Ważne
  Miasto nie potrafi podjąć decyzji o remoncie ważnego obiektu

  Miasto nie potrafi podjąć decyzji o remoncie ważnego obiektu

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Częstochowianie powinni modlić się o łagodną zimę. Jeśli nadejdą siarczyste mrozy, groźba zawalenia zawiśnie nad wiaduktem w alei Niepodległości, jednej z newralgicznych tras komunikacyjnych miasta.
  Sporządzona trzy lata temu przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej ekspertyza wykazała, że konstrukcja może wytrzymać najwyżej 60 razy zmrożenie z powodu niskiej temperatury i ponowne rozmrożenie wody przenikającej do szczelin konstrukcji. Ta zamarza już w temperaturze O stopni Celsjusza i rozsadza beton. Dwie poprzednie zimy nie były ostre, jednak nie ma żadnej gwarancji, że aura ponownie okaże się łaskawa.


  Fatalny stan wybudowanego w latach pięćdziesiątych wiaduktu jest znany od 2001 r. Konstrukcja rozpada się, bo od środka niszczy ją wnikająca w materiał woda. Jednak brakowało pieniędzy na inwestycję, której koszt jest szacowany na 50 mln zł. Bo razem z wiaduktem trzeba postawić nowy most nad rzeką Stradomką. Miejski Zarząd Dróg zamówił kolejną ekspertyzę wiaduktu, aby utrzymać ruch na al. Niepodległości, choć i tak wprowadzono tu zakaz przejazdu samochodów powyżej 3,5 tony, a tramwaje mogą pokonywać wiadukt tylko pojedynczo. Opinia fachowców z katowickiego "Most Projektu" ma być gotowa jeszcze w tym tygodniu. Magistrat liczy, że na tej podstawie będzie można eksploatować wiadukt nadal, a w tym czasie ustalić, dokąd przenieść setki samochodów, które tędy przejeżdżają. - Pierwsza koncepcja zakładała odbudowę wiaduktu kolejnymi pasami: najpierw torowisko tramwajowe, potem pasy ruchu. Teraz jest możliwość wynajęcia wojskowego mostu, który będzie złożony po zachodniej stronie wiaduktu jako zastępczy. Wtedy utrzymalibyśmy ruch tramwajów - wyjaśnia Marta Górska, rzeczniczka MZD.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama