Ważne
  Znicze były dla zmarłych, a datki dla ubogich

  Znicze były dla zmarłych, a datki dla ubogich

  Krzysztof P. Bąk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trzy śmiertelne ofiary, 52 rannych, w sumie ponad 400 kolizji i aż 122 nietrzeźwych kierowców - to bilans policyjnej akcji Znicz w naszym województwie.
  Ponad 2,5 tys. policjantów wyszło na ulice naszego regionu już w piątek po południu. Pomagali w znalezieniu miejsca przed nekropoliami, a przy największych, takich jak cmentarz komunalny w Katowicach, kierowali ruchem. Tym, którzy popełniali wykroczenia oprócz mandatu, wręczali również znicz, który ukarani mieli zapalić za ofiary wypadków drogowych. Na szosach aż roiło się od niebieskich mundurów. W całej Polsce policjanci zatrzymali tysiąc pijanych kierowców.

  Pomimo akcji, 32 osoby zginęły na drogach. Z tej liczby do trzech śmiertelnych wypadków doszło w naszym województwie - dwóch pieszych zginęło jeszcze w piątek pod Cieszynem i Toszkiem. Wczoraj 39-letni kierowca uderzył w wiadukt w Będzinie. Zginął na miejscu.

  W dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki na niewielu grobach nie zapłonęły znicze. Lampki zapalono również w miejscach wielkich tragedii - pod kopalnią Halemba w Rudzie Śląskiej, Borynia w Jastrzębiu i pod pomnikiem upamiętniającym 65 ofiar katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.
  Ale nie wszyscy potrafili odpowiednio zachować się w tych dniach zadumy.

  W Częstochowie na dwie godziny trzeba było zamknąć najstarszy cmentarz w mieście i ewakuować blisko pół tysiąca odwiedzających go osób.

  - Jakiś człowiek zadzwonił do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Częstochowie z informacją, że w pobliżu nekropolii przy ulicy Rocha jest bomba - informuje nadkom. Joanna Lazar, rzeczniczka prasowa częstochowskiej policji. - Na wszelki wypadek zarządziliśmy ewakuację cmentarza. Zamknięto także ulicę wzdłuż całej nekropolii - dodaje.

  Na miejsce sprowadzono pirotechników z psem wyszkolonym do szukania materiałów wybuchowych. Dwie godziny przeszukiwano cmentarz. Niczego nie znaleziono. Od ok. 20.20 częstochowianie znów mogli odwiedzać groby swoich bliskich. Częstochowska policja szuka sprawcy fałszywego alarmu.

  - Grożą mu nie tylko sankcje karne, ale również zwrot kosztów całej akcji, w którą musi być zawsze angażowana nie tylko policja, ale także straż pożarna i pogotowie ratunkowe - podkreśla nadkom. Lazar.

  Na kilku cmentarzach odbyły się kwesty. W Bytomiu zbierano pieniądze dla najbiedniejszych dzieci z polskich rodzin na Kresach. W Będzinie datki zostaną przeznaczone na ratowanie zabytkowych grobowców, natomiast w Cieszynie i na ratowanie nagrobków, i na wykupienie obiadów dla ubogich dzieci.

  Współpraca IB

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama