Propozycja na weekend: Przez Jurę kajakiem

  Propozycja na weekend: Przez Jurę kajakiem

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Propozycja na weekend: Przez Jurę kajakiem

  ©arc DZ

  Jura przyciąga jak magnes miłośników aktywnej turystyki. Te tereny można pokonać m.in. kajakiem - radzi Patryk Drabek
  Propozycja na weekend: Przez Jurę kajakiem

  ©arc DZ

  Przepłynąć część powiatu zawierciańskiego można, startując z Żarnowca. To miejscowość oddalona od Katowic o niespełna 90 kilometrów, co przekłada się na około półtorej godziny jazdy autem. Co nas czeka na miejscu? Wiosłowanie w malowniczej scenerii, bowiem polecany przeze mnie spływ kajakowy rzeką Pilicą to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny.

  Co zobaczymy?


  Na trasie zlokalizowano cztery przystanki (w Łanach Wielkich, Brzezinach, Małoszycach i Dąbrowicy), co jest o tyle istotne dla turystów, że czekają na nas aż cztery trasy. Najdłuższa z nich ma ponad 19 kilometrów i kończy się w Szczekocinach. Szacowany czas takiej wyprawy to około 6 godzin. Poza tym możemy wybrać trasę Żarnowiec - Łany Wielkie (2 km, 1 godz.), Żarnowiec - Brzeziny (6 km, 2 godz.) oraz Żarnowiec - Dąbrowica (12 km, 4 godz.). Decydując się na przepłynięcie całej trasy, trafimy między innymi na wodospady, zakola i zwężenia, ale także stare młyny i jazy. Zmotoryzowani turyści mogliby tam dotrzeć? Zapomnijcie. Trzeba wskoczyć do kajaka i wiosłować. Wrażenia są jednak bezcenne. Ponadto warto zobaczyć m.in. źródełko "Stok" w Łanach Wielkich, które ma uzdrawiającą moc, ruiny zamku Adelajdy oraz pałac w Szczekocinach.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Jak spędzić wolny czas? Najlepsze propozycje są TUTAJ


  Co ze sobą zabrać?


  Jeśli chodzi o sprzęt, to turyści mają do dyspozycji jednoosobowe oraz dwuosobowe kajaki, w których znajduje się dodatkowo miejsce dla dziecka. Organizatorzy proponują turystom również m.in. transport sprzętu i uczestników do miejsca rozpoczęcia spływu czy też organizację biwaku. Na miejscu jest ponadto pizzeria. Zgodnie z regulaminem, każdy uczestnik spływu powinien mieć m.in. okulary przeciwsłoneczne, odzież na zmianę, buty, w których można wejść do wody, napoje chłodzące oraz wysokokaloryczną żywność.

  Ile to kosztuje?


  Pomysł na zorganizowanie tego typu atrakcji zrodził się już kilka lat temu, ale dopiero w 2010 roku gminie Żarnowiec udało się pozyskać unijne dofinansowanie w wysokości około 40 tys. zł.
  Za spływ kajakowy rzeką Pilicą odpowiadają druhowie z tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej, a więcej informacji udzielają Marcin Sęk (tel. 603 696 566) i Jerzy Łysek (tel. 602 623 227), którzy przyjmują również zapisy. Cena biletu na jeden dwuosobowy kajak wynosi 60 zł.

  * TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

  MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo