Komorowski: EEC świadczy i randze i znaczeniu Śląska...

  Komorowski: EEC świadczy i randze i znaczeniu Śląska [ZDJĘCIA]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Europejski Kongres Gospodarczy 2012 Katowice
  1/48
  przejdź do galerii

  Europejski Kongres Gospodarczy 2012 Katowice ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2012. Gościem głównym jest prezydent RP Bronisław Komorowski. W czwartym już EKG bierze udział rekordowa liczba gości - 6000 osób. Założeniem organizatorów jest, aby Katowice stały się miejscem dialogu o europejskiej gospodarce. Biorą w nim udział najważniejsze w Polsce i Unii postaci polityki, biznesu i nauki. To największa tego typu impreza w Europie.
  Imprezę otworzył wojewoda Zygmunt Łukaszczyk: Witamy na przyjaznej polskiej ziemi. To tutaj rodzą się dobre pomysły.
  Marszałek Matusiewicz: Życzę owocnych spotkań.

  Górnośląskie Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach pęka w szwach. To tutaj odbywa się sesja inauguracyjna, którą otworzył Jerzy Buzek i prezydent RP Bronisław Komorowski. Przyjechali także komisarz Lewandowski, wicepremier Waldemar Pawlak, minister Barbara Kudrycka, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, posłowie, prezes WUG Piotr Litwa, samorządowcy, szefowie firm.

  KONIECZNIE ZOBACZ:
  Wielka pikieta OPZZ w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego ZOBACZ ZDJĘCIA
  Europejski szczyt gospodarczy znowu na Śląsku DLACZEGO?
  LISTA ZNAKOMITYCH GOŚCI na kongresie ZOBACZ TUTAJ

  Jerzy Buzek: Trzy lata temu, rozpoczynając kongres, byliśmy na początku kryzysu. Wielka praca, w tym Polaków, by stworzyć mechanizmy chroniące, nie została skończona. Dzisiejszy kongres to też ważne wyzwanie. Czego dzisiaj Europie brakuje? Dlaczego nie możemy ruszyć z reformami strukturalnymi? Potrzebny jest nam dobry budżet na następne lata. Jak go wprowadzić w życie, jak pchnąć by dał Europie dobre perspektywy?

  Bronisław Komorowski, prezydent RP: Dwa lata byłem na tym kongresie pełniąc funkcję marszałka Sejmu. Dzisiaj przyjechałem jako prezydent. To dowód, że na scenie politycznej może się wiele zmieniać. Kongres trwa i świadczy o randze i znaczeniu Śląska. Dla nas wszystkich ważna jest poprawa konkurencyjności. To droga do rozwoju. Wzrost konkurencyjności europejskiej to warunek rozwoju europejskiej gospodarki. Konkurencyjna gospodarka rodzi miejsca pracy, zapewnia rozwój, dobrobyt, siłę państwa. Śląsk to dobre miejsce by o tym mówić. Tu jest potencjał, w tym naukowy, który jest dobrze wykorzystywany by przezwyciężyć kryzys.

  Prezydent Komorowski wspomniał o śląskim etosie pracy, dyscyplinie i kulturze. Podkreślił, że o tym warto mówić nie tylko w całym kraju, ale Europie. - Śląsk to miejsce specjalne. Wykorzystuje swoją szansę - mówi prezydent Komorowski.

  Komorowski mówił o bezrobociu, współpracy z rynkami wschodzącymi, innowacjach i tym jak je wykorzystać.

  - Trzeba ryzykować by jak najwięcej zyskać. Czekają nas trudne decyzje. Potrzebne jest przy tym zaufanie do partnerów i do siebie
  samych, do własnej kreatywności, optymistycznego spojrzenia na świat. Wiara że trudne decyzje przyniosą skutki są nieodzowne. Bez wzrostu gospodarczego Europa będzie się chylić do marginalizacji. Zasobów wystarczy na długie lata, ale to nie o to tylko chodzi. Musimy otworzyć europejska gospodarkę na nowe bieguny wzrostu. Dlatego witam serdecznie w Katowicach gości z Chin.

  Jerzy Buzek: My na każdym kongresie formułowaliśmy jakiś główny temat. W tym roku mówimy o konkurencyjności i wzroście. Tworzenie miejsc pracy to teraz najważniejsze w Polsce i Europie. Motywem przewodnim kongresu będzie nowy budżet. Nie bez powodu zaprosiliśmy komisarza Lewandowskiego. W jaki sposób budżet może być kołem zamachowym gospodarki europejskiej? Można to odnieść do gospodarki polskiej, która sobie jakoś radzi. Zaczyna się dyskusja.

  Waldemar Pawlak, wicepremier: Żeby się rozwijać dynamicznie nie trzeba tylko ściskać, oszczędzać. Zaczyna się myślenie o projektach prorozwojowych. Jak ustawić drogowskazy na burzliwe czasy? Sprawy powinny być załatwiane na najbardziej wydajnym poziomie. Śląsk jak aglomeracja jest przykładem rozłożonego rozwoju, np. SSE. To tworzy strukturę, która w połączeniu z współpracą z samorządami daje dobre efekty.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]


  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj tam, oj tam...:)

   Szkodnik RAŚowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 52

   Łukaszczyk to dobry wojewoda ! Ma odpowiedni charakter, energiczny chłop z jajami, dobry na ciężkie czasy dla Górnego Śląska. Nie to co "ciepłe kluchy", "nic nie mogę i potrafię" kolaborant...rozwiń całość

   Łukaszczyk to dobry wojewoda ! Ma odpowiedni charakter, energiczny chłop z jajami, dobry na ciężkie czasy dla Górnego Śląska. Nie to co "ciepłe kluchy", "nic nie mogę i potrafię" kolaborant Matusiewicz, czy rasistowski zaprzaniec Gorzelik.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łukaszczyk

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 43

   łukaszczyk to największy sługus,dupolizacz ryżego .Największy partyjny karierowicz,dla koryta zrobi wszystko.Niby Ślązak,ale fałszywy jak pies/nie obrażając psa/.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Witamy na przyjaznej Slunskiej ziemi gamoniu polski ze Ślunska.

   kokot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 60

   Jesteś richtig cystym gorolem choć z tąd.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polityczne pier....

   t (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 59

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedyś nie wierzyłem

   Szlunsok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 47

   Jak Ślonzoki mi godali, że My, Ślonzoki sami wobec siebie to zdrajcy. Nie wiedziałem o co chodzi. W końcu ktoś mi wytłumaczył, że niestety większość Narodu Śląskiego trzyma się tego, co aktualnie...rozwiń całość

   Jak Ślonzoki mi godali, że My, Ślonzoki sami wobec siebie to zdrajcy. Nie wiedziałem o co chodzi. W końcu ktoś mi wytłumaczył, że niestety większość Narodu Śląskiego trzyma się tego, co aktualnie rządzi Śląskiem i niestety zmienia poglądy jak chorągiewki. Jak Niemcy - to fajne Niemcy. Jak Polska - to uniżony sługa Ślązak pada na kolana. Nie widziałem tego, ale od paru lat niestety widzę, że to prawda. Ślązacy wstydzą się mówić, że są Ślązakami, są tępi, nawet nie wiedzą, że są Ślązakami i powtarzają to, co słyszeli od swoich polskich kolegów z podwórka, że są Polakami - tylko inna kultura i godka - to jakoś ich nie razi.

   I taki Łukaszczyk, ślązok z krwi i kości mówi: "Witamy na Polskiej ziemi"??? Na Śląskiej, koniunkturalisto, wieśniaku, TCHÓRZU!!! NA ŚLĄSKIEJ ZIEMI WITAMY. To właśnei jest nasza siła, tępaku zgorolizowany, że MY NIE SOM POLOKI YNO ŚLUNZOKI. Wstydzisz się przyznać przed samym sobą, że byliśmy pod koroną czeską, pruską, niemiecką aż na końcu polską (i trochę wcześniej)? To wstyd przywitać gości słowami: Witamy na Śląsku - multikulturalnej ziemi Narodu Śląskiego? Bo co? Bo Pawlak i Komorowski pogrozi palcem? Bo będzie skandal w polskich mediach?

   Tak, wstydzicie się powiedzieć, żeście Ślązacy, bo jesteście ZDRAJCAMI Śląska jak większośc Ślązaków. Scholtyssek na łamach DZ kompresuje nam do d....y propolskie głupoty, że aż żenada - z kollei inni tylko Niemcy. A może po prostu ślący? Nasi, odwiecznie wyrobieni w tej ziemi, z której soki ciągniemy?

   Mam nadzieję, że za zdradę własnego narodu, Bóg też ma jakieś kary tam po drugiej stronie, bo tutaj sprawiedliwości się nie doczekamy. My som Ślunzoki, a niy Poloki. Mam się wstydzić? Kajać, poniżać? Na kolanach? Nie mówić? TO POWINNO BYC TRĄBIONE NA JAKIMŚ HEJNALE KATTOWITZKIM! W radiach głoszone, żeśmy dumni.

   "Witamy na polskiej ziemi" - aż szczęka opadła...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo chopie, mosz recht.

   kokot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 45

   Mysla tak jok Ty.
   Tyn ŁUKASIK to kmiot polski pospolity.
   Take kmioty polske pospolite jak łon to umierajom i nikt o nich niy pamiynto.
   Amyn.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mnie te słowa tyż ubodły !

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 44

   ! ale wydawało mi się że ino mnie , widać sie myliłem , to dobrze !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama