Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport UOKiK: W Śląskim paliwa są dobrej jakości

Sławomir Cichy
arc.
Dokładnie miesiąc temu zakończyła się ogólnopolska kontrola na stacjach paliw. UOKiK w pobranych próbkach badał jakość oleju napędowego i benzyny. Łącznie skontrolowano 337 stacji w kraju. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że sprawdzone wyrywkowo dwadzieścia stacji z województwa śląskiego zdały egzamin jakości. UOKiK badał próbki zarówno na stacjach sieciowych Shella, Orlenu czy Lukoila jak również niezależnych dystrybutorów.

Tylko na jedne stacji w naszym regionie w Sosnowcu stwierdzono uchybienia dotyczące jakości oleju napędowego. To olbrzymi postęp zwłaszcza w stosunku do badań wykonywanych przed pięcioma laty, kiedy zakwestionowano z różnych powodów co dziesiąta próbkę w kraju.

ZOBACZ PEŁNY RAPORT Z BADANIA - PLIK PDF

- Obserwując wyniki po każdej kontroli możemy stwierdzić, że następuje postęp i coraz mniej paliwa złej jakości trafia na rynek - podsumowuje Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK.

Po każdym raporcie do prokuratur trafiają zawiadomienia o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa. Sankcje za obrót paliwem złej jakości sięgającymi nawet 1 mln złotych, może się też skończyć karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Ryzyko jest zbyt duże w stosunku do zysków - usłyszeliśmy w UOKiK.

SPRAWDŹ DOMOWE METODY BADANIA JAKOŚCI PALIWA

Mimo, że paliwo złej jakości to według raportów UOKiK mniej niż 3 proc. nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego subiektywne odczucie kierowców jest takie, że nadal jeździmy na podróbkach? W zeszłym roku zakwestionowane oleje napędowe miały m.in. za niską temperaturę zapłonu, co mogło być przyczyną wybuchu oparów podczas tankowania.
Inaczej niż na rynku paliw wygląda sprawa jakości produktów: włókienniczych, żywności, zabawek. Na ponad 5,6 tys. zbadanych próbek różnych towarów w 2011 roku prawie 1200 miało niewłaściwa jakość lub zastosowano w nich składniki zagrażające zdrowiu a nawet życiu. Rok wcześniej zbadano 7 077 próbek, a zakwestionowano 1 544, czyli nie ma mowy po poprawie.

Jeśli więc dziecko twierdzi, ze koszulka go "gryzie" albo nie lubi spać w pidżamie bo go uczula? Uważaj, bo może to być objaw użycia do ich produkcji groźnych dla zdrowia substancji. A może płyn jest tylko z nazwy do mycia naczyń, bo w ogóle nie usuwa tłuszczu? Prawdopodobnie producent dosypał do niego mnóstwo soli kuchennej zamiast detergentu i zapomniał o tym poinformować na etykiecie. Dzięki niej płyny są bardzo gęste, ale nieskuteczne.

Ernest Makowski zajmujący się w UOKiK ochroną konsumentów i bezpieczeństwem produktów mówi, że raporty Urzędu powstają w oparciu o analizy aż dziewięciu laboratoriów, w których przeprowadzane są szczegółowe badania różnych produktów.
* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

- W Bydgoszczy badamy paliwa ciekłe oraz chemia gospodarczą, w Lublinie - zabawki, w Katowicach, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu - artykuły spożywcze, w Łodzi - produkty włókiennicze - wylicza.

Dzięki tym badaniom okazało sie, że niemal co trzeci produkt włókienniczy sprawdzony w ubiegłym roku wzbudził zastrzeżenia. To oznacza, że metkom nie zawsze należy wierzyć, bo deklarowany skład z tym co kupujemy niewiele może mieć wspólnego.

Spódnica jednego z importerów zamiast 100 proc. bawełny zawierała wełnę, wiskozę, akryl i poliester. Były przypadki ubrań w 100 proc. z poliestru deklarowane jako bawełniane.

Kontrola dotyczyła też obecności w produktach włókienniczych zakazanych związków chemicznych: niklu, kadmu i ołowiu, które wykazują m.in. działania rakotwórcze i wywołują reakcje uczuleniowe. Wymagań nie spełniały m.in. nadruki na niektórych koszulkach z ołowiem czy metalowe nity zawierające nikiel.

Jeśli jakość budzi twoje wątpliwości

*Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania, jakości i bezpieczeństwa produktów można zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej. W Katowicach pod numerem: (32) 35 68 116
*Ponadto bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy też od powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów.
*Bezpłatne porady udzielane są również przez Federację Konsumentów pod numerem telefonu 800 007 707 oraz w jej oddziałach.
*Bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy także przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod numerem telefonu 800 800 008.
*Na stronie internetowej pod adresem: www.uokik.gov.pl można znaleźć też formularz dzięki któremu zgłosimy swoje podejrzenia dotyczące przypadków sprzedaży paliwa złej jakości oferowanego przez stacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!