Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczął się sezon na kleszcze. Uwaga na boreliozę

Agata Pustułka
W Europie żyje 60 gatunków kleszczy, z czego w Polsce 17
W Europie żyje 60 gatunków kleszczy, z czego w Polsce 17 123RF
Wiosna i lato to okres największej aktywności kleszczy wywołujących groźną boreliozę - pisze Agata Pustułka.

Badacze ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem dr. Krzysztofa Solarza przebadali kleszcze żerujące na obszarze ok. 37 tys. km kw. w pięciu województwach: śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim i świętokrzyskim. Wynik ich badań powinien wzbudzić naszą czujność, bo dzięki analizie DNA prawie 3 tys. kleszczy wiadomo, że 21,42 proc. z nich było zakażonych bakterią wywołującą boreliozę. Oczywiście nie wiemy, na jakiego kleszcza trafimy, a to oznacza, że każdy może być tym zarażonym.

KLESZCZE POLUBIŁY WOJ. ŚLĄSKIE. TRZEBA OSTRZEGAĆ TURYSTÓW

Podczas beztroskich godzin spędzonych na łonie natury możemy być narażeni na bardzo poważne konsekwencje, czyli zachorowanie na boreliozę. A to choroba ciężka, trudna do zdiagnozowania i leczenia. Zanim trafimy na ślad winowajcy i znajdziemy kompetentnego lekarza, często mijają lata!

To historia Moniki ze Stowarzyszenia Osób Chorych na Boreliozę, bardzo typowa dla osoby ukąszonej przez kleszcza, zakażonego bakterią wywołującą boreliozę.

- Bardzo dużo czasu minęło, zanim dowiedziałam się na co choruję. Problemy ze zdrowiem rozpoczęły się w 2002 roku. Zaczęło się zaraz po ukąszeniu, bóle grypopodobne, rumień. Po roku zaczęła strasznie boleć głowa i wystąpił paraliż po lewej stronie twarzy. Trafiłam na neurologię z podejrzeniem guza mózgu. Diagnoza na szczęście nie potwierdziła się. Wróciłam do domu z wypisem, że to migrena. Głowa bolała coraz bardziej i częściej. Zaczęły do tego dochodzić bóle kręgosłupa, bioder, stawów, drętwienia kończyn górnych i dolnych. Któregoś dnia nie wstałam z łóżka, bo nie dałam rady - opowiada Monika.

JAK WYCIĄGNĄĆ KLESZCZA? SPRAWDZILIŚMY

Niestety często nie zauważamy pierwszych objawów (wędrujący rumień) i choroba daje o sobie znać nawet po latach. Statystyki dotyczące zachorowań na boreliozę są niepełne. Według jednych źródeł co roku w Polsce odnotowuje się nawet 40 tys. zachorowań. Oficjalne dane mówią o ok. 8 tysiącach hospitalizacji związanych z leczeniem boreliozy. Najczęściej antybiotykiami, które są skuteczne w przypadku łagodnej postaci choroby. W niektórych przypadkach może jednak dojść o neuroboreliozy, gdy choroba zaatakuje opony mózgowo-rdzeniowe, i wtedy koszty leczenia rosną. Sporo kosztują leki, ale i sama diagnostyka. Zwłaszcza, że często objawy są mylące.

ŚMIEERTELNY WRÓG CZAI SIĘ W LESIE - CZYTAJ CAŁĄ PRAWDĘ O KLESZCZACH

- Nie miałem tzw. rumienia wędrującego. Dopiero po miesiącu to usunąłem ze skóry, bo cały czas ropiało. To był kleszcz. Wówczas nie miałem pojęcia o boreliozie, mimo że sam jestem lekarzem. Zbagatelizowałem to - pisze Piotr ze Stowarzyszenia Chorych. Jak dodaje: poważne problemy zaczęły się mniej więcej po 6 miesiącach. Pojawiły się "osłabienie, zawroty głowy, podwójne i niewyraźne widzenie, bóle kręgosłupa odcinka szyjnego, duszność i arytmia, niepewny chód - wszystko początkowo napadowe, bardzo ulotne, z czasem nasilające się i coraz dłużej trwające".
Pierwszy raz boreliozę opisali Amerykanie w połowie lat 70. XX w., ale już we wcześniejszych latach wiązano sporo objawów chorobowych z atakiem kleszcza. Borelioza to choroba wielonarządowa (jej początki mogą przypominać grypę). Atakuje stawy, serce, ośrodkowy układ nerwowy. Prowadzi do zanikowego zapalenia skóry, zaburzeń psychicznych.

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poznali zwyczaje kleszczy, m.in. ich mobilność w zależności od pory dnia i roku. Okazuje się, że szczyt ich aktywności przypada na kwiecień, maj i na początek czerwca. Nie byłoby przesadą, gdyby w miejscach największego zagęszczenia kleszczy samorządy ustawiały specjalne tablice, ostrzegające przed niebezpieczeństwem ukąszenia. Niestety, często lekceważymy atak kleszcza. Z analizy 1818 pacjentów z boreliozą lub po inwazji tego stawonoga wynika, że porady lekarskiej zasięgnęło tylko 25 proc.

Najczęściej do znalezienia kleszcza dochodzi w zgięciu kolanowym, plecach i okolicach piersi. Te miejsca kleszcze lubią najbardziej. Drugą chorobą wywołaną przez kleszcza jest kleszczowe zapalenie mózgu. Tym niezwykle groźnym schorzeniem zarażają kleszcze występujące głównie w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. Zanim wyjedziemy tam na wakacje możemy się przeciwko zapaleniu zaszczepić.

Przede wszystkim w żadnych okolicznościach nie powinniśmy dopuścić do wniknięcia kleszcza lub jego nimfy (młodej postaci) do organizmu. W tym celu stosujmy specjalne preparaty dostępne w aptekach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!