Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowickie Centrum Biznesu odżyje! [ZDJĘCIA i WIDEO]

Justyna Przybytek
Katowickie Centrum Biznesu
Katowickie Centrum Biznesu Justyna Przybytek
Dwie budowle szpecą centrum stolicy województwa: dawny hotel Silesia i szkielet Katowickiego Centrum Biznesu, który od lat straszy przy wjeździe do centrum od strony ul. Chorzowskiej.

KCB już niedługo. W listopadzie do budynku chcą wprowadzić się pierwsi najemcy. Przebudowa szkieletu idzie pełną parą, mimo to na wielkim placu budowy, jakim od kilku miesięcy są Katowice, ta inwestycja przebiega trochę po cichu. Trochę, bo cicho na pewno nie jest w mieszkaniach Superjednostki, które sąsiadują z KCB.

Przypomnijmy: gdy KCB powstawało miało być biurowcem z częścią usługową na parterze. Przedostatni właściciel chciał przebudować szkielet w hotel. Na biurowiec stawia obecny właściciel - Maciej Jaglarz, katowicki biznesmen. W budynku będzie ponad 13 tys. m kw. powierzchni biurowych, osiem kondygnacji naziemnych i jedna podziemna. Wszystkie piętra zajmą biura, na tarasie przedostatniego będzie mieściła się restauracja.

Na poziomie -1 i na sąsiedniej działce zlokalizowane zostaną parkingi, w sumie prawie 300 miejsc. Prace budowlane rozpoczęły się w ubiegłym roku od wzmocnienia żelbetowej konstrukcji. Gotowa jest już m.in. fasada po stronie zachodniej. W sierpniu cały biurowiec przykryje szklana elewacja, pojawią się na niej także elementy ze stali i granitu.

Wiadomo już, że właściciel nie zmieni, a jedynie zmodyfikuje nazwę biurowca na Nowe Katowickie Centrum Biznesu. Mniej kolorowo rysuje się przyszłość dawnego hotelu Silesia. Został zamknięty w 2006 roku. Tak z mapy Katowic zniknęły 194 miejsca noclegowe. W grudniu 2007 roku spółka Orbis zbyła prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynku, na rzecz niemieckiej firmy ECE, specjalizującej się w budowie galerii handlowych. Nie wiadomo, jakie plany ma firma wobec budowli.

20 lat KCB
Władze Katowic i austriacka firma IAEG w 1991 r. założyły spółkę KCB - miasto dawało działkę, a IAEG pieniądze na budowę. Na działce przy DTŚ i Superjednostce miała zbudować budynek biurowo-handlowy. Ze zobowiązania wywiązało się tylko miasto. Po inwestycji został żelbetowy szkielet. To miał być jeden z pierwszych przykładów partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce. Nie udało się jednak, mimo że powstała betonowa konstrukcja budynku. Tak miasto straciło grunty o powierzchni 15 tys. m kw. W 2007 r. szkielet przejęła irlandzka firma Howard Eurocape i zapowiedziała, że przemieni go w hotel. Jej przedstawiciele roztaczali wizję budowy hotelu z apartamentami. Też nic z tego nie wyszło. Sprawa odżyła w 2010 roku, gdy KCB kupił Jaglarz. LOTA, SZEN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera