Spotkania Medycznie: Chorujesz po tym, co zjesz [WIDEO]

  Spotkania Medycznie: Chorujesz po tym, co zjesz [WIDEO]

  Maria Zawała i Anna Sojka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością mówiła o żywieniu w cukrzycy
  1/4
  przejdź do galerii

  Dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością mówiła o żywieniu w cukrzycy ©Tomasz Kiełkowski

  Co jeść, kiedy ma się cukrzycę i jak dbać o zdrowie, by normalnie żyć z tą ciężką chorobą mówili lekarze podczas majowych, 191. Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek w Studiu Koncertowym Radia Katowice. Rozmawiały z nimi Maria Zawała i Anna Sojka
  Jeśli ma się cukrzycę, trzeba do końca życia kontrolować ilość i jakość spożywanych pokarmów. To od tego przede wszystkim uzależniona jest prawidłowa glikemia. Mówili o tym podczas majowych Spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek w Radiu Katowice prof. Janusz Gumprecht, diabetolog, oraz dr n. med. Magdalena Olszanecka- Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

  - Cukrzyca jest chorobą, na którą zapracowaliśmy sobie jedząc to, czego nie powinniśmy, ale jak już spotkała nas ta kara, to parę rzeczy powinniśmy w jadłospisie przemyśleć. Z moich obserwacji wynika jednak, że chorzy na cukrzycę stosują się do dietetycznych zaleceń lekarzy zaledwie w 10 proc. - przyznała dr Olszanecka-Glinianowicz.

  Dbałość o odpowiednią wagę ciała to bardzo istotny element terapii cukrzycy. Nie jest łatwo schudnąć, gdy ma się tę chorobę, ale jest to możliwe. - Najważniejsze to ustalić dietę z lekarzem, a nie próbować odchudzać się na własną rękę, stosując rzekomo cudowne diety, bo takie nie istnieją - przekonywał prof. Janusz Gumprecht, namawiając też pacjentów do codziennej aktywności fizycznej, naturalnie po konsultacji z lekarzem.
  Najczęściej popełniane błędy żywieniowe cukrzyków to przekonanie, że szkodzić mogą tylko słodycze, a tak naprawdę ważna jest kontrola wszystkich spożywanych pokarmów, bowiem cukry proste, fruktoza czy laktoza są w wielu z nich. Niewskazane jest np. spożywanie owoców po kolacji, albo kolacja z dużą ilością nabiału.

  Niebezpieczne mogą też być tzw. produkty dla diabetyków. - Nie dość, że niesmaczne, to badania pokazują, że wiele tzw. słodzików ma negatywny wpływ na komórki trzustkowe, a te starszej generacji prowadziły nawet do rozwoju nowotworów trzustki. Nie mówiąc o tym, że w czekoladzie jest sam tłuszcz - wyjaśniała dr Olszanecka-Glinianowicz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama