Historia w szkole: Program nauczania to katastrofa

  Historia w szkole: Program nauczania to katastrofa

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Historia nadaje się do barwnego przedstawiania i wcale nie musi być nudna, ale i tak mało kto głębiej się nią interesuje. Zdawało ją niewielu maturz

  Historia nadaje się do barwnego przedstawiania i wcale nie musi być nudna, ale i tak mało kto głębiej się nią interesuje. Zdawało ją niewielu maturzystów ©Mikołaj Suchan

  Nawet od kandydatów na studia historyczne nie wymaga się dziś matury z historii. Coraz mniej uczniów wybiera więc historię na egzaminie dojrzałości i osiąga coraz słabsze wyniki. Dlaczego nauczyciele nie chcą zmian? - pyta Teresa Semik
  Historia nadaje się do barwnego przedstawiania i wcale nie musi być nudna, ale i tak mało kto głębiej się nią interesuje. Zdawało ją niewielu maturz

  Historia nadaje się do barwnego przedstawiania i wcale nie musi być nudna, ale i tak mało kto głębiej się nią interesuje. Zdawało ją niewielu maturzystów ©Mikołaj Suchan

  Nauczyciele wybierają nawet głodówkę jako formę protestu przeciwko zapoczątkowanej przed trzema laty reformie nauczania historii w szkołach. Bronią starego systemu, grzmią na Ministerstwo Oświaty za wprowadzone już zmiany, choć wyniki dotychczasowego kształcenia nie powinny napawać ich dumą. Są z roku na rok gorsze, a zainteresowanie historią uczniów coraz mniejsze. To o co chodzi?

  Niewątpliwie w liceach ogólnokształcących na naukę każdego przedmiotu jest za mało czasu, bo tak naprawdę liceum skurczyło się i trwa niewiele ponad 2 i pół roku szkolnego.
  Z niczym nie można zdążyć, zaczynając od średniowiecza, a już na pewno z nauczaniem historii najnowszej, bo zawsze wypada na koniec roku, kiedy wszyscy myślą o wakacjach. Jest więc pomijana lub pobieżnie nauczana.

  - Nie ma co ukrywać, to są największe zaniedbania w edukacji - twierdzi dr Adam Dziurok, historyk IPN i nauczyciel akademicki. - Mogę dość swobodnie toczyć dyskusję ze studentami, na przykład o latach międzywojennych, ale jak przechodzę do lat powojennych i antykomunistycznego podziemia, oni się wycofują z rozmowy, bo tego nie przerabiali.
  Chrobry jeszcze zostaje w głowie ucznia, bo to pierwszy koronowany król Polski, Jagiełło i bitwa pod Grunwaldem też, bo chlubne zwycięstwo i pomogła zrozumieć ten czas lektura Henryka Sienkiewicza.

  - Coś tam było jeszcze o rozbiorach, Wiośnie Ludów - próbuje wyliczyć Ola, gimnazjalistka z Katowic, a w końcu macha ręką. - Nie lubię historii.

  Chrobry złożył papieżowi podanie o koronę  Władze oświatowe postanowiły coś zmienić w tym niekontrolowanym galopie przez wieki, z którego niewiele zostaje w głowie ucznia, i w 2008 roku zaproponowały reformę.

  - Nie nudzić faktografią, ale uczyć młodych ludzi myśleć - taki właśnie stawiali sobie cel autorzy nowej podstawy programowej z historii - uzasadniała prof. Jolanta Choińska-Mika, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, która stała na czele zespołu pracującego nad nową reformą, dotąd krytykowaną przez różne środowiska.
  1 3 4 5 6 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Historia

   spookysnake (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   @Miedzyzdroje2005 @ZostaneMistrzem @koniarek: Nauka "historii najnowszej" w szkole kończy się na XX-leciu międzywojennym a i tak nie ma czasu o tym nauczać, bo materiał ma termin na koniec cyklu...rozwiń całość

   @Miedzyzdroje2005 @ZostaneMistrzem @koniarek: Nauka "historii najnowszej" w szkole kończy się na XX-leciu międzywojennym a i tak nie ma czasu o tym nauczać, bo materiał ma termin na koniec cyklu nauczania - na czas, gdy wszyscy myślą o maturach i studiach!

   Cykl nauczania należałoby podzielić na trzy lata:
   1. Historia najnowsza - od 1989 roku.
   2. XX wiek.
   3. Kolebka Słowian: o Scytach i Lechii poprzez Gotów i Hunów aż do Chrztu Polski. O Egipcie, Grecji, Mezopotamii, Fenicjanach, Rzymianach to powinni nauczać na religii a nie na historii. Po chrzcie Polski ważne wydarzenia rozpoczynają się konfliktem z Krzyżowcami około 1400 roku. Kolonizacja, Unia Polsko-Litewska a następnie konflikt pomiędzy Rzymem, Moskwą i Ankarą, czyli era ponad 500 lat podziałów Polski.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Więcej historii mniej religii

   Były uczeń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Problem można łatwo rozwiązać, ograniczając naukę religii a zwiekszając limit na historię

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama