Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed świętem narodowym - gala Ambasadora Polszczyzny 2008

Monika Krężel
Krystyna Bochenek i Andrzej Markowski prezentują statuetkę Ambasadora Polszczyzny
Krystyna Bochenek i Andrzej Markowski prezentują statuetkę Ambasadora Polszczyzny FOT. ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
Po raz pierwszy Rada Języka Polskiego przyzna tytuły Ambasadora Polszczyzny. Pomysłodawcy liczą, że zapanuje moda na język polski. Wielką uroczystość zaplanowano 10 listopada w Akademii Muzycznej w Katowicach, w przeddzień Święta Niepodległości.

Skąd pomysł na Ambasadora Polszczyzny? To ma być osoba posługująca się piękną polszczyzną, wyjątkowo traktująca nasz język. - Musimy uświadomić sobie, że język polski jest dobrem powszechnym, elementem tożsamości narodowej i gdyby nie nasz język, nie bylibyśmy niepodległym krajem - podkreślała wicemarszałek Senatu, Krystyna Bochenek, autorka projektu, podczas wczorajszej konferencji prasowej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Prof. Andrzej Markowski, przewodniczący kapituły przyznającej tytuły Ambasadora Polszczyzny, ma nadzieję, że w Polsce zapanuje moda na język polski. - Ma to być moda na estetyczną, piękną polszczyznę. Dlatego chcemy honorować osoby, które pięknie mówią i piszą - wyjaśniał profesor. - Niektórzy twierdzą, że Rada Języka Polskiego jest policją, wytykającą błędy językowe. Tak nie jest. Wszystkim mówimy, że ważniejsze jest krzewienie dobra, a nie tylko piętnowanie zła - dodał.

- Skoro nie ma sposobu obchodzenia Dnia Niepodległości, mogłaby to być moda na język polski - stwierdziła senator Krystyna Bochenek.

Językiem polskim posługuje się 8 proc. mieszkańców Unii Europejskiej. Nasz język jest piątym językiem (razem z hiszpańskim), gdy chodzi o ilość osób, które go używają w krajach unijnych. W Polsce i poza jej granicami dla około 60 mln osób mówiących językiem polskim jest on ich językiem pierwszym.

Kapituła Rady Języka Polskiego spośród kilkudziesięciu osób wybrała 12, które już są Ambasadorami Polszczyzny. Oprócz tego jedna osoba z każdej kategorii otrzyma dodatkowe laury. Marszałek Senatu do tej wyśmienitej dwunastki zaproponował kolejne trzy osoby w kategorii Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju.
Podczas katowickiej gali specjalne wyróżnienie, tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, otrzyma pisarz Tadeusz Konwicki. Kapituła podkreśliła jego zasługi dla polskiej literatury, dla wrażliwości i świadomości językowej kilku pokoleń Polaków. Mistrz Konwicki otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez prof. Mariana Oslislę, rektora katowickiej ASP.

Galę w auli Symfonia Akademii Muzycznej poprowadzi aktor Jerzy Radziwiłowicz, a wyreżyseruje Laco Adamik. Na widowni zasiądą m.in. goście z USA, Chin, Brazylii, a także 20 wybitnych naukowców, profesorów kierujących katedrami języka polskiego. Goście usłyszą koncert pieśni w wykonaniu Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Ambasadorowie Polszczyzny otrzymają nie tylko nagrody honorowe, ale i finansowe. Łączna suma tych ostatnich wynosi 105 tys. zł.

Tytuły Ambasadora Polszczyzny, ze względu na rangę przedsięwzięcia, będą wręczane co dwa lata. Nie wiadomo jeszcze, czy uroczystości będą się odbywać w różnych regionach i miastach Polski.

Kapituła ma jednak pomysł, by wszystko, co jest związane z Ambasadorem Polszczyzny przerodziła się w wielką kampanię społeczną.

- Ambasador Polszczyzny to tylko wierzchołek, moda na język polski powinna wkroczyć szeroko do szkół - zapowiedział prof. Andrzej Markowski.

Profesor chciałby, żeby w przyszłym roku szkolnym zainteresowane tym projektem placówki wybierały szkolnych Ambasadorów Polszczyzny.

- Myślę już o rozesłaniu do szkół za pośrednictwem kuratoriów apelu, by nasze szkoły również promowały piękną polszczyznę. W szkołach na pewno znajdą się młode osoby, potrafiące skutecznie propagować dobre wzorce językowe - wyraził nadzieję prof. Markowski. - A jeśli chodzi o naszych nominowanych, tegorocznych Ambasadorów Polszczyzny, to oni już promują nasz język, gdyż są wspaniałymi osobistościami, pięknie traktującymi polszczyznę. Mam nadzieję, że media zainteresują się nimi jeszcze bardziej. Wszyscy snobujmy się szlachetnie na piękną polszczyznę - zaapelował przewodniczący Rady Języka Polskiego.

Gali Ambasadora Polszczyzny patronuje redakcja "Polski Dziennika Zachodniego". W sobotę 8 listopada wraz z naszą gazetą ukaże się dodatek specjalny poświęcony tej imprezie.

Ambasadorowie Polszczyzny

Ambasador Polszczyzny w Mowie

Abp Tadeusz Gocłowski, wieloletni metropolita gdański. Jego wystąpienia odznaczają się bardzo dobrą polszczyzną, jak również zwięzłością i prostotą.

Prof. Franciszek Ziejka, historyk literatury, wieloletni rektor UJ. Doskonały wykładowca i charyzmatyczny mówca.

Grażyna Wrońska-Walczak, dziennikarka radiowa, specjalizująca się w problematyce kultury języka polskiego, autorka cyklu "Język na zakręcie".

Ambasador Polszczyzny w Piśmie

Jacek Fedorowicz, felietonista. Jego finezyjne językowo artykuły poruszają często problematykę kultury języka i sprawności porozumiewania się.

Janusz Głowacki, prozaik i dramaturg. Ma niezwykłą umiejętność swobodnego posługiwania się różnymi stylami polszczyzny.

Prof. Andrzej Szczeklik, lekarz, naukowiec, humanista, profesor UJ, pisarz, eseista, autor książek "Katharsis" i "Kore". Dzięki walorom językowym jego twórczości poruszane w niej trudne problemy egzystencjalne są przedstawiane w sposób prosty, pełen wrażliwości.

Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju

Prof. Yi Lijun, tłumaczka i badaczka literatury polskiej Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Przełożyła na chiński m.in. "Pana Tadeusza", "Dziady", "Ferdydurke".

Prof. Barbara Rzyski, fizyk nuklearny, z pasji i zamiłowania popularyzatorka języka polskiego w Brazylii.

Dr Anna Barańczak, wykładowca języka polskiego na Uniwersytecie Harvarda. Wykształciła i zainteresowała polszczyzną wielu studentów i doktorantów z całego świata.

Młody Ambasador Polszczyzny

Bartłomiej Chaciński, dziennikarz, publicysta, od kilku lat zajmujący się współczesnym językiem młodzieżowym.

Jacek Dehnel, poeta i prozaik, tłumacz. Jego powieści, zyskały popularność dzięki eleganckiej formie językowej, nawiązującej do najlepszych wzorów polszczyzny.

Maciej Stuhr, aktor teatralny, filmowy i kabaretowy. Jego kreacje, a także autorskie prezentacje kabaretowe, ukazują umiejętność świadomego i niezwykle sprawnego posługiwania się językiem.

Ambasador Polszczyzny Regionalnej

Prof. Dorota Simonides, folklorystka, badaczka kultury i języka Śląska.

Juliusz Kubel, radiowiec i scenarzysta. Ma w dorobku kilka tysięcy felietonów, monologów, gawęd i słuchowisk pisanych gwarą poznańską.

Zespół Trebunie Tutki z Podhala. Teksty jego piosenek, pisane gwarą góralską, od kilkunastu lat są obecne w świadomości Polaków.

Wielki Ambasador Polszczyzny

Tadeusz Konwicki, pisarz zasłużony dla polskiej literatury oraz dla wrażliwości i świadomości językowej kilku pokoleń Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!