osób. Są tam osadzeni skazani po raz pierwszy dorośli mężczyźni i młodociani. Złagodzony rygor pozwala na większą swobodę w organizacji medytacyjnych spotkań. W dotychczasowych rekolekcjach wzięło udział ponad 100 osadzonych z aresztu w Częstochowie i ośrodka w Wąsoszu.

  - W programie mogą brać udział również osoby, które nie są chrześcijanami, są innego wyznania, także te niewierzące. Wtedy podczas medytacji zamiast na słowie modlitewnym lub mantrze skupiają się na oddechu albo pozytywnie kojarzących się słowach - wyjaśniła mjr Wojciechowska-Budzikur.

  Przedstawiciele Służby Więziennej przekonują, że podobne spotkania skutkują bardzo pozytywnymi zmianami psychologicznymi u osadzonych. Tak wynika z ankiet i rozmów z nimi. - Stają się spokojniejsi, łatwiej znoszą izolację, poprawiają się ich relacje z bliskimi. Znaczenia nabiera również relacja z Bogiem, albo tworzy się ona na nowo. Osadzeni mówią też, że np. przestają palić, stają się bardziej empatyczni wobec współwięźniów - wylicza Wojciechowska-Budzikur.

  Zaznaczyła, że efekty nie są natychmiastowe i nie wystarczy przyjść na rekolekcje - zależą od indywidualnego, regularnego praktykowania medytacji, a do tego trzeba czasu i cierpliwości.

  Medytacja w wersji chrześcijańskiej od dawna funkcjonuje w więzieniach angielskich, hiszpańskich, amerykańskich, australijskich, a nawet singapurskich. Zdarza się, że buddyści i chrześcijanie uczą własnego podejścia do medytacji w ramach jednego funkcjonującego programu. Tak jest np. w Centralnym Więzieniu dla Mężczyzn w Los Angeles. PAP

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama