Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Śląskie w Katowicach jak Muzeum Ruhry w Essen [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Muzeum Ruhry w Essen
Muzeum Ruhry w Essen Justyna Przybytek
Muzeum Śląskie rozpoczyna wielką, trwającą rok zbiórkę eksponatów na wystawę dotyczącą historii Górnego Śląska. To akcja "Dopiszmy się do historii". Dyrektor Leszek Jodliński za wzór muzealny stawia Muzeum Ruhry w Essen. ZOBACZ ZDJĘCIA Z MUZEUM RUHRY W ESSEN

Czego potrzeba muzealnikom? Właściwie wszystkiego co ma znaczenie dla regionu. Przykładem, jak tłumaczył Leszek Jodliński, dyrektor MŚ, niech będą niektóre z eksponatów w Muzeum Ruhry w niemieckim Essen.

- Słoik z wodą, albo talerz, z którego robotnicze rodziny jadały rosół - wyjaśnił.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Budowa Muzeum Śląskiego z lotu ptaka ZOBACZ KONIECZNIE

Przedmioty pozornie nie nadzwyczajne, niosą ze sobą ciekawą i ważną dla Zagłębia Ruhry historię. Słoiki napełniała wodą mieszkanka Zagłębia podczas marcowych nalotów na region w trakcie drugiej wojny światowej. Miała małe dziecko i obawiała się, że niebawem skończy się dostęp do wody. Dlatego skrupulatnie gromadziła zapasy - słoiki dekowała i chowała w piwnicy. Gdy wodę rzeczywiście odcięto wydzielała słoiki dla siebie i rodziny. Na koniec wojny zostały jej dwa, jeden podarowała Muzeum. Natomiast talerz na wystawie w Essen zawsze pokazywany jest przekrzywiony, leży pod kątem kilkudziesięciu stopni. Takie właśnie - przekrzywione - były naczynia w domach w Zagłębiu, zniszczonym przez szkody górnicze.

- Dziś oczywiście po szkodach nie ma śladu, domy stoją prosto, ale to świadectwo tamtych czasów - opowiadał Jodliński.

Tak jak świadectwem historii Górnego Śląska mogą być pamiątki chrztu, pierwszej komunii, małżeństwa, ale także prl-owskie kartki na żywność - których zresztą muzeum nie posiada - stare meblościanki, kredensy, zabawki. Wśród pożądanych przedmiotów muzealnicy wyliczają także rzeźby w węglu, obrazy i grafiki twórców nieprofesjonalnych, kroniki, dyplomy, pamiątkowe zdjęcia, porcelaną, zegary, lamp, patery, dawne ubrania męskie, kobiece, czy dziecięce, ale też dewocjonalia z pielgrzymek.

- Liczymy na rodzaj wyobraźni i emocji mieszkańców, bo okazuje się, że wspomniane słoik czy talerz odpowiednio opisany może być przedmiotem wartościowym - tłumaczy dyrektor.

Zbiórka będzie trwała do maja 2013 r. Rusza jutro w Katowicach. W MŚ przy al. Korfantego 3 od godziny 12 do 18 na mieszkańców będą czekali m.in. historyk sztuki, czy etnograf. Eksponaty można też przynosić do siedziby MŚ w dni urzędowania placówki. Zbiórki będą prowadzone także w większych miastach regionu, w lipcu w Chorzowie, we wrześniu Piekarach Śląskich i Tychach, następne są Gliwice, Mikołów, Pszczyna, Tarnowskie Góry i Cieszyn. Jeżeli eksponaty są większych gabarytów wystarczy zrobić ich zdjęcie i pokazać muzealnikom, jeśli będą zainteresowani zapewnią transport. Eksponaty będzie można muzeum podarować, albo oddać w depozyt, stare dokumenty, czy zdjęcia przekazać, albo zdigitalizować, a oryginały zachować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum Śląskie w Katowicach jak Muzeum Ruhry w Essen [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni