Ważne
  Kto spotyka w Bielsku dzika... powinien przeczytać ulotkę

  Kto spotyka w Bielsku dzika... powinien przeczytać ulotkę

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lochę z warchlakami mieszkaniec Bielska zauważył ostatnio w rejonie ul. Lipnickiej

  Lochę z warchlakami mieszkaniec Bielska zauważył ostatnio w rejonie ul. Lipnickiej ©archiwum Romana Galanta

  Urzędnicy w Bielsku-Białej przygotowali specjalną ulotkę: jak postępować w wypadku spotkania... dzika.
  Lochę z warchlakami mieszkaniec Bielska zauważył ostatnio w rejonie ul. Lipnickiej

  Lochę z warchlakami mieszkaniec Bielska zauważył ostatnio w rejonie ul. Lipnickiej ©archiwum Romana Galanta

  To nie jest żaden żart, bo dziki w Bielsku-Białej można spotkać często. Urzędnicy przyznają, że problem dotyczy mieszkańców dzielnic Straconka, Kamienica i Wapienica, ale na spotkanie z dzikami mogą być narażone również inne osoby, np. korzystające z terenów zielonych w tych obszarach miasta. Dlatego wydali specjalną instrukcję, jak postępować w przypadku spotkania dzika.

  Bielszczanin Roman Galant w trakcie wieczornego spaceru z psem w rejonie ul. Lipnickiej natknął się na lochę z pięcioma warchlakami (młodymi dzikami).
  - Dziki spacerowały od ulicy Miedzianej w kierunki Lipnika. Locha z młodymi przeszła przy mostku nad potokiem Niwka. Sądziłem, że idzie napić się. Ale nie, przeszła przez potok i wraz z młodymi minęła mnie w odległości ok. 15 metrów - relacjonuje pan Roman. Dodaje, że dziki widuje od miesiąca, najczęściej na ul. Świerkowej, Tkaczy i Spacerowej.

  Spotkanie z dzikiem może okazać się niebezpieczne, dlatego postępowanie według zasad zawartych w ulotce może w zminimalizować niebezpieczeństwo ze strony tych zwierząt.

  A oto porady, jakie znajdziemy w ulotce:
  1. W wypadku zauważenia dzika, gdy samemu nie zostało się przez niego dostrzeżonym nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy spokojnie oddalić się z tego miejsca.
  2. Jeśli jednak doszło do spotkania, nie wolno dzika niepokoić. Najlepszym wyjściem jest stanie w bezruchu, gdyż ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku.
  3. Zaniepokojona locha z młodymi staje się bardzo agresywna. Dlatego po spotkaniu młodych dzików absolutnie nie wolno ich dotykać, głaskać, zaczepiać, łapać ani tym bardziej atakować. Należy zachować szczególną ostrożność
  4. Wchodząc w rejon, gdzie znajdują się dziki nie wolno się skradać, powodować, iż dzik znajdzie się w sytuacji zaskoczenia, gdyż może na to zareagować atakiem.
  5. W lasach i na szlakach turystycznych należy zachować ostrożność szczególnie w miejscach zauważenia świeżych śladów bytności dzików (zryty teren).
  6. Nie wolno szczuć dzików psami; psy wyprowadzane winny być na smyczy.
  7. Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli, łąk z dala od zabudowań, tzw. chodzenia na skróty. W miarę możliwości należy korzystać z dróg, po których odbywa się ruch samochodowy.
  8. Zwłaszcza dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki. Małe dzieci powinny być zawsze pod opieką dorosłych.
  9. Nawet jeśli dzik jest już oswojony, czy też sprawia takie wrażenie, to wciąż pozostaje niebezpiecznym zwierzęciem. Nie wolno więc do niego podchodzić, drażnić, głaskać, karmić.
  10. Absolutnie nie wolno dokarmiać dzików!
  Głównym powodem pojawiania się dzików w mieście jest łatwy dostęp do pożywienia. Karmiony dzik będzie coraz bardziej się do takiej sytuacji przyzwyczajał i uczył tak wyuczonych postaw swoje potomstwo. Należy zadbać więc o to, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne i komunalne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych ogrodach. W okolicy, gdzie pojawiają się dziki przydomowe ogrody powinny być zamykane.
  11. Śmietniki przy posesjach należy zamykać, nie zostawiać worków ze śmieciami obok kubłów.
  12. Należy zgłaszać służbom komunalnym wszystkie nielegalne wysypiska odpadów, także fakt podrzucania odpadów komunalnych do koszy na śmieci usytuowanych na przystankach autobusowych oraz w innych miejscach.
  13. Ponieważ jeżdżące po lasach samochody terenowe i inne pojazdy powodują płoszenie zwierzyny w jej naturalnym środowisku oraz jej wychodzenie z lasu, należy w wypadku zauważenia w lesie takich pojazdów niezwłocznie zgłosić to Policji.
  14. W sytuacji, gdy dziki pojawią się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych zawiadomić o tym niezwłocznie Straż Miejską
  (tel. nr 33 822 81 14 lub 986).

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dzik

   dsf;fjsdf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 78

   ale beton

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama