Kalina Jędrusik: Talent, magnetyczny erotyzm, kuszące...

  Kalina Jędrusik: Talent, magnetyczny erotyzm, kuszące spojrzenie i pogarda dla obłudy

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Większości ról Kaliny Jędrusik nie zarejestrowano, a szkoda
  1/3
  przejdź do galerii

  Większości ról Kaliny Jędrusik nie zarejestrowano, a szkoda ©arc.

  Do talentu dodała magnetyczny erotyzm, kuszące spojrzenie i pogardę dla obłudy. Wyprzedziła tym polskie życie obyczajowe o pół wieku. O Kalinie Jędrusik, aktorce urodzonej w Częstochowie, pisze Henryka Wach-Malicka
  Gdyby za życia Kaliny Jędrusik istniały fora internetowe, byłaby ich królową. Ale fora nie istniały, funkcjonował natomiast rynek plotkarski, dla którego była niewyczerpanym źródłem ciekawości. Na ogół - niezdrowej.

  Mało się tym przejmowała, a często wręcz dolewała oliwy do ognia, co doprowadziło nawet do okresowego zakazu pracy w telewizji. Wtedy, gdy grupa kobiet wystosowała oficjalne oskarżenie o to, że aktorka gorszy im mężów. Seksownym wyglądem, krzyżykiem na nagich piersiach etc...

  Swoim zachowaniem wyprzedzała epokę, choć jej obyczajowe i artystyczne prowokacje były bardziej instynktowne niż wyspekulowane. Twierdziła, że gra tak, jak ją obsadzają i robi tylko to, czego żądają od niej reżyserzy. Nie zgadzała się z decyzją cenzury, która wycięła słynną (potem zresztą przywróconą) erotyczną scenę, z udziałem jej i Daniela Olbrychskiego, w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Uważała, że to scena bardzo istotna dla portretu bohaterki i pytała: "Dlaczego patrzycie na Zukerową, a mówicie o mojej prywatnej intymności?!".

  Tak czy inaczej, była Kalina Jędrusik najżywiej oplotkowywaną polską aktorką drugiej połowy XX w. Przekładało się to oczywiście na popularność, ale po latach zadziałało trochę jak miecz obosieczny. Większość teatralnych ról aktorki przepadła, bo ich po prostu nie rejestrowano. Filmy pokazywane są rzadko i to raczej te z późniejszego okresu, podobnie jak role w widowiskach telewizyjnych. Współcześni widzowie znają dorobek artystki właściwie tylko z emitowanych co jakiś czas programów Kabaretu Starszych Panów. I z plotek właśnie, bo one wykazują zadziwiającą wprost żywotność. A nawet skłonność do niekontrolowanego rozmnażania się! Ukazują się też książki, których Kalina jest bohaterką, w tym głośne "Rozstania" Magdy Dygat, napisane przez pasierbicę aktorki. Powodzeniem cieszy się wydana niedawno książka Piotra Gacka "Jestem, jaka jestem", w której autor zgromadził wspomnienia przyjaciół artystki i zapisy rozmów z nią samą.

  Kalina Jędrusik wciąż pozostaje osobą tajemniczą i niejednoznaczną. Przez wielu uwielbiana i doceniana, przez innych do dziś nazywana "wyuzdaną diablicą". Na pewno była utalentowaną aktorką i wokalistką, choć charakterystyczny głos predestynował ją do określonego typu ról - kobiet kapryśnych, namiętnie zaborczych, a jednocześnie dziecięco kokieteryjnych i zniewalających. Kazimierz Kutz, najbliższy przyjaciel męża aktorki - pisarza Stanisława Dygata, mówi, że Kalina kokietką była także w życiu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama