18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKG 2012: Energia nadal z węgla i to się raczej nie zmieni

Aldona Minorczyk-Cichy
Arkadiusz Ławrywianiec
Górnictwo na świecie rozwija się w ogromny tempie. W Unii piętrzą się przed nim bariery z powodu "obsesji" na punkcie emisji dwutlenku węgla. Niektóre śląskie firmy duszą się na krajowym rynku i ruszają na podbój świata. Zaś Kompania Węglowa zaczyna budowę nowej kopalni. Niestety nie na Śląsku. To najważniejsze wnioski płynące z górniczych paneli, które w drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Jeśli jesteś górnikiem lub przymierzasz się do tego zawodu możesz być spokojny o pracę.

- Mamy za mało górników. Rok temu przyjęliśmy 5,5 tys. pracowników, w tym roku będzie podobnie. Jest problem z pozyskaniem pracowników, bo przez pewien czas praktycznie szkolnictwo górnicze nie istniało. Podpisaliśmy umowy ze szkołami, szkolimy górników i zapewniamy im pracę - mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. Spółka może pochwalić się najlepszą wydajnością pracowników i najniższymi kosztami wydobycia węgla. Planuje też spore inwestycje, w tym budowę nowej kopalni w Pawłowie w województwie lubelskim.

CZYTAJ WIĘCEJ O EUROPEJSKIM KONGRESIE GOSPODARCZYM

I to właśnie inwestycje są przyszłością górnictwa. Co do tego uczestnicy wczorajszych debat górniczych na ECC nie mieli wątpliwości.

- Od 2001 roku górnictwo generuje nie straty, a całkiem przyzwoite zyski. JSW zysk netto za I kwartał zbliża się do mld zł. To zdecydowanie świetne wyniki, a jeszcze 3 lata jemu wyniki tej spółki były nieciekawe. Przyszłość branży leży w inwestycjach - podkreślał Janusz Steinhoff, b. wicepremier i minister gospodarki.

Złudzeń dyskutantów pozbawił Milan Subotic, dyrektor inwestycyjny Kulczyk Investment, właściciel elektrowni węglowej: - Szukamy po prostu taniego węgla. Nas interesują koszty. Mamy podpisany kontrakt z Bogdanką. Polska na węglu stoi i stać będzie. Być może elektrownie w przyszłości zaczną zastanawiać się nad posiadaniem własnych kopalni. To klucz do przyszłości.

Z kolei Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej zwrócił uwagę na inny poważny problem - współpracę z samorządami, która układa się nienajlepiej: - Niedługo to wójt będzie mógł decydować o tym, czy kopalnia będzie wydobywać, czy nie.

Nieco optymizmu w dyskusję wlał wiceminister gospodarki Maciej Kaliski: - W najbliższej przyszłości w Polsce od węgla odwrotu nie ma. Nasz model na długie lata będzie węglowo-gazowo-jądrowy. Energetykę jądrową będziemy traktować nie jako główny element zasilania systemu tylko jako dywersyfikację dostaw i podniesienie bezpieczeństwa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera