Reforma emerytalna: Nie chcemy pracy do 67. roku życia...

  Reforma emerytalna: Nie chcemy pracy do 67. roku życia [SONDAŻ]

  Justyna Krzyśków

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niemal 70% badanych odniosło się pozytywnie do pomysłu, aby prawo do przejścia na pełną emeryturę miał każdy obywatel, który przepracował 40 lat, bez
  1/4
  przejdź do galerii

  Niemal 70% badanych odniosło się pozytywnie do pomysłu, aby prawo do przejścia na pełną emeryturę miał każdy obywatel, który przepracował 40 lat, bez względu na wiek. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni deklarowali ten sam procent pozytywnych odpowiedzi. Wśród respondentów, którzy w tej kwestii odpowiedzieli "tak" przeważały odpowiedzi osób w wieku 51-65 lat. JAN

  *Pracownia Badań Grupa Gumułka sondaż telefoniczny przeprowadziła w dniach 14-16 maja 2012 r. na liczącej 385 osób próbie mieszkańców, reprezentatywnej wg płci i wieku do całości populacji woj. śląskiego. ©infografika. Pracownia Badań Grupa Gumułka

  Jesteśmy zdecydowanie przeciwni pracy do 67. roku życia. Gdyby o kształcie reformy emerytalnej mieli decydować nie posłowie, ale mieszkańcy województwa śląskiego, to przyjęty przed tygodniem projekt przepadłby z kretesem.
  Chcemy emerytalnego równouprawnienia. Jeśli musimy pracować do późnej starości, to wszyscy. Jednak aż 40 proc. pań uważa, że powinny mieć prawo do wcześniejszej emerytury, tak jak i funkcjonariusze służb mundurowych oraz górnicy pracujący pod ziemią.

  ZOBACZ PEŁNE WYNIKI BADANIA  Gdyby pozwolono nam przejść na emeryturę po 40 latach pracy, bez względu na wiek, do takiej reformy zapałalibyśmy zbiorowym entuzjazmem. Jak wynika z sondażu Pracowni Badań Grupa Gumułka dla DZ, aż 70 proc. z nas, niezależnie od płci, odniosłoby się do tej propozycji pozytywnie. Wśród respondentów, którzy się za tym opowiedzieli, przeważały osoby w wieku 51-65 lat. Tylko 13 proc. badanych było przeciwnych pomysłowi, aby po 40 latach pracy automatycznie nabyć prawa do emerytury.

  SPRAWDŹ, W JAKIM WIEKU PRZEJDZIESZ NA EMERYTURĘ [TABELA]  Przypominamy: przed tygodniem posłowie uchwalili reformę emerytur. Nowa ustawa zakłada, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Podwyższanie ma ruszyć 1 stycznia 2013. Docelowe 67 lat zostanie osiągnięte dla mężczyzn w roku 2020, a dla kobiet w 2040. To oznacza, że na tę wyjątkowo późną emeryturę pójdą dopiero kobiety, które mają dziś 38 lat i młodsze

  Zaledwie 17 proc. mieszkańców woj. śląskiego to zwolennicy rządowej propozycji. Decydując się na dłuższy czas pracy, wybierają jednocześnie wyższe świadczenia emerytalne.

  Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", jest przekonany, że wprowadzenie nowej ustawy emerytalnej korzystnie wpłynie na rozwój naszego kraju.

  EMERYTURA OD 67. ROKU ŻYCIA JEST KONIECZNA? DEBATA DZ

  - W kwestii emerytur w Polsce nie zmieniło się nic od 80 lat. W tym czasie przeciętna długość naszego życia wydłużyła się za to o 20 lat. Teraz kobieta mająca lat 60, będzie żyła jeszcze 23 lata, a mężczyzna mający 65 lat, przeżyje następnych 15. W ten sposób tworzymy emerytów, którzy spokojnie mogą jeszcze pracować - tłumaczy Mordasewicz.

  Reforma budzi wiele sprzecznych emocji. Przeciw ustawie emerytalnej zdecydowanie występuje Solidarność. Dominik Kolorz, szef regionu śląsko-dąbrowskiego, zapewnia, że nadal będą walczyć z rządem. W poniedziałek przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności odwiedzą biura senatorów RP w naszym regionie, aby wręczyć im petycję z żądaniem odrzucenia w Senacie ustawy podwyższającej wiek emerytalny.

  - Planujemy złożyć wizyty we wszystkich biurach senatorskich w naszym regionie, poza biurem senatora Kazimierza Kutza. O ile w większości przypadków możemy mieć nadzieję, że senatorowie zrozumieją cel naszej wizyty i przeczytają ze zrozumieniem treść petycji, to w przypadku senatora Kutza takiej nadziei nie ma - mówi Kolorz.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do p.Szymonika

   Tadeusz Łapanowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 17

   Ja napisałem ,że tego /co wymyślił i realizuje Donald Tusk/ nie wymyśliliby Hitler z Himmlerem ale to dlatego ,że tamci nie byli zwykłymi szmaciarzami.
   Moim zdaniem między innymi akcje Filipa...rozwiń całość

   Ja napisałem ,że tego /co wymyślił i realizuje Donald Tusk/ nie wymyśliliby Hitler z Himmlerem ale to dlatego ,że tamci nie byli zwykłymi szmaciarzami.
   Moim zdaniem między innymi akcje Filipa Pięknego , zbrodnie Hitlera i to co wyprawia z nami Rząd Tuska mają dokładnie to samo podłoże czyli pieniądze które komuś należy zabrać przemocą lub postępem a następnie zlikwidować wierzyciela żeby ich nie oddać.
   Hitler przejął zrujnowane do granic możliwości państwo w 1933 a w 1939 byli już niemal światową potęgą /w sześć lat / a dlaczego ? - Bo najpierw oszukali a potem odebrali majątki niemieckim Żydom - /zdaj Pan sobie sprawę jaka to była skala tych majątków/ a potem to już dorobili do tego ideologię . Donald Tusk postępuje podobnie jak tamci / widocznie dziadek opowiadał to i owo ale wnuczek nie zrozumiał / i zamiast łupić bogaczy rabuje biedaków i to własnych. Polska z tego co zrabują ludziom urzędy Rostowskiego nie jest w stanie nasycić własnych złodziei których na urzędach państwowych jest bez liku a co dopiero skończyć kilku kilometrów autostrad .
   Pewnie ,że teraz czasy są inne i skąd Tusku ma wziąść tylu Żydów do obrabowania ale skoro bierze się do zbójowania to niech chociaż rabuje tych co mają kasę zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O czym to świadczy:

   bulwa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 37

   W województwie Śląskim wybory do parlamentu wygrała PO.
   W programie wyborczym PO na 172 stronie napisano:
   "Dzięki tym, kluczowym dla dokończenia reformy
   emerytalnej, zmianom do 2015 roku...rozwiń całość

   W województwie Śląskim wybory do parlamentu wygrała PO.
   W programie wyborczym PO na 172 stronie napisano:
   "Dzięki tym, kluczowym dla dokończenia reformy
   emerytalnej, zmianom do 2015 roku efektywny
   wiek emerytalny podwyższy się o 3 lata."
   Więc przeciwko czemu protestujecie? Własnej głupocie? Zapowiedzieli to, a to, że nikt tego nie przeczytał, bo tak naprawde mało kto wie na kogo i na co głosuje, to tylko Wasz problem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myśl ty, a nie żadaj od innych

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   Przecież bałwanie ja na nich nie głosowałem, więc mam prawo protestować...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Refrma emerytalna to humbuk kryjący inny cel

   Tadeusz Łapanowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 22

   Rózni ważni biznesmeni , uczeni i politycy od Jeremiego Mordasewicza począwszy poprzez Jerzego Buzka na DonaldzieTusku skończywszy wieszczą nam klęski jakie nas czekają jeśli wieku emerytalnego nie...rozwiń całość

   Rózni ważni biznesmeni , uczeni i politycy od Jeremiego Mordasewicza począwszy poprzez Jerzego Buzka na DonaldzieTusku skończywszy wieszczą nam klęski jakie nas czekają jeśli wieku emerytalnego nie przedłużymy ,zwłaszcza argumentują ,że w 2020 r. na dwadzieścia milionów pracujących będzie aż dziesięć i pół miliona emerytów co załamie system emerytalny . Mówią ale cyfr unikają jak ognia pokazując obrazki i wykresy.
   TO PRAWDA z tymi emerytami dlatego ,że od 2011 roku osiągnęły 60 lat i zaczęły przechodzić na emerytury setki tysięcy KOBIET z roczników 1951 - 1963 a wówczas urodziło się około 9 milionów 700 tysięcy dzieci z czego do dzisiaj żyje coś około 7 milionów osób w tym większość kobiet .
   W 2015 doszliby mężczyźni także w setkach tysięcy na każdy rok i to jest wyjaśnienie tajemnicy tak wściekłego dążenia do podwyższenia wieku emerytalnego - Chodzi o to żeby tym milionom ludzi zacząć wypłacać pieniądze jak najpóźniej.
   W tym czasie sporo z nich umrze zanim doczeka swojej emerytury a sporo umrze niedługo po tym jak ją uzyska.
   Powiem wprost - Cała Europa podwyższa wiek emerytalny dokładnie z tego powodu jak wyżej opisany .
   Jest to skutek idiotycznej mody demograficznej lat 65 - 80 na posiadanie tylko jednego dziecka co spowodowało ubytek przeszło połowy populacji Europy .
   Ale tę modę wymusił brak żywności która w tym czasie była wyłącznie naturalna. w stosunku do jedzenia ludzi było za dużo
   Dopiero około roku 1973 Japończycy zrealizowali pierwszego kotleta schabowego z Soi
   Teraz sytuacja jest taka ,że ogromny wyż demograficzny jaki po II wojnie światowej nastąpił w Europie jest w stanie załamać system finansowy Państwa i żeby temu zapobiec jedynym wyjściem jest przeczekać aż większość z tych ludzi umrze, nawet emerytury częściowe lub zasiłki specjalne zadowolą Ministra Finansów bo to jedynie połowa tego co normalnie musiałby wypłacić
   Nie miejcie ludzie złudzeń ,że kłopoty jakie ludzie starsi mają w leczeniu czy dostępie do lekarstw są przypadkiem . Nie - to jest jeden z torów działań które mają na celu zmniejszenie liczby pobierających emerytury i renty czyli kosztujących najdrożej.
   Powiem wprost i nie zdziwię się jeśli moderator mi to wykasuje: Polityka Donalda Tuska to zwykła eksterminacja kilku milionów ludzi , Facet stojący przed widmem braku kasy nie może ich zwyczajnie otruć , rozstrzelać czy uśmiercić w inny sposób więc ogranicza im środki na przeżycie.
   Powiem wprost - Tego Hitler z Himmlerem wespół by nie wymyślili.
   Heil ! Donald.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do p.Łopanowskiego

   janusz szymonik/dz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 22

   Bardzo ciekawa analiza demograficzna.Co do Pana wniosków, to nie eksterminacja, ale polityka. Na marginesie, zbyt chętnie ostatnio sięgamy do retoryki wzbogacanej porównaniami do hitlera,...rozwiń całość

   Bardzo ciekawa analiza demograficzna.Co do Pana wniosków, to nie eksterminacja, ale polityka. Na marginesie, zbyt chętnie ostatnio sięgamy do retoryki wzbogacanej porównaniami do hitlera, goebbelsa. Pan sobie też nie darował...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury

   jarek k. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 34

   Głupi Kolorz ,leber niech lepiej do roboty się wezmie a solidarność to wywalić za bramy zakładu wtedy zobaczymy całą prawdę o nich.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oj głupku, głupku....

   Greg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 37

   Jak związki wylecą z zakładu, dopiero wtedy, ty dowiesz się jak wygląda praca do śmierci, chyba, że masz ciepłe lacie i emeryturkę i pier ....lisz jak wałęsa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Arogancja rządu.

   Józef Brzozowski. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 25

   Ponad milion ludzi podpisało się w sprawie referendum emerytalnego. To my, społeczeństwo będziemy (choć mnie już nie będzie i wielu z nas) ponosić koszty utrzymania emerytów, nie tych paru...rozwiń całość

   Ponad milion ludzi podpisało się w sprawie referendum emerytalnego. To my, społeczeństwo będziemy (choć mnie już nie będzie i wielu z nas) ponosić koszty utrzymania emerytów, nie tych paru nawiedzonych, albo przepojonych wiedzą i mądrością (tylko czemu się nią nie podzielą ze społeczeństwem) dzisiejszych polityków.

   My utrzymujemy ten rząd płacąc podatki, i to my powinniśmy decydować w naprawdę ważnych dla nas sprawach (reforma emerytalna, zgoda i finansowanie wojska polskiego biorącego udział w amerykańskich awanturach, sposób finansowania Kościołów).

   W sprawach emerytalnych, uważam ze rząd idzie złą drogą.

   Jest w Polsce duże bezrobocie (pomniejszone o pracujących za granicą). W związku z tym rząd i sejm powinni obniżyć wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do lat 60. Jednocześnie należałoby wprowadzić całkowity zakaz zatrudniania emerytów i rencistów do czasu aż bezrobocie spadnie poniżej 5 proc. Jednocześnie, z wprowadzeniem takiego zakazu należałoby podwyższyć najniższe renty i emerytury do progu płacy minimalnej.

   Posprzedawali co mogli z pozostałości po PRL-u, zadłużenie wzrosło horrendalnie i nadal rośnie. Rząd obciąża nas coraz to większymi opłatami (na przykład połowa ceny benzyny to różne podatki, jak benzyna kosztowała 4 zł, to rząd miał z tego 2 zł, jak kosztuje 6 zł, to rząd ma z tego 3 zł) i nadal mu brakuje. Nam się żyje coraz gorzej, ale nie słyszałem o zmniejszeniu się wydaków na płace dla rządu, parlamentarzystów i całej potocznie zwanej, warszawki.

   Jak długo jeszcze tak będzie panowie rządzący?

   Nie schowany za krzakiem, świadomy (mam nadzieję) obywatel:
   Józef Brzozowski Żory.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Pana Brzozowskiego

   Janusz Szymonik/DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 44

   Dziękuję Panu za opinię. Jestem autorem pytań, które zostały postawione w sondażu DZ. Pana zdanie na temat reformy emerytalnej w zasadzie pokrywa się z wynikami, które otrzymaliśmy w badaniu. Tak...rozwiń całość

   Dziękuję Panu za opinię. Jestem autorem pytań, które zostały postawione w sondażu DZ. Pana zdanie na temat reformy emerytalnej w zasadzie pokrywa się z wynikami, które otrzymaliśmy w badaniu. Tak jak Pan, myśli większość mieszkańców naszego regionu. Jednak mam małą nadzieję, że władza weźmie to pod uwagę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Darek ma świętą rację.

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 59

   Z niczego nie ma nic,jak by powiedziała śp.Pani Świętkowa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   będziecie pracować do śmierci

   ryży (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 68 / 25

   bedziecie pracować do śmierci, bez emerytury, po to aby jaruzel, kiszczak i cała ta żydowska banda brało po 30 patoli emerytury co miesiąc!! tak sobie wygłosowaliście, jesienią ubiegłego roku...rozwiń całość

   bedziecie pracować do śmierci, bez emerytury, po to aby jaruzel, kiszczak i cała ta żydowska banda brało po 30 patoli emerytury co miesiąc!! tak sobie wygłosowaliście, jesienią ubiegłego roku głosując do ryżego i jego żydowską bandę!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pseudoreforma - dokończenie

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 31

   Oczywiście, żeby było jasne, mundurowi to nie jedyna uprzywilejowana grupa zawodowa w Polsce. Niech każdy robi w życiu co chce, ale nie kosztem innych. Nikt nikomu nie każe być rolnikiem, księdzem,...rozwiń całość

   Oczywiście, żeby było jasne, mundurowi to nie jedyna uprzywilejowana grupa zawodowa w Polsce. Niech każdy robi w życiu co chce, ale nie kosztem innych. Nikt nikomu nie każe być rolnikiem, księdzem, policjantem czy nauczycielem. Co do górników, to jako syn byłego górnika przodowego uważam, że należy ich objąć wcześniejszymi emeryturami, ale tylko tych pracujących na ścianie. Natomiast spółki węglowe powinny partycypować w odpowiednio wyższych składkach emerytalnych tych pracowników. Pamiętamy, jak rząd Jerzego Buzka wysłał na wcześniejsze emerytury trzydziestokilkulatków z likwidowanych zakładów pracy. Przykładowo górnicy, którzy w życiu nie mieli w ręku bryły węgla i przeszli wtedy na płatne pięcioletnie urlopy górnicze otrzymują emerytury wyższe od górników pracujących 25 lat na ścianie, którzy na emerytury przeszli w latach 80-tych. I dzięki temu Buzek cieszy się ich poparciem w wyborach.
   Niech każdy płaci za siebie.
   U nas miliony uczciwie pracujących muszą płacić za przywileje nielicznych.
   Kolejna grupa do rozpracowania to tysiące „ lewych ” rencistów, którzy za łapówki otrzymali świadczenia. Tylko jedna lekarka z Sosnowca przyznała ponad 500 rent za łapówki. Przyznała się do winy, z aresztu wyszła dzięki poręczeniu biskupa Adama Śmigielskiego. Sprawa toczy się do dziś, ale wypłat wszystkich wyłudzonych świadczeń nadal nie zawieszono. Osobiście znam „ niewidomego ”, który z 20 metrów widzi w lesie grzyby, drugi niespełna trzydziestoletni „ niedowidzący ” rencista jeździ samochodem i pracuje jako ochroniarz. W USA , gdzie renty wypłacają prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe, takich oszustów wytropionych przez detektywów lub policję wsadza się do więzienia jako pospolitych przestępców. W Polsce nadal jest przyzwolenie na dawanie rent osobom nieuprawnionym. Z drugiej strony ludzi naprawdę chorych komisje lekarskie często odsyłają z kwitkiem. Widzimy co w sprawie rent dzieje się dziś w Grecji. Tysiące Greków od lat oszukiwało państwo, pobierając rentę inwalidzką, do której nie mieli prawa; w wyniku tegorocznych kontroli ujawniono, że z ok. 240 000 osób objętych tym świadczeniem aż 190 000 okazało się oszustami.
   Uważam, że ze składek pracowniczych ZUS-u nie powinny być wypłacane świadczenia dla ludzi, którzy nigdy w życiu nie pracowali oraz dla kalekich od urodzenia. Wypłatą świadczeń dla takich osób powinien się zająć osobny fundusz państwowy. Także pomysł PSL na wliczanie do zatrudnienia okresu wychowywania dzieci uważam za chybiony. A jakie mamy gwarancje, że dzieci te będą żyć i pracować w Polsce . A emeryturę matki ktoś musi sfinansować.
   Kiedy rozpoczynałem pracę Tomasz Kaczmarek miał 10 lat, Mikołaj Przybył 16 lat, Bogdan Święczkowski 17 lat. Wszyscy wymienieni są już na emeryturze a mnie rząd Tuska obiecuje przejście na emeryturę za 27 lat. Ile złotych składki emerytalnej zgromadziły wymienione osoby , a jakie otrzymują świadczenia.
   Jeżeli odliczymy lata nauki, to faktycznie okres składkowy w ich wypadku wynosił około 10 lat! Z drugiej strony mamy tysiące ludzi, którzy tak jak ja w wieku 16 lat podjęli pracę połączoną z nauką, następnie ukończyli szkoły średnie i studia wyższe. Mając 18 lat pracowałem po 300 godzin miesięcznie, Tusk i jego koledzy partyjni w tym wieku pili tanie wina i palili trawkę. Ja w tym wieku wstawałem z łóżka przed godziną czwartą nad ranem by na godzinę 6 dojechać do pracy.
   Niech każdy robi w życiu co chce, ale nie kosztem innych. Nikt nikomu nie każe być rolnikiem, księdzem, policjantem czy nauczycielem. Niech każdy płaci za siebie, wtedy dożyjemy godziwej emerytury.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pseudoreforma - dokończenie

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 59

   Niech każdy robi w życiu co chce, ale nie kosztem innych. Nikt nikomu nie każe być rolnikiem, księdzem, policjantem czy nauczycielem. Co do górników, to jako syn byłego górnika przodowego uważam,...rozwiń całość

   Niech każdy robi w życiu co chce, ale nie kosztem innych. Nikt nikomu nie każe być rolnikiem, księdzem, policjantem czy nauczycielem. Co do górników, to jako syn byłego górnika przodowego uważam, że należy ich objąć wcześniejszymi emeryturami, ale tylko tych pracujących na ścianie. Natomiast spółki węglowe powinny partycypować w odpowiednio wyższych składkach emerytalnych tych pracowników. Pamiętamy, jak rząd Jerzego Buzka wysłał na wcześniejsze emerytury trzydziestokilkulatków z likwidowanych zakładów pracy. Przykładowo górnicy, którzy w życiu nie mieli w ręku bryły węgla i przeszli wtedy na płatne pięcioletnie urlopy górnicze otrzymują emerytury wyższe od górników pracujących 25 lat na ścianie, którzy na emerytury przeszli w latach 80-tych. I dzięki temu Buzek cieszy się ich poparciem w wyborach.
   Niech każdy płaci za siebie.
   U nas miliony uczciwie pracujących muszą płacić za przywileje nielicznych.
   Kolejna grupa do rozpracowania to tysiące „ lewych ” rencistów, którzy za łapówki otrzymali świadczenia. Tylko jedna lekarka z Sosnowca przyznała ponad 500 rent za łapówki. Przyznała się do winy, z aresztu wyszła dzięki poręczeniu biskupa Adama Śmigielskiego. Sprawa toczy się do dziś, ale wypłat wszystkich wyłudzonych świadczeń nadal nie zawieszono. Osobiście znam „ niewidomego ”, który z 20 metrów widzi w lesie grzyby, drugi niespełna trzydziestoletni „ niedowidzący ” rencista jeździ samochodem i pracuje jako ochroniarz. W USA , gdzie renty wypłacają prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe, takich oszustów wytropionych przez detektywów lub policję wsadza się do więzienia jako pospolitych przestępców. W Polsce nadal jest przyzwolenie na dawanie rent osobom nieuprawnionym. Z drugiej strony ludzi naprawdę chorych komisje lekarskie często odsyłają z kwitkiem. Widzimy co w sprawie rent dzieje się dziś w Grecji. Tysiące Greków od lat oszukiwało państwo, pobierając rentę inwalidzką, do której nie mieli prawa; w wyniku tegorocznych kontroli ujawniono, że z ok. 240 000 osób objętych tym świadczeniem aż 190 000 okazało się oszustami.
   Uważam, że ze składek pracowniczych ZUS-u nie powinny być wypłacane świadczenia dla ludzi, którzy nigdy w życiu nie pracowali oraz dla kalekich od urodzenia. Wypłatą świadczeń dla takich osób powinien się zająć osobny fundusz państwowy. Także pomysł PSL na wliczanie do zatrudnienia okresu wychowywania dzieci uważam za chybiony. A jakie mamy gwarancje, że dzieci te będą żyć i pracować w Polsce . A emeryturę matki ktoś musi sfinansować.
   Kiedy rozpoczynałem pracę Tomasz Kaczmarek miał 10 lat, Mikołaj Przybył 16 lat, Bogdan Święczkowski 17 lat. Wszyscy wymienieni są już na emeryturze a mnie rząd Tuska obiecuje przejście na emeryturę za 27 lat. Ile złotych składki emerytalnej zgromadziły wymienione osoby , a jakie otrzymują świadczenia.
   Jeżeli odliczymy lata nauki, to faktycznie okres składkowy w ich wypadku wynosił około 10 lat! Z drugiej strony mamy tysiące ludzi, którzy tak jak ja w wieku 16 lat podjęli pracę połączoną z nauką, następnie ukończyli szkoły średnie i studia wyższe. Mając 18 lat pracowałem po 300 godzin miesięcznie, Tusk i jego koledzy partyjni w tym wieku pili tanie wina i palili trawkę. Ja w tym wieku wstawałem z łóżka przed godziną czwartą nad ranem by na godzinę 6 dojechać do pracy.
   Niech każdy robi w życiu co chce, ale nie kosztem innych. Nikt nikomu nie każe być rolnikiem, księdzem, policjantem czy nauczycielem. Niech każdy płaci za siebie, wtedy dożyjemy godziwej emerytury.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pseudoreforma ciąg dalszy

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 58 / 27

   W policji brakuje doświadczonych fachowców i dziś wiele spraw kryminalnych zamiast policji wyjaśniają prywatni detektywi a nawet pokrzywdzeni i rodziny ofiar przestępstw. A jak ma być inaczej skoro...rozwiń całość

   W policji brakuje doświadczonych fachowców i dziś wiele spraw kryminalnych zamiast policji wyjaśniają prywatni detektywi a nawet pokrzywdzeni i rodziny ofiar przestępstw. A jak ma być inaczej skoro funkcyjne stanowiska otrzymuje się za udział w procesjach kościelnych, zaangażowaniu politycznemu i układom. I niech policjanci nie piszą bzdur, że mają o wiele gorsze warunki pracy i płacy niż na Zachodzie, bo w Polsce gorsze warunki pracy i niższe wynagrodzenia niż tam mają wszyscy zatrudnieni. I niech nie straszą odejściem ze służby bo mogą iść do innej roboty, a na ich miejsce znajdą się chętni. Są oczywiście w służbach mundurowych do uregulowania pewne sprawy prawa pracy np. czasu pracy i dyspozycyjności, ale luki prawne dotyczą też innych zawodów chociażby w rozliczeniu godzin pracy w delegacji. Nikt nie przekona mnie, że policjant, celnik czy strażnik graniczny ma cięższą pracę niż człowiek pracujący pod gołym niebem na 30-stopniowym mrozie lub przy piecu hutniczym. Czy policjant woli rozładowywać naczepę TIR-a za 5 złotych na godzinę, a może układać kostkę brukową. Wszak wśród osób wykonujących takie prace są osoby wykształcone lepiej niż niejeden policjant. Lalom w policyjnych mundurach może lepiej będzie przy układaniu towarów w markecie lub sortowaniu węgla w kopalni. Pamiętam, że kiedy przed laty kończyłem studia największe miernoty na roku znalazły pracę w policji lub w szkole. Nieprzypadkowo milicjanci a później policjanci byli i są u nas najczęstszym obiektem dowcipów. Dziś wiemy że niewiele się zmieniło , a spora część nowych funkcjonariuszy z wyższym wykształceniem to absolwenci historii, politologii, teologii czy innych nieprzydatnych w życiu kierunków.
   Znam strażaka z wykształceniem zasadniczym zawodowym, który przeszedł w tym roku na emeryturę w wieku 42 lat i zanim wziął pierwsze świadczenie już podjął nową pracę. Ten sam strażak po każdej przepracowanej w straży pożarnej nocce przez kilka godzin spacerował po osiedlu z pieskiem lub przesiadywał w barze. Ja kiedy pracowałem na nocki w swoim byłym zakładzie po 12 godzinach pracy i przyjeździe do domu usypiałem przy stole. Tenże 42-letni emeryt ma wyższe świadczenie od emerytów z 40-letnim stażem pracy!
   Inny strażak żalił mi się kiedyś, że miał bardzo kiepską nockę, bo spał tylko 3 godziny!
   Przypomnę historię sprzed kilkunastu lat. Oto w Częstochowie zlikwidowano zakładową zawodową straż pożarną PKP. Strażacy zostali przeniesieni do pracy na warsztaty naprawcze taboru kolejowego. Spośród około 30 byłych strażaków ani jeden nie przepracował na nowym stanowisku pracy więcej niż 12 miesięcy. Od ich przybycia wzrosła absencja chorobowa, zaczęły się odejścia na wyłudzone renty, ostatni z nich sami się zwolnili. Jeszcze dziś wśród pracowników żywa jest pamięć o tych nierobach.
   Przy okazji tegorocznej katastrofy kolejowej koło Szczekocin media podziwiały pracę strażaków. Może to i dobrze bo trzeba to docenić, chociaż swoją drogą 500 strażaków wokół rozbitych wagonów i lokomotyw w dzień po wypadku to lekka przesada. Ale kiedy ktoś chwali sprawność fizyczną i jednocześnie próbuje udowodnić, że strażak może pracować maksymalnie 25 lat to jest w błędzie. Przecież na miejscu pracowali też ludzie z pociągu ratunkowego PKP; ich nie obowiązują wcześniejsze emerytury i muszą pracować do 67-roku życia. Podobnie jak ratownicy medyczni i służby techniczne usuwające skutki wypadku.
   Dziś 25-letni strażak ze średnim wykształceniem zarabia 2.5 tysiąca złotych netto. Oczywiście nie jest to duża kwota, ale proszę sprawdzić jakie zarobki mają doświadczeni pracownicy w innych branżach. I każe im się pracować do 67-roku życia.
   Były komendant straży pożarnej Zbigniew Meres, człowiek ponad 60-letni mający cerę jak pupa niemowlaka pobiera kilkanaście tysięcy złotych emerytury. Jak to się ma do świadczeń innych emerytów z wyższym wykształceniem i mających większy staż pracy.
   Oczywiście, żeby było jasne, mundurowi to nie jedyna uprzywilejowana grupa zawodowa w Polsce. Niech każdy rozwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama