Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu debatowali o autonomii Śląska

Magdalena Nowacka-Goik
Dyskusja o autonomii w Bytomiu
Dyskusja o autonomii w Bytomiu Magdalena Nowacka-Goik
O tym, że decentralizacja wcale nie musi osłabić i doprowadzić do rozpadu państwa, dyskutowano w Bytomiu. W dyskusji wzięło udział m.in. politolog Małgorzata Myśliwiec.

- Przykładem może być Hiszpania czy Szwajcaria - mówi Małgorzata Myśliwiec, politolog, która przedstawiła zasady funkcjonowania autonomii w tych krajach. - Przy nadal istniejącej władzy centralnej prowincje autonomiczne mogą tworzyć własne ustawy i korzystać z odsetek od większej liczby podatków - podawała argumenty "za".

Warunkiem dobrze pomyślanej autonomii jest oddanie głosu mieszkańcom. Podczas dyskusji dyskutowano nad sensem autonomicznej policji.

- Kiedyś Bytom jako miasto miał swojego właściciela, ród Donnersmarcków, i pięknie się rozwijał - wspominał jeden z dyskutantów, mieszkaniec Łagiewnik.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Autonomia jest złym pomysłem
Alojzy Lysko: Autonomia? Kiedyś się jej doczekamy
Niemcy za autonomią dla Śląska
Jerzy Gorzelik: Kto straszy autonomią jest szkodnikiem
Autonomia śląska: TAK czy NIE?

Autonomia to dla mnie przede wszystkim samorządność

Mówi Dawid Grabowski, szef oddziału RAŚ w Bytomiu:

Temat autonomii jest "wałkowany" od dłuższego czasu. Wciąż budzi kontrowersje, ale chyba już wiadomo, o co chodzi?
Jak się okazuje, właśnie nie do końca. I to było impulsem, aby zorganizować tę debatę. Zależało mi, aby pojęcia wyjaśnił fachowiec, nie polityk danej opcji. Gdy obserwuję wypowiedzi bytomian w internecie, to okazuje się, że zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy autonomii przerzucają się błędnymi argumentami. A poziom dyskusji jest daleki od merytoryki.

Jakie pana zdaniem są najbardziej popularne mity na temat autonomii?
Trzy najbardziej rozpowszechnione już nawet mnie nie irytują, a śmieszą. Pierwsze to twierdzenie, że zwolennicy autonomii chcą odłączenia Górnego Śląska i przyłączenia do Niemiec. Tu polecam wnikliwe zbadanie mapy Europy. Inna obiegowa teoria to określanie zwolenników autonomii jako separatystów. No i trzeci to ten, że autonomia jest tylko i wyłącznie dla Ślązaków.

Ale autonomia zakłada odrębność, decentralizację.
Autonomia na pewno nie dąży jednak do odłączenia od Polski. Dotyczy każdego, bez kierowania się przynależnością etniczną - Polaka, Ślązaka, Żyda czy Kresowiaka.

Wiele osób mówi: samorządność - tak, autonomia - nie.
Dla mnie autonomia to jest właśnie samorządność. Cel - doprowadzenie do decydowania o regionie na poziomie regionalnym, ale przy utrzymaniu jednolitego państwa. A przy wydzieleniu województw autonomicznych, kierowanie się granicami administracyjnymi i historycznymi. Oczywiście z uwzględnieniem woli mieszkańców.

Decentralizacja jest możliwa i dobra, ale trzeba się szanować

Mówi dr Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego:

Jakie mamy skojarzenia z autonomią?
W Polsce autonomia ma się kojarzyć głównie z autonomią Palestyny, z czymś, co stwarza zagrożenie, związane z separatyzmem, i rozwiązanie, które nikomu nie służy. W moim przekonaniu jest zupełnie odwrotnie. Przyznanie szerokich uprawnień regionowi sprawia, że czujemy się gospodarzami na tym terytorium. Dlatego idea decentralizacji jest dla państwa czymś bardzo pozytywnym. Jednak pod warunkiem wzajemnego szacunku władz centralnych wobec regionalnych i odwrotnie. Jeżeli słyszmy, że Ślązak to zakamuflowana opcja niemiecka, to jest to przemoc w sferze polityki. I prowadzi do antagonizmów. Tak samo, gdy wzajemnie będziemy się obrażać. Tym sposobem nie osiągniemy nic wobec władz centralnych. Celem autonomii powinno być rzetelne zarządzanie regionem. A autonomia powinna być dla wszystkich regionów.

Co odpowiedzieć gdy nasz region usłyszy: macie autonomię, ale sami płaćcie emerytury górnikom?
Wszystkie bogactwa naturalne, obojętnie w której części leżą, są własnością państwa. Prawo górnicze było zawsze prawem państwowym. Kto eksploatuje kopalnie? Państwo, nie marszałek województwa. Skoro jest własnością państwa i państwo czerpie z tego korzyść, to również do państwa należy opłacanie emerytur górniczych.

Czy tworzenie autonomii nie wpłynie na rozpad państwa?
A dlaczego nie rozpada się Federacja Niemiecka czy Stany Zjednoczone? Jeżeli władza centralna działa dobrze, skutecznie i na rzecz rozwoju poszczególnych części składowych, to problemu nie ma.

Przekonują Was argumenty z wczorajszej debaty? Czekamy na Wasze opinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!