18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania Medycznie: Chorujesz po tym, co zjesz [WIDEO]

Maria Zawała i Anna Sojka
Dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością mówiła o żywieniu w cukrzycy
Dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością mówiła o żywieniu w cukrzycy Tomasz Kiełkowski
Co jeść, kiedy ma się cukrzycę i jak dbać o zdrowie, by normalnie żyć z tą ciężką chorobą mówili lekarze podczas majowych, 191. Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek w Studiu Koncertowym Radia Katowice. Rozmawiały z nimi Maria Zawała i Anna Sojka

Jeśli ma się cukrzycę, trzeba do końca życia kontrolować ilość i jakość spożywanych pokarmów. To od tego przede wszystkim uzależniona jest prawidłowa glikemia. Mówili o tym podczas majowych Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek w Radiu Katowice prof. Janusz Gumprecht, diabetolog, oraz dr n. med. Magdalena Olszanecka- Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

- Cukrzyca jest chorobą, na którą zapracowaliśmy sobie jedząc to, czego nie powinniśmy, ale jak już spotkała nas ta kara, to parę rzeczy powinniśmy w jadłospisie przemyśleć. Z moich obserwacji wynika jednak, że chorzy na cukrzycę stosują się do dietetycznych zaleceń lekarzy zaledwie w 10 proc. - przyznała dr Olszanecka-Glinianowicz.

Dbałość o odpowiednią wagę ciała to bardzo istotny element terapii cukrzycy. Nie jest łatwo schudnąć, gdy ma się tę chorobę, ale jest to możliwe. - Najważniejsze to ustalić dietę z lekarzem, a nie próbować odchudzać się na własną rękę, stosując rzekomo cudowne diety, bo takie nie istnieją - przekonywał prof. Janusz Gumprecht, namawiając też pacjentów do codziennej aktywności fizycznej, naturalnie po konsultacji z lekarzem.

Najczęściej popełniane błędy żywieniowe cukrzyków to przekonanie, że szkodzić mogą tylko słodycze, a tak naprawdę ważna jest kontrola wszystkich spożywanych pokarmów, bowiem cukry proste, fruktoza czy laktoza są w wielu z nich. Niewskazane jest np. spożywanie owoców po kolacji, albo kolacja z dużą ilością nabiału.

Niebezpieczne mogą też być tzw. produkty dla diabetyków. - Nie dość, że niesmaczne, to badania pokazują, że wiele tzw. słodzików ma negatywny wpływ na komórki trzustkowe, a te starszej generacji prowadziły nawet do rozwoju nowotworów trzustki. Nie mówiąc o tym, że w czekoladzie jest sam tłuszcz - wyjaśniała dr Olszanecka-Glinianowicz.
Osoby z cukrzycą tymczasem rzadko zwracają uwagę na spożywanie tłuszczów zwierzęcych. Absolutnie niewskazane jest jedzenie masła czy smażenie na smalcu, gdyż potrawy te dodatkowo uszkadzają i tak już osłabione cukrzycą ściany naczyń, zwiększając ryzyko udaru czy zawału serca. Niewskazane są też jednak diety ograniczające, bądź eliminujące spożycie węglowodanów. Odnosi się to m.in. do tzw. diety Kwaśniewskiego, zwanej też optymalną. - Choć Polska Akademia Nauk uznała ją za dietę szkodliwą dla zdrowia, nadal, o zgrozo, są tacy, którzy ją stosują. Stanowczo odradzam. Nie dość, że nie leczy się tak cukrzycy, to jeszcze można "z pomocą" tej diety cukrzycy się nabawić - przestrzegała dr Olszanecka-Glinianowicz.

Dlaczego jest tak szkodliwa dla zdrowia? W normalnie funkcjonującym organizmie tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów. Jeśli ich nie ma, rośnie stężenie ciał ketonowych. Mózg zamiast żywić się glukozą, która się nie wytwarza, zaczyna się żywić ciałami ketonowymi. - Na początku możemy mieć nawet dobry nastrój, jak po kieliszku wina, ale potem będzie gorzej, jak po butelce -porównywała obrazowo dr Olszanecka-Glinianowicz. Dieta ta nie tylko nie leczy cukrzycy, ale na skutek długotrwałej ketozy, prowadzi do uszkodzenia trzustki. Może być nawet przyczyną wtórnej cukrzycy. Nadmiar tłuszczy nasyconych i białka powoduje z kolei miażdżycę i zwiększa ryzyko zawału i udary mózgu.

Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym powinny stanowić ok. 45-50 proc. dziennego zapotrzebowania. Tłuszcze - 30-35 proc. , a białka - 15-20 proc. Takie są właściwe proporcje żywieniowe w cukrzycy.

Przepis na zdrowie

Możesz jeść pieczywo pełnoziarniste, kaszę, mleko odtłuszczone, chude mięso, drób bez skóry (z wyjątkiem kaczki i gęsi),chude ryby, tłuszcze nieutwardzone,oleje roślinne, ziemniaki, jarzyny i soki jarzynowe, niewielkie ilości owoców, słodycze dla diabetyków

Ograniczaj pieczywo białe, ryż biały, ciasto drożdżowe,jogurty, awokado, oliwki, soki owocowe bez dodatku cukru

Wystrzegaj się cukru, miodu, słodkich i tłustych ciast, czekolady, lodów, dżemów, pełnego mleka, masła, majonezu, frytek, słodkich soków owocowych, owoców suszonych, tłustych serów, tłustych ryb, słoniny, salcesonu, mięsa kaczki, gęsi, alkoholu.

Przepis na zdrowie - zamiast majonezu

Majonez to kaloryczna bomba niezdrowa nie tylko dla cukrzyków. Można ją zastąpić sosem tzaziki - 150 g chudego serka bielucha, 100 g ogórka, ząbek czosnku, 10 g cebuli. Ogórek z cebulą i czosnkiem zetrzeć na tarce, wymieszać z serkiem. W 60 g są 63 kalorie.


Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!