Przed świętem narodowym - gala Ambasadora Polszczyzny 2008

  Przed świętem narodowym - gala Ambasadora Polszczyzny 2008

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po raz pierwszy Rada Języka Polskiego przyzna tytuły Ambasadora Polszczyzny. Pomysłodawcy liczą, że zapanuje moda na język polski. Wielką uroczystość zaplanowano 10 listopada w Akademii Muzycznej w Katowicach, w przeddzień Święta Niepodległości.
  Skąd pomysł na Ambasadora Polszczyzny? To ma być osoba posługująca się piękną polszczyzną, wyjątkowo traktująca nasz język. - Musimy uświadomić sobie, że język polski jest dobrem powszechnym, elementem tożsamości narodowej i gdyby nie nasz język, nie bylibyśmy niepodległym krajem - podkreślała wicemarszałek Senatu, Krystyna Bochenek, autorka projektu, podczas wczorajszej konferencji prasowej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.


  Prof. Andrzej Markowski, przewodniczący kapituły przyznającej tytuły Ambasadora Polszczyzny, ma nadzieję, że w Polsce zapanuje moda na język polski. - Ma to być moda na estetyczną, piękną polszczyznę. Dlatego chcemy honorować osoby, które pięknie mówią i piszą - wyjaśniał profesor. - Niektórzy twierdzą, że Rada Języka Polskiego jest policją, wytykającą błędy językowe. Tak nie jest. Wszystkim mówimy, że ważniejsze jest krzewienie dobra, a nie tylko piętnowanie zła - dodał.

  - Skoro nie ma sposobu obchodzenia Dnia Niepodległości, mogłaby to być moda na język polski - stwierdziła senator Krystyna Bochenek.

  Językiem polskim posługuje się 8 proc. mieszkańców Unii Europejskiej. Nasz język jest piątym językiem (razem z hiszpańskim), gdy chodzi o ilość osób, które go używają w krajach unijnych. W Polsce i poza jej granicami dla około 60 mln osób mówiących językiem polskim jest on ich językiem pierwszym.

  Kapituła Rady Języka Polskiego spośród kilkudziesięciu osób wybrała 12, które już są Ambasadorami Polszczyzny. Oprócz tego jedna osoba z każdej kategorii otrzyma dodatkowe laury. Marszałek Senatu do tej wyśmienitej dwunastki zaproponował kolejne trzy osoby w kategorii Ambasador Polszczyzny poza Granicami Kraju.
  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama