Ważne
  Piknik europejski w Parku Śląskim [PROGRAM]

  Piknik europejski w Parku Śląskim [PROGRAM]

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Tegoroczne Dni Województwa Śląskiego to nie tylko wielkie wydarzenia artystyczne. To także szansa na poznanie Funduszy Europejskich i spróbowania tradycyjnych i regionalnych produktów
  Zapraszamy w najbliższą niedzielę, 13 maja w godzinach 15:00-20:00 do Parku Śląskiego, koło hali wystaw Kapelusz na "Piknik Funduszy Europejskich. Śląskie w sercu Europy".

  Piknik to okazja do przekonania się, że województwo śląskie to region dynamicznie się rozwijający i w pełni wykorzystujący szanse, jakie dają Fundusze Europejskie. Szansa na poznanie możliwości i efektów programów realizowanych obecnie w regionie. Zaprezentowane zostaną m.in. ciekawe inwestycje, które powstały dzięki środkom europejskim.

  Będzie też szansa na poznanie tych, którzy z sukcesem sięgnęli po dofinansowanie z Unii:

  swoich sił za kierownicą samochodu ciężarowego lub autobusu będzie można spróbować w mobilnym symulatorze jazdy,
  przekonać się, że wiedza o środowisku może być naprawdę wciągająca - w Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej,
  jak samodzielnie zrobić kolczyki, korale, bransoletki i pierścionki, wyjaśnią i nauczą panie z Katowic i Częstochowy, które dzięki środkom unijnym otworzyły własną działalność gospodarczą,
  członkowie Beskidzkiej Inicjatywy Lokalnej wyczarują z bibuły, wikliny i słomy wyroby rękodzielnicze, pokazując tym samym, jak integracja międzypokoleniowa łączy tradycję ze współczesnością.
  Nie zabraknie kącika zabaw dla najmłodszych - z salonikiem plastycznym i zamkiem do skakania. Na dzieciaki będzie czekać EFEŚ - niebieska maskotka Europejskiego Funduszu Społecznego - z którym można zrobić sobie zdjęcie.

  ZOBACZ PROGRAM DNI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. WYBIERZ KONCERT DLA SIEBIE

  Przygotowano również stoiska z wysokiej jakości produktami tradycyjnymi, regionalnymi i ekologicznymi. Uczestnicy Pikniku będą mogli posmakować różnorodnych wyrobów piekarniczych, w tym: chleba żytniego na zakwasie, chleba kłobuckiego, tradycyjnego tatarczucha (chleba gryczanego). Na miejscu będą wypiekane "sodziaki", serwowane z kwasem chlebowym. Smakosze tradycyjnych wyrobów wędliniarskich znajdą również coś dla siebie. Będzie krupniok śląski z grilla, szynki, necówka, czyli polędwica w otrzewnej, żymlok, różnorodne kiełbasy, także z mięsa baraniego. Będą także regionalne sery: oscypki, bryndza, bundz, redykołki, gołki, korbacze - niektóre serwowane na ciepło z żurawiną. Na deser tradycyjne słodycze: kołocze śląskie z serem i makiem, lody, obwarzanki żareckie, pierniki odpustowe, a także miody i produkty pszczele.

  Organizatorzy gwarantują dużą porcję edukacji poprzez zabawę, a dla najlepszych - ciekawe nagrody, między innymi bilety wstępu do instytucji kultury, które w dużej mierze wykorzystują środki unijne. Zaproszenia ufundowały: Opera Śląska, Filharmonia Zabrzańska, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, Park Miniatur w Ogrodzieńcu, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Zagroda Żubrów w Pszczynie, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. S. Hadyny, Kompleks Zamkowy Tarnowice Stare, Pałac w Rybnej, Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląskie ZOO, Bytomskie Centrum Kultury, Śląski Teatr Tańca, Chorzowskie Centrum Kultury.

  Całej imprezie towarzyszyć też będą atrakcyjne występy artystyczne na scenie. Wśród wykonawców pojawią się m.in. zespół Lao Che i Negatyw. A o godz. 21.00 wielki finał zarówno Pikniku, jak i Dni Województwa - koncert Manu Chao. Całość zwieńczy pokaz sztucznych ogni zaplanowany na godz. 22.00.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama