Odejdzie prezes NFZ? Świetnie, bo bardzo nas nie lubi

  Odejdzie prezes NFZ? Świetnie, bo bardzo nas nie lubi

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz

  Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz ©W. Gadomski

  Pierwszy raz tak mocno trzymamy kciuki za ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który wystąpił z długo oczekiwanym przez środowisko medyczne wnioskiem o odwołanie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza. Teraz nad prośbą pochyli się premier Donald Tusk, bo to do niego należy ostateczna decyzja dotycząca losu Paszkiewicza. Tusk już zadeklarował: wniosek będzie respektowany jeśli zostanie podtrzymany. Chce się spotkać zarówno z Arłukowiczem, jak i Paszkiewiczem.
  Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz

  Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz ©W. Gadomski

  Po tej wypowiedzi trudno jednak przypuszczać, że Paszkiewicz utrzyma się na stołku, który zawdzięcza obecnej marszałkini Sejmu i byłej minister zdrowia Ewie Kopacz. To właśnie ona, najbardziej zaufana współpracownica Tuska, przez cały czas urzędowania Paszkiewicza na stanowisku, a więc w ciągu ostatnich 4,5 roku, stanowiła dla niego tarczę ochronną przed licznymi krytykami. Jednak jak długo można usprawiedliwiać wpadki prezesa, zwłaszcza że w powietrzu wisi kolejna awantura związana z umowami na wypisywanie recept.
  Mimo wcześniejszych ustaleń w dokumentach jakie lekarze mają podpisywać z NFZ znalazły się zapisy o finansowych karach dla tych, którzy błędnie wypiszą receptę. Medycy żądają, by NFZ wycofał się z tego pomysłu. Jeśli tak się nie stanie od 1 lipca wielu pacjentów znów, tak jak styczniu, nie będzie mogło kupić leków ze zniżką, bo lekarze będą wypisywać wszystkie na 100 proc.

  W ŚLĄSKIM NFZ PERSONEL OD PACJENTÓW DZIELĄ PRAWDZIWE ZASIEKI

  Mało kto zwraca też uwagę na kolejną okoliczność. Otóż Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył przedwczoraj na NFZ ponad 1 mln zł kary, za to, że w czasie kontraktowania faworyzował dotychczasowych kontrahentów, co w ocenie UOKiK utrudniało wygranie konkursu ofert podmiotom, które chciały rozpocząć współpracę z NFZ.

  Szczególne powody do satysfakcji z propozycji Arłukowicza mają pacjenci z województwa śląskiego, bo to właśnie nam prezes NFZ najbardziej zalazł za skórę. Ma opinię szczególnie nieprzyjaznego naszemu regionowi, co udowodnił dzieląc w sposób skandaliczny fundusz zapasowy za 2010 rok.

  ŚLĄSKIE BĘDZIE MIAŁO WICEMINISTRA ZDROWIA. JEST PEDIATRĄ

  NFZ za rządów Paszkiewicza stała się strukturą wojskową. Pracownicy w oddziałach drżą na samo myśl o wypowiedzeniu opinii na jakikolwiek temat. - Pozycja Paszkiewicza stała się tak mocna, że to on zaczął grać pierwsze skrzypce w ochronie zdrowia. Stał się niemal niekontrolowany. Liczymy, że premier poprze decyzję ministra - mówi nam jeden z posłów PO.
  Nowy prezes NFZ powinien być wyłoniony w konkursie.

  Siedem grzechów głównych prezesa  1. Arbitralny, skandaliczny podział funduszu zapasowego za 2010 rok. Praktycznie bez konsultacji przekazał mazowieckiemu oddziałowi NFZ 537 mln zł , zaś śląskiemu, którego koszty funkcjonowania i potencjał są porównane dał tylko 15 mln złotych.

  2. Próba zamachu na śląskie karty chipowe. Groziło, że karty z godziny na godzinę przestaną być ważne, co groziło paraliżem systemu i wielkimi problemami dla pacjentów.

  3. Wciąż czekamy na ponad 50 mln zł za 2009 r za leczenie pacjentów spoza regionu.

  4. Sposób kontraktowania, który nie uwzględnia specyfiki regionu, nasycenia w szpitale i sprzęt wysokospecjalistyczny. Dzielenie pieniędzy na podstawie rankingu, do którego świadczeniodawcy mogą wpisać nawet gruszki na wierzbie, bo fakt, czy złożona oferta jest zgodna z prawdą sprawdzany jest po podpisaniu kontraktu.

  5. Lekceważenie interwencji śląskich parlamentarzystów w sprawie finansowania ochrony zdrowia w województwie.

  6. Ogólnopolskie zamieszanie związane z dostępem do chemioterapii. Pacjenci chorzy na raka stracili dostęp do leków ratujących życie.

  7. Ignorowanie postulatów środowiska lekarskiego w sprawie umów na wypisywanie recept. Choć minister zdrowia poczynił inne ustalenia Paszkiewicz utrzymał w umowach zapis o karach finansowych dla lekarzy.

  Początek zmian  Dr Jacek Kozakiewicz prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.
  Już w styczniu, w czasie kryzysu związanego z ustawą refundacyjną, Naczelna Rada Lekarska, zwróciła się do premiera z wnioskiem o odwołanie prezesa Paszkiewicza. Nie chciałbym jednak, aby sprawy związane z naprawą systemu ochrony zdrowia, sprowadzać tylko do personaliów. Chodzi o zmianę zasad funkcjonowania systemu, a w tym, szybkie działania w sprawie umów na recepty. Konieczny jest też wzrost nakładów na ochronę zdrowia w regionie. Z moich potwierdzonych w NFZ informacji wynika, że mieszkańcy woj.śląskiego dają do wspólnej kasy o 500 mln zł więcej niż potem dostają. AGA


  Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
  Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To warszawskie cwaniactwo !

   Staśka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 20

   Wystarczy spojrzeć, ech ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiedy sie

   eda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 32

   tu skończy te niewolnictwo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spiewali przedwojynne Ślonzoki

   jokel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 29

   "Kasy chorych członkiem być to jest bagatelka, lecz z ich lekarstw zdrowym być to już sztuka wielka".
   Już wtedy pokazali Poloki jak rozumieją troskę o zdrowie Ślonzoka. "Ma robić i trzymać pysk" -...rozwiń całość

   "Kasy chorych członkiem być to jest bagatelka, lecz z ich lekarstw zdrowym być to już sztuka wielka".
   Już wtedy pokazali Poloki jak rozumieją troskę o zdrowie Ślonzoka. "Ma robić i trzymać pysk" - ogólnie przyjęta zasada zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama