Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EEC 2012: Gospodarczy szczyt na Śląsku

Michał Wroński
Marzena Bugała
Dziś w Katowicach rozpoczyna się IV Europejski Kongres Gospodarczy. Na trzy dni stolica województwa śląskiego stanie się polskim Davos - miejscem, gdzie o kluczowych sprawach europejskiej gospodarki dyskutować będą politycy, przedsiębiorcy i ekonomiści. Dlaczego jednak wszyscy oni zjeżdżają się akurat do nas? W czym Katowice okazały się lepsze od Warszawy, Krakowa czy Wrocławia? Czy faktycznie właśnie my jesteśmy gospodarczym centrum kraju?

Ostatni raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową właśnie naszemu województwu przyznaje miano krajowego lidera pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Przodujemy także w klasyfikacji podregionów - dwa pierwsze miejsca zajmują subregiony: katowicki oraz rybnicki, a w pierwszej piątce znalazł się jeszcze podregion bielski. Zdaniem autorów tego opracowania największymi atutami naszego regionu są: rozwinięty sektor przedsiębiorstw produkcyjnych, łatwość pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników i dogodny dojazd.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Europejski Kongres Gospodarczy EEC 2012 Katowice [LISTA GOŚCI]
Tak było w czasie EEC 2011 ZOBACZ

Zwrócono również uwagę na wysoki poziom wynagrodzeń. Istotnie, w pierwszym kwartale tego roku średnia pensja w sektorze przedsiębiorstw na terenie woj. śląskiego wyniosła ponad 3913 złotych brutto. To więcej niż wynosi średnia krajowa, a w samych Katowicach wynagrodzenia zbliżyły się do 5130 zł (w Warszawie można było zarobić 4810 zł). Kojarzony z naszym regionem przemysł ciężki już dawno przestał być przynoszącym straty "workiem bez dna" - tylko sama Kompania Węglowa zakończyła ubiegły rok z rekordowym zyskiem 500 mln złotych, a do budowy nowych kopalń przymierza się m.in. Kopex i należąca do grupy Kulczyka spółka Śląski Węgiel Żory-Suszec. Nawet jeśli jednak ziszczą się ich plany, to Śląskie nie będzie już więcej regionem węgla i stali. W ciągu ostatnich 20 lat silną pozycję zdobył u nas przemysł motoryzacyjny oraz informatyczny, a wśród inwestujących u nas firm znalazł się m.in. General Motors, Fiat czy Isuzu.

O metropoliach

W pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w godz. 16-18, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się panel "Metropolie w Polsce".
Do dyskusji m.in. o problemach z ustawą metropolitalną, zagrożeniach i szansach gmin oraz powiatów sąsiadujących z obszarami metropolitalnymi zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów, parlamentarzyści i naukowcy.
Panel poprowadzi redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg.

To ludzie napędzają rozwój regionu

Andrzej Sadowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha:
Jeśli ktoś w innych regionach Polski uważa, że Śląsk nadal jest krainą węgla i stali, to znaczy, iż jego wyobraźnia została sformatowana w czasach PRL-u i lat 90. ubiegłego wieku. Dzisiaj ten region nadal jest ważnym punktem na gospodarczej mapie kraju, ale jego charakter kompletnie się zmienił. Obecnie kojarzy mi się z dużą ilością szkół wyższych, często prywatnych i tym, że tak wielu młodych ludzi chce studiować. To właśnie przyzwyczajeni do ciężkiej pracy ludzie są największym atutem tego regionu. Jego rozwój ogranicza natomiast centralny system zarządzania krajem. Obecnie większość pieniędzy z podatków trafia do Warszawy, w regionach zostaje jedynie drobna ich część. Króluje przekonanie, że krajem steruje się z pozycji Warszawy, a nie dostrzega tej oczywistej dla mnie sprawy, iż życie społeczno-gospodarcze dynamicznie rozwija się poza stolicą. Dopóki to się nie zmieni, dopóty potencjał Śląska nie zostanie w pełni wykorzystany.

Śląsk bez powodów do kompleksów

Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców RP:
Śląsk zawsze był dla mnie regionem napędzającym, a przynajmniej podtrzymującym rozwój polskiej gospodarki. Nie powinniście zatem mieć żadnych kompleksów - zasłużyliście sobie, aby to właśnie w Katowicach odbywało się spotkanie tej rangi co Europejski Kongres Gospodarczy. Myślę, że przez kolejną dekadę gospodarka Śląska jeszcze w dużej mierze będzie kojarzona z przemysłem wydobywczym, choć jego charakter pewnie nieco się zmieni. Muszą zmienić się metody wydobycia, bo koszty stają się coraz mniej konkurencyjne, a monopolu nie da się dłużej obronić. Może rozwiązaniem okażą się technologie związane ze zgazowaniem węgla? Na waszą korzyść przemawia też rozbudowana sieć drogowa, potencjał techniczny oraz bliskość Wrocławia i Krakowa. To przecież też silne ośrodki, więc powinniście szukać okazji do kooperacji z nimi. Musicie także postawić na innowacje i kształcenie nowych zawodów, chociażby takich jak menedżer innowacji.

Maleje już znaczenie węgla i stali

Prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego:
Gospodarka naszego regionu daje 12-13 procent produktu krajowego brutto - to naprawdę dużo. Obok Mazowsza oraz Wielkopolski jesteśmy najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem Polski. Ów rozwój nie jest jednak oparty na węglu i stali. Wciąż budujemy sektor usług - obecnie firmy z tej branży stanowią już 60 procent gospodarki, ale do osiągnięcia europejskich standardów wciąż jeszcze wiele nam brakuje. W krajach starej Unii ten odsetek wynosi 75 procent. Myślę jednak, że jeśli za 10 czy 15 lat w Katowicach nadal będzie odbywał się Europejski Kongres Gospodarczy, to jego goście zobaczą taki właśnie obraz naszego regionu. Zdecydowana większość ludności będzie pracować w sektorze usług, w znacznej mierze będą to usługi sieciowe - ubezpieczeniowe, bankowe, czy biznesowe. Pozostała część firm zajmować się będzie produkcją na potrzeby branży motoryzacyjnej oraz informatycznej. Od tego procesu nie ma odwrotu - kopaliny kiedyś przecież się skończą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty