Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Górnośląska w rękach Ruchu Autonomii Śląska

Agata Pustułka
Rafał Adamus: Biorąc pod  uwagę ostatnie spotkanie posłów PO z prezydentem Komorowskim, nie będzie łatwo. Chcemy przekonać niedowiarków, że naszym celem jest tylko ochrona kultury i języka.
Rafał Adamus: Biorąc pod uwagę ostatnie spotkanie posłów PO z prezydentem Komorowskim, nie będzie łatwo. Chcemy przekonać niedowiarków, że naszym celem jest tylko ochrona kultury i języka. Lucyna Nenow
W Mysłowicach podczas czwartkowego otwarcia Ślonskiego Domu dziesięć regionalnych organizacji i stowarzyszeń podpisało dokument potwierdzający powołanie Rady Górnośląskiej, która od tej chwili będzie reprezentowała Ślązaków na zewnątrz. Jakie ma cele? CZYTAJCIE WYPOWIEDZI LIDERÓW: PIOTRA DŁUGOSZA I RAFAŁA ADAMUSA

Władze Rady przeszły w ręce osób związanych z Ruchem Autonomii Śląska, choć należących też do innych stowarzyszeń. Rada wybrała na 2-letnią kadencję przewodniczącego, którym został Piotr Długosz z województwa opolskiego, jeden z liderów Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej oraz wiceprzewodniczącego, którym został Rafał Adamus z województwa śląskiego. Adamus jest liderem organizacji językowej Pro Loquela Silesiana.

- Rada zatwierdziła wspólny wniosek środowisk śląskich do premiera Donalda Tuska o podjęcie rozmów ze Ślązakami w celu prawnego uregulowania statusu narodowości śląskiej oraz uznaniu śląskiego jako języka regionalnego - poinformował nas Długosz.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Wniosek Rady Górnośląskiej do premiera Donalda Tuska
Najpierw Rada, potem partia? [OPINIE]
Powstanie Rady to wynik Śląskiego Okrągłego Stołu
Ślązacy chcą śląskiej partii regionalnej [WYNIKI SONDY]
Pustułka: Czy coś jeszcze pomoże Ślązakom?

Ostatecznie w Radzie nie znalazły się organizacje niezarejestrowane, takie jak Związek Ludności Narodowości Śląskiej.
Cel Rady jest jasny. Ma być na tyle reprezentatywnym i szerokim ciałem, by z jej głosem liczyli się politycy decydujący m.in. o przyznaniu dwóm przedstawicielom mniejszości śląskiej statusu obserwatorów w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych oraz Etnicznych.

Tymczasem komplikuje się przyszłość tzw. ustawy językowej, która miała ustanowić śląszczyznę językiem regionalnym. Przeciwko temu pomysłowi występowała część uczestników spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim (12 maja w Wiśle), który wyraził swoje wątpliwości dotyczące koalicji PO - RAŚ w sejmiku. Na przejęcie głosów regionalistów czai się Janusz Palikot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!