Barbara Kmiecik uniewinniona! Nie wyłudziła 2 mln zł

  Barbara Kmiecik uniewinniona! Nie wyłudziła 2 mln zł

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Barbara Kmiecik

  Barbara Kmiecik ©Arkadiusz Gola

  Barbara Kmiecik, znana w śląskim biznesie jako Alexis, uniewinniona! Była oskarżona o wyłudzenie 2 mln zł i usiłowanie wyłudzenia 700 tys. zł publicznych pieniędzy przyznanych na naprawę szkód górniczych. Po trwającym sześć lat procesie dziś katowicki sąd ogłosił wyrok.
  Barbara Kmiecik

  Barbara Kmiecik ©Arkadiusz Gola

  - Zawsze potarzałam, że jestem niewinna, bo to był lobbing anie wyłudzenia - twierdzi Kmiecik wyraźnie usatysfakcjonowana tym orzeczeniem.

  Z podniesioną głową wyszli z tego procesu także pozostali oskarżeni, córka Kmiecik, jej współpracownik oraz kierownictwo Hydrobudowy Śląsk. Również zostali uniewinnieni.

  Wyrok nie jest prawomocny, prokuratura rozważy jego zaskarżenie, ale bez wątpienia to wielka jej porażka. Trzy lata ścigała Kmiecik przedstawiając kolejne zarzuty. Najpierw była to płatna protekcja oraz próba wyłudzenia pieniędzy od spółki Tramwaje Śląskie w Katowicach (500 tys. zł) i Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej (200 tys. zł). W obu przypadkach Kmiecik za tak wysoką prowizję obiecywała załatwić zwrot państwowych pieniędzy za straty poniesione wskutek szkód górniczych. Pieniędzy jednak nie dostała.

  Zapłaciła jej - 2 mln zł - Hydrobudowa Śląsk zajmująca się regulacją rzeki Rawy w Katowicach. W 2003 roku zadłużenie inwestora wobec tej firmy wynosiło ponad 12,5 mln zł. Kmiecik zobowiązała się "podjąć kompleksowe działania zmierzające do zaspokojenia wierzytelności Hydrobudowy Śląsk, jak również do stworzenia warunków formalnych i finansowych dla kontynuacji zadania inwestycyjnego pod nazwą Regulacja rzeki Rawy". Wysokość wynagrodzenia dla Kmiecik określono w umowie najpierw na 6,5 proc, a potem na 7 proc. od uzyskanej kwoty.

  Kmiecik wywiązała się z zadania. Wierzytelności Hydrobudowy zostały spłacone z dotacji przyznanych przez: Ministerstwo Gospodarki i Płacy (na naprawę szkód górniczych) - 4 mln zł oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska - 8 mln zł.
  Zdaniem prokuratury zabiegi Kmiecik były fikcyjne, bo pieniądze i tak zostały przyznane na tę inwestycję, więc 2 mln zł wyłudziła, zaś kierownictwo Hydrobudowy, wypłacając jej tak dużą kwotę, działało na szkodę spółki. Kmiecik powoływała sie przy tym na kontakty polityczno-biznesowe. Zeznawała w tej sprawie, jako świadek, Barbara Blida oraz Jacek Piechota, były minister gospodarki. To przy okazji tej sprawy wyszła na jaw umowa o współfinansowanie przez Alexis domu Blidy w Szczyrku. Panie przyjaźniły się od lat.

  Czy wyjaśnienia Barbary Kmiecik są wiarygodne? CZYTAJ TUTAJ

  Barbara Kmiecik przesiedziała w areszcie ponad rok. W 2005 roku prokurator domagał się aresztu także dla jej córki oraz kierownictwa Hydrobudowy, ale sąd nie wyraził na to zgody.

  - To miał być areszt wydobywczy, bo przecież nie o nas chodziło tylko o Barbarę Blidę twierdzi Stanisław Przyborowski, wiceprezes Hydrobudowy.

  Śledztwo prowadził w katowickiej prokuraturze Jacek Krawczyk (dziś jest adwokatem).

  - Jestem bardzo zdziwiony tym wyrokiem - mówi. - Pani Kmiecik miała dostęp do informacji rządowej, komu przyznane zostały pieniądze na naprawę szkód górniczych, a te dane nigdy nie nie były jawne. Oferowała swoje usługi właśnie tym firmom z tej listy.

  Sąd wydając dzisiaj wyrok uniewinniający uznał, że wprawdzie Barbara Kmiecik powoływała się na znajomości wśród osób władzy, ale nie mówiła, że w związku z tymi znajomościami coś załatwi. Z kontrahentami łączyły ją umowy zlecenia. Kierownictwo Hydrobudowy działało w interesie spółki, a nie na jej szkodę.

  Sąd uchylił dzisiaj Kmiecik zakaz opuszczania kraju, zniósł dozór policji, kazał oddać paszport i kaucję - 100 tys. zł. To był warunek opuszczenia aresztu w 2006 r. Kilka miesięcy później trafili do niej agenci ABW i została świadkiem w śledztwie, w którym zarzuty miała usłyszeć Barbara Blida.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (16)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żałosna i brzydka, kasa tego nie zmieni

   Wombat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 15

   "bo to był lobbing anie wyłudzenia" załosne...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trybunał

   kato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 28

   Po tym wyroku przybliżył się Trybunał Stanu dla Kaczora i Ziobry. Teraz nikt nie może mieć złudzeń, że to oni przyczynili się do śmierci Barbary Blidy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pic na wodę

   Wolf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

   Niech żyją złodzieje, byle byli "nasi" :) Będzie jak za dawnych czasów, kiedy w kantynie na dzień milicjanta była wódka i salceson.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielka porażka IV RP

   arsen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 20

   Jak teraz czuje się Kaczorek i Ziobro, którzy urządzali nagonki polityczne na niewinnych ludzi, żeby pokazać , jak są mocni. To przestroga dla wszystkich PiS-arów i ich przydupasów, że nigdy tak...rozwiń całość

   Jak teraz czuje się Kaczorek i Ziobro, którzy urządzali nagonki polityczne na niewinnych ludzi, żeby pokazać , jak są mocni. To przestroga dla wszystkich PiS-arów i ich przydupasów, że nigdy tak postępować nie należy. Satysfakcję może mieć rodzina Blidów, bo to przez Kaczorka i Ziobrę zgineła Barbara Blida.
   Precz z PiS-em.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Towarzysze z Informacji

   Liba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 15

   Dobrze, że sądy rozumieją konieczność dziejową, że przygotowanie rewolucyjne nie poszło na marne. Towarzysze z PiS (dawni SB-ecy) i towarzysze z PO (WSI) muszą iść ramię w ramię, udawać nienawiść,...rozwiń całość

   Dobrze, że sądy rozumieją konieczność dziejową, że przygotowanie rewolucyjne nie poszło na marne. Towarzysze z PiS (dawni SB-ecy) i towarzysze z PO (WSI) muszą iść ramię w ramię, udawać nienawiść, ale bez przesady :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SĄD.,.. POD SĄD !

   S Y L W E S T E R (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 25

   UWAGA ! JESTEŚMY W ... PRL !!! . Jeżeli tym razem Polacy nie zdradzą Polski i pójdą do Wyborów i władze przejmą Polscy Patrioci z "PIS" i "Solidarnej Polski" to...rozwiń całość

   UWAGA ! JESTEŚMY W ... PRL !!! . Jeżeli tym razem Polacy nie zdradzą Polski i pójdą do Wyborów i władze przejmą Polscy Patrioci z "PIS" i "Solidarnej Polski" to wydający obecny wyrok bę dzie zaskarżąony do Trybunału Stanu RP !. Towarzyszka Barbara Blinda jest "małym piwem" przy Bar barze Kmiecik ps. Alexis . Tu nie chodzi o Hydrobudowe Śląsk ! . Komunistyczna Spółka Węglowa rą bnęła Polskę na setki milionów a na czele tej Spółki stała właśnie Barbara Kmiecik !. Bzdury "plecie" "Antynazista" nie było żadnego "mordu politycznego" . Po prostu w fazie wstępnej Prokuratura w Katowi cach prowadziła dochodzenie niezależnie zgodnie z wymogami Prawa Polskiego. Jeżeli "ktoś" nie wytrzymał, to nie wytrzymała towarzyszka B.Blinda . Razem obracali milionami i gdy Prokuratura wystawiła nakaz Aresztowania tow.Blindy to tow.Blinda wybrała samobójstwo ! . Teraz py tanie ; jeżeli Prokuratura w Katowicach wystawiła nakaz aresztowania na tow. Blinde a obecnie Jej szefową Sąd... UNIEWINNIA (?) to dopiero teraz jest pole do "popisu" dla komuchów i dopiero teraz tow Kalisz może ze swoimi komuchami protestować i pytać ; dlaczego tow.Blinda popełniła samobójstwo? gdy to właśnie całą szefową komunistycznej Spółki była Barbara Kmiecik ?. Wszyscy oczekujemy odpowiedzi , bo tu nie chodzi o komunistycznych przestępców a w gre wchodzą setki milionów naszych społecznych pieniędzy ! . Komuchy OKRADALI POLSKĘ !!!. CZERWONA BANDA !.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chopie - niy pij tela - abo niy pisz gupot

   BogdanP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 25

   Chopie, chopie, pisołeś to o 03:08 w nocy.
   I abo pijesz abo piszesz!
   Chopie, tego niy idzie pogodzić.
   A idziesz rano do roboty? W takim stanie?
   Chopie, chopie...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I co teraz macie do powiedzenia mordercy Barbary Blidy.

   Antynazista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 21

   Następny prawicowy projekt - "wyjścia na lewicę" - padł na naszych oczach. Barbara Kmiecik i jej córka mają wielkie szczęście, że przeżyły ten koszmar. Wola życia była silniejsza, niż tortury w...rozwiń całość

   Następny prawicowy projekt - "wyjścia na lewicę" - padł na naszych oczach. Barbara Kmiecik i jej córka mają wielkie szczęście, że przeżyły ten koszmar. Wola życia była silniejsza, niż tortury w areszcie wydobywczym, zaaplikowane przez usłużny politycznie wymiar sprawiedliwości. A niestety, Barbara Blida nie przeżyła takiej nagonki. Bo to był mord polityczny , na zamówienie polityczne, zatwierdzony na tajnych naradach ówczesnych najwyższych władz.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo pomyślała...

   Marucha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 16

   Basia Blida przestraszyła się, że wszystko się wydało, biedaczka.... Każdy skromny działacz SLD ma w domu broń palną, tylko nie każdy ma silne nerwy, by zapanować nad emocjami. W sumie lepiej jest...rozwiń całość

   Basia Blida przestraszyła się, że wszystko się wydało, biedaczka.... Każdy skromny działacz SLD ma w domu broń palną, tylko nie każdy ma silne nerwy, by zapanować nad emocjami. W sumie lepiej jest kraść po cichu, choć z drugiej strony, kiedy się ma dziadka UB-eka, tatusia SB-eka, wrażliwe serduszko po lewej stronie, to i dupa musi urosnąć przy koryciezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaja do kwadratu !

   Sterlitz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 19

   zarobiła na górnictwie a górnictwo splajtowało Polnische wirtschaft !!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli kraść, to tylko miliony...

   Polska to dno...za rządów PełO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 70 / 14

   Gdyby ukradła bochenek chleba ze sklepu, to by poszła siedzieć... ale że ukradła tylko 2 miliony, to jest niewinna !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niewinna z definicji ! !

   Disneylander (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 15

   I niech ktoś teraz spróbuje zaprzeczyć !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tak ma szczęście

   kmac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 47

   że nie siedziała kilka lat w areszcie wydobywczym tak jak wiele innych ofiar polskich arcyprofesjonalnych specsłużb.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podpadła dziołcha

   Yokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 13

   Podpadła polskim manipulatorom prawa, a to jest niebezpieczne. Wystarczy cień "podejrzenia" i zrobią cię jeśli chcą, na powidła. Bez winy, ot tak, boś np. Ślązak!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złodzieje z calego śląska łaczcie się

   Krak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 63 / 13

   Chopie ty masz jakś atypolska psychozę


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ha!

   BogdanP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 17

   Polaczek, a nawet Małopolaczek się odezwał...
   A kto Was tu, na Śląsku słucha?
   Nie my, Ślązacy.
   Poza tym jaka "psychoza"?
   Wystarczy Was posłuchać, ten Wasz Sejm, ten Wasz NFZ, te Wasze "elity"....rozwiń całość

   Polaczek, a nawet Małopolaczek się odezwał...
   A kto Was tu, na Śląsku słucha?
   Nie my, Ślązacy.
   Poza tym jaka "psychoza"?
   Wystarczy Was posłuchać, ten Wasz Sejm, ten Wasz NFZ, te Wasze "elity".
   Każdy normalny, myślący człowiek też znajdzie się w stanie określanym przez Ciebie jako "antypolska psychoza".
   Ja ją mam od kilkudziesięciu lat!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama