Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TOP 10 płyt w historii śląskiej muzyki [RANKING DZ]

Marcin Zasada
1. Paktofonika - "Kinematografia" (2000)Najznakomitsze dzieło polskiego hip-hopu narodziło się na śląskich blokowiskach. Płyta legendarna nie tylko ze względu na kult śp. Magika.
1. Paktofonika - "Kinematografia" (2000)Najznakomitsze dzieło polskiego hip-hopu narodziło się na śląskich blokowiskach. Płyta legendarna nie tylko ze względu na kult śp. Magika. arc.
Oficjalna premiera filmu "Jesteś Bogiem" na festiwalu w Gdyni nie tylko przypomina niezwykłą historię jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego hip-hopu. Fenomen katowickiej Paktofoniki przywołuje też wspomnienie o tym, jak wiele dobrego działo się w muzyce na Śląsku w latach 90. Z tej okazji przypominamy 10 najwybitniejszych płyt nagranych przez śląskich artystów we wszystkich minionych dekadach. Wyboru dokonał Marcin Zasada.

To trochę tęsknota za tym, co było i nie wróci, bo ostatni naprawdę znakomity album "made in Silesia" w 2002 roku. Gwoli ścisłości, nie nagrali go Ślązacy, tylko szczecinianie, którzy przeprowadzili się do Mikołowa. Był to projekt Pogodno gra Fochmanna "Hajle Silesia" z niezapomnianą "górniczo-hutniczą orkiestrą dętą", która "robi nam pa pa ra ra". Hołd oddany śląskim klimatom to numer trzy na naszej liście wszech czasów.

Pogodno - Rozstaje:

Paktofonika - Chwile ulotne:

Ten ranking to dowód, że na u nas od dawna gra muzyka, którą nuci cała Polska i o dziwo, biorąc pod uwagę przemysłowy rodowód regionu, nie jest to rock industrialny. Śląscy muzycy przez lata nadawali ton w różnych gałęziach przemysłu rozrywkowego. Mamy tu przecież ojców chrzestnych heavy-metalu, czyli grupę KAT (to prawie jak Katowice) z Romanem Kostrzewskim. Są giganci rocka progresywnego - SBB, wynalazcy gitarowego grania nad Wisłą spod znaku brytyjskiej fali (Myslovitz), wreszcie żywy pomnik bluesa: zespół Dżem. Przypominamy też dokonania rock’n’rollowego show Ireneusza Dudka oraz punkowo-ludowego debiutu formacji Piersi, pełnego uroczych śląskich akcentów. Ich płyt nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu.

SBB - Memento z banalnym tryptykiem:

Dżem - Detox:

Punktem wyjścia dla stworzenia go był film przedstawiający losy grupy Paktofonika i jednego z jej członków, Piotra "Magika" Łuszcza. Jego samobójcza śmierć w 2000 roku przerywała jedno z najciekawszych zjawisk w muzyce rozrywkowej przełomu XX i XXI stulecia. Śląscy "oburzeni" tworzyli nową jakość w nadwiślańskim hip-hopie. Debiut katowickiego Kalibra 44 ("Księga Tajemnicza. Prolog" z 1996 roku), zachowując wszelkie proporcje, był sensacją na miarę eksplozji popularności grupy Feel kilkanaście lat później. Tylko nowatorstwo i wrażenia artystyczne nieco inne.

Jeszcze większym sukcesem był drugi album K44, zatytułowany "W 63 Minuty Dookoła Świata" z 1998 roku. Niedługo później "Magik" założył Paktofonikę, z którą w 2000 roku wydał największe arcydzieło polskiego hip-hopu. Nic dziwnego, że "Kinematografia" to numer jeden w naszym rankingu.

Kaliber 44 - Dziedzina:

Myslovitz - Noc:

Kiedyś bunt, dzisiaj wolność

Józef Skrzek, lider SBB:

Muzyka zawsze była wielką siłą Śląska i to muzyka różna: zarówno popularna, jak i tzw. poważna, w której możemy pochwalić się tak genialnymi postaciami, jak Górecki, Kilar czy Zimerman. Co takiego jest tu u nas, że kiełkuje tyle ciekawych rzeczy? Może wychowanie w tyglu pracy i śląska multikulturowość, różnorodność…

Kat - Dziewczyna w cierniowej koronie:

Piersi - Silesian song:

Kiedyś przebicie się ze swoją muzyką do mas było niesamowitym wyzwaniem. Mnie nie chcieli puszczać na koncerty zagranicę, nawet wtedy, gdy graliśmy już z Czesławem Niemenem. W moich Siemianowicach mówili mi: "te, długowłosy! My cię jeszcze ostrzyżymy!". Nie było łatwo, więc sztuka rodzona w buncie miała dodatkową siłę.

Tuff Enuff - Ma nos samos gamines:

Shakin' Dudi - Och, Ziuta:

Czemu dziś śląscy muzycy znacznie rzadziej zaskakują nas swoimi dokonaniami? Paradoksalnie, powodem jest wolność, wolność wyboru... Sztuka jest odzwierciedleniem nastroju ludzi. Ludziom jest dziś lepiej, są nastawieni na konsumpcję i łatwe rozwiązania. To odbija się również w muzyce.

ZGADZASZ SIĘ Z WYBOREM? MASZ INNE PROPOZYCJE? NAPISZ W KOMENTARZU. PODYSKUTUJ Z AUTOREM ZESTAWIENIA TOP 10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: TOP 10 płyt w historii śląskiej muzyki [RANKING DZ] - Dziennik Zachodni