Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryj się przed słońcem. Rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka

Katarzyna Pachelska
123rf
Rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka. Chociaż ten nowotwór jest najłatwiejszy do zdiagnozowania, bo rozwija się na powierzchni skóry, ciągle nie mamy świadomości, na jakie zmiany szczególnie zwracać uwagę - pisze Katarzyna Pachelska

Wbrew pozorom majowe słońce jest bardzo silne, szczególnie jeśli znękani panującym ostatnio chłodem wystawimy ciało na promieniowanie słoneczne bez przygotowania - nałożenia kremu z wysokim filtrem. Wtedy o poparzenie nietrudno. A sprzyjają one powstawaniu czerniaka, czyli jednego z nowotworów skóry. Niestety, szansa na to, że sami zauważymy, że na naszej skórze rośnie czerniak, albo znamię, które mamy od dzieciństwa zmienia się - rośnie, ma nieregularne kształty - jest bardzo mała. A szansa, że zgłosimy się do lekarza z tego powodu - jeszcze mniejsza. Dlaczego? Bo wciąż nie mamy świadomości zagrożenia czerniakiem, boimy się diagnozy, i zamiast od razu działać, nic nie robimy aż jest już za późno.

Tymczasem w przypadku tego nowotworu sami mamy ogromny wpływ na jego wczesne wykrycie i tym samym szansę na całkowite wyleczenie. Wszystko w naszych rękach i oczach.

- W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce zapadalność na czerniaka zwiększyła się o 300 procent - alarmuje prof. dr hab. Piotr Rutkowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie. - Obecnie rocznie zapada na niego ok. 2500-3000 Polaków, z czego 40 proc. przypadków kończy się zgonem. Większość pacjentów zgłasza się do lekarza za późno, gdy czerniak jest już w zaawansowanym stadium rozwoju - dodaje profesor.

Z badań ośrodka TNS OBOP przeprowadzonych w 2011 r. wynika, że co trzecia ankietowana osoba po pokazaniu zdjęcia przedstawiającego fragment skóry, na którym był widoczny czerniak, nie spieszyłby się lub w ogóle nie udałaby się do lekarza, widząc taką zmianę u siebie.

Statystyki są rzeczywiście alarmujące, szczególnie że ten nowotwór zbiera tragiczne żniwo przede wszystkim wśród ludzi młodych. Czerniak jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów wśród kobiet w wieku 25-30 lat oraz drugą, po raku piersi, kobiet w wieku 30-34 lata.

Kto jest w grupie ryzyka? Wszyscy jesteśmy, bo Polacy, z powodu najczęściej jasnej karnacji skóry, są bardziej narażeni na czerniaka niż mieszkańcy południowej Europy. A kto szczególnie powinien uważnie przyglądać się swojej skórze? Blondyni, rudowłosi, osoby o niebieskich oczach, piegowate. Ludzie, w których rodzinie wystąpił już czerniak, posiadające dużą liczbę znamion barwnikowych lub mające znamiona w miejscach sprzyjających częstym podrażnieniom, które miały częste oparzenia słoneczne, szczególnie w dzieciństwie, długotrwale przebywające na słońcu lub korzystające z solarium.

ABECADŁO CZERNIAKA
A - ASYMETRIA, np. znamię wylewające się na jedną stronę, jedna połowa różni się od drugiej B - BRZEGI poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia C - COLOR niejednolity, zmienia się, mogą być obecne odcienie czerni, brązu, czerwieni, szarości lub nawet błękitu D - DUŻY ROZMIAR, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm, dochodzi do zmiany rozmiaru, zazwyczaj powiększenia. E - EWOLUCJA, czyli zaobserwowane, postępujące zmiany zachodzące w znamieniu. Czerniak zmienia kształt, powiększa się lub unosi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!