Drogowcy wyrzucą Gliwice poza granice aglomeracji?

  Drogowcy wyrzucą Gliwice poza granice aglomeracji?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wciąż nie wiadomo, czy trzeba będzie płacić za przejazd przez Gliwice autostradą A4. We wtorek Krzysztof Raj, dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zapewnił, że od Katowic do węzła Sośnica opłat na pewno nie będzie.
  Dla tysięcy gliwiczan, którzy codziennie korzystają z tej arterii, takie deklaracje to za mało. Żądają, by wolny przejazd obowiązywał aż do bramek w Kleszczowie po zachodniej stronie Gliwic - po drodze można by zjechać do miasta jeszcze na dwóch innych węzłach ("Bojków" i "Ostropa"). W przeciwnym razie, liczącym niemal dwieście tysięcy mieszkańców Gliwicom grozi komunikacyjny paraliż - kierowcy, chcący uniknąć opłat za przejazd miejskim odcinkiem autostrady, masowo będą zjeżdżać z autostrady na węźle Sośnica i w efekcie zakorkują okoliczne drogi dojazdowe. Takiego scenariusza obawiają się także gliwiccy urzędnicy.

  - Autostrada miała ulżyć kierowcom we wszystkich śląskich miastach, a tymczasem okazuje się, że ulży wszystkim poza Gliwicami. Ktoś chyba nie spojrzał na mapę. Aglomeracja kończy się na węźle Kleszczów, a nie na granicy Zabrza - komentuje Marek Jarzębowski, rzecznik Urzędu Miasta w Gliwicach.

  19-kilometrowy odcinek autostrady między Kleszczewem a Sośnicą otwarto niemal równo trzy lata temu. Jego budowa kosztowała 68 milionów euro, z czego 25 procent wyłożył budżet państwa (reszta pochodziła ze środków unijnych). Dla gliwiczan od samego początku stanowił naturalną (i bezpłatną) obwodnicę miasta w najbardziej obciążonym jej fragmencie (tj. między Sośnicą a Bojkowem). Według pomiarów przygotowanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad codziennie przejeżdża tędy prawie 26,5 tysiąca pojazdów. Jak podkreślają urzędnicy, to właśnie przyczyna, dla której zrezygnowano z planów budowy miejskiej obwodnicy.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama