Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolizja drogowa z obcokrajowcem. Jak się zachować?

Monika Krężel
Zderzenie z zagranicznym kierowcą to wiele kłopotów
Zderzenie z zagranicznym kierowcą to wiele kłopotów Piotr Krzyżanowski
Wypadek lub stłuczka z udziałem pojazdu zarejestrowanego za granicą przysparza dodatkowych kłopotów. Jak zachować się, gdy przytrafi nam się takie zdarzenie?

W przypadku drobnej kolizji nie musimy wzywać policji. Inaczej jest, gdy doszło do wypadku, w którym zostali poszkodowani ludzie, bądź istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wówczas powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję.

- Lecz kiedy sprawcą zdarzenia jest kierujący samochodem na zagranicznej rejestracji, warto rozważyć wezwanie policji nawet przy drobnej stłuczce - tłumaczy Jolanta Szyszko, kierownik do spraw likwidacji szkód rzeczowych w firmie Liberty Direct.

Aby zgłosić szkodę spowodowaną przez kierowcę auta zarejestrowanego za granicą, należy najpierw ustalić ubezpieczyciela sprawcy kolizji lub wypadku. Na miejscu zdarzenia trzeba dowiedzieć się więc, kto jest ubezpieczycielem drugiego uczestnika zdarzenia. Warto mieć przy sobie formularz o zdarzeniu drogo-wym w wersji polsko-angielskiej, który można pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to standardowy dla Europy druk, w którym można zawrzeć podstawowe informacje o zdarzeniu; ułatwi on późniejsze dochodzenie odszkodowania. Pamiętajmy jednak o tym, żeby w żadnym wypadku nie podpisywać dokumentacji, której nie rozumiemy.

Każde zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe ma w Polsce swojego ubezpieczyciela-korespondenta. Możemy go ustalić samodzielnie poprzez wyszukiwarkę na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub kontaktując się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK), które udzieli nam odpowiednich informacji. Jeśli nie znajdziemy korespondenta towarzystwa, w którym ubezpieczony jest sprawca, należy skontaktować się z najbliższym oddziałem PZU SA lub TUiR Warta SA i zgłosić szkodę w jednym z tych zakładów ubezpieczeń, pełniących funkcję agenta PBUK.

Podobnie - jeśli nie wiemy, w jakim towarzystwie jest ubezpieczony pojazd sprawcy, możemy zgłosić się bezpośrednio do wspomnianych ubezpieczycieli. Na mocy porozumień zawartych z PBUK, towarzystwa wykonają oględziny i wycenę szkód w pojeździe. Po tych ustaleniach likwidacja szkody będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku kolizji z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Jedziemy na mecz na Ukrainę

Ukraina jest jednym z niewielu europejskich krajów, w którym nie wystarczy nam zwyczajna polisa OC. Potrzebna jest Zielona Karta. Należy więc sprawdzić, czy w ramach posiadanego ubezpieczenia OC posiadamy również Zieloną Kartę obejmującą swoim działaniem terytorium Ukrainy. Jeżeli nie, należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!