Kolizja drogowa z obcokrajowcem. Jak się zachować?

  Kolizja drogowa z obcokrajowcem. Jak się zachować?

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wypadek lub stłuczka z udziałem pojazdu zarejestrowanego za granicą przysparza dodatkowych kłopotów. Jak zachować się, gdy przytrafi nam się takie zdarzenie?
  Zderzenie z zagranicznym kierowcą to wiele kłopotów

  Zderzenie z zagranicznym kierowcą to wiele kłopotów ©Piotr Krzyżanowski

  W przypadku drobnej kolizji nie musimy wzywać policji. Inaczej jest, gdy doszło do wypadku, w którym zostali poszkodowani ludzie, bądź istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wówczas powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję.

  - Lecz kiedy sprawcą zdarzenia jest kierujący samochodem na zagranicznej rejestracji, warto rozważyć wezwanie policji nawet przy drobnej stłuczce - tłumaczy Jolanta Szyszko, kierownik do spraw likwidacji szkód rzeczowych w firmie Liberty Direct.

  Aby zgłosić szkodę spowodowaną przez kierowcę auta zarejestrowanego za granicą, należy najpierw ustalić ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Na miejscu zdarzenia trzeba dowiedzieć się więc, kto jest ubezpieczycielem drugiego uczestnika zdarzenia.
  Warto mieć przy sobie formularz o zdarzeniu drogo-wym w wersji polsko-angielskiej, który można pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to standardowy dla Europy druk, w którym można zawrzeć podstawowe informacje o zdarzeniu; ułatwi on późniejsze dochodzenie odszkodowania. Pamiętajmy jednak o tym, żeby w żadnym wypadku nie podpisywać dokumentacji, której nie rozumiemy.

  Każde zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe ma w Polsce swojego ubezpieczyciela-korespondenta. Możemy go ustalić samodzielnie poprzez wyszukiwarkę na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub kontaktując się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które udzieli nam odpowiednich informacji. Jeśli nie znajdziemy korespondenta towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem PZU SA lub TUiR Warta SA i zgłosić szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, pełniących funkcję agenta PBUK.

  Podobnie - jeśli nie wiemy, w jakim towarzystwie jest ubezpieczony pojazd sprawcy, możemy zgłosić się bezpośrednio do wspomnianych ubezpieczycieli. Na mocy porozumień zawartych z PBUK, towarzystwa wykonają oględziny i wycenę szkód w pojeździe. Po tych ustaleniach likwidacja szkody będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku kolizji z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

  Jedziemy na mecz na Ukrainę  Ukraina jest jednym z niewielu europejskich krajów, w którym nie wystarczy nam zwyczajna polisa OC. Potrzebna jest Zielona Karta. Należy więc sprawdzić, czy w ramach posiadanego ubezpieczenia OC posiadamy również Zieloną Kartę obejmującą swoim działaniem terytorium Ukrainy. Jeżeli nie, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ODSZKODOWANIA

   Dan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 57

   UCZESTNICZYŁEŚ W WYPADKU, MASZ PROBLEM Z UZYSKANIEM ODSZKODOWANIA, NIE SATYSFAKCJONUJE CIĘ OFERTA ODSZKODOWANIA !!!!!
   Odszkodowanie,
   zwrot kosztów leczenia,
   zaliczka na poczet przyszłych...rozwiń całość

   UCZESTNICZYŁEŚ W WYPADKU, MASZ PROBLEM Z UZYSKANIEM ODSZKODOWANIA, NIE SATYSFAKCJONUJE CIĘ OFERTA ODSZKODOWANIA !!!!!
   Odszkodowanie,
   zwrot kosztów leczenia,
   zaliczka na poczet przyszłych wydatków związanych z leczeniem i rekonwalescencją,
   renta -
   - z wypadków komunikacyjnych,
   - z wypadków w rolnictwie,
   - z wypadków przy pracy,
   - z wypadków śmiertelnych.
   Rekordowe odszkodowania (1 600 000,00 zł), 97,7% wygranych spraw,
   również wypadki sprzed 20 lat.
   NAPISZ
   aga.ja555@interia.plzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama