Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biura podróży zagrożone upadłością. Upadł Excalibur i Sky Club. Kto następny?

Sławomir Cichy
Lucyna Nenau
Przed dwoma miesiącami upadło biuro podróży Excalibur Tours z Krakowa. Prokuratura zarzuca jego właścicielowi dwa wyłudzenia na łączną kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Teraz upadł Sky Club. Nieoficjalnie mówi się, że problemy mają również dwa inne biura z krajowej czołówki. Długi jednego z nich wyceniono na... milion złotych!

Od połowy lutego rośnie liczba biur podróży notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Problemy z płatnościami ma 439 z nich. Przynajmniej tyle zostało odnotowanych. Kolejne mogą zalegać pieniądze zagranicznym kontrahentom: hotelarzom, restauratorom czy przewoźnikom, którzy rzadko informują o tym polskie rejestry wierzytelności.

Tymczasem z usług biur podróży, wybierając się na urlop, korzysta co trzeci z nas. W 2011 roku najchętniej wybieraliśmy w Europie: Włochy, Hiszpanię, Chorwację i Grecję. TNS Pentor sprawdził, że nie słabnie popularność Afryki. Egipt i Tunezja to już standardowe kierunki naszych wakacji.

Ponieważ niemal 60 procent wyjazdów zagranicznych z naszego kraju ma miejsce w lipcu, jest to co roku miesiąc największego ryzyka bankructw w tej branży.

Oto siedem pytań, na które warto poznać odpowiedź przed zakupem wczasów:

  • Czy biuro działa legalnie? Łatwo to sprawdzić w rejestrze biur podróży na stronie turystyka.gov.pl. Aktualny wpis do ewidencji jest potwierdzeniem legalności działania firmy.
  • Czy nie jest notowane w Krajowym Rejestrze Długów? Raport dotyczący biura podróży kosztuje kilkanaście złotych. W celu sprawdzenia informacji potrzebny jest jego NIP, dostępny na stronach internetowych biura, w ofercie i na pieczątkach firmowych.
  • Czy ma ważną obowiązkową polisę ubezpieczeniową? Polisa wydawana jest na 12 miesięcy od daty zawarcia umowy, tak jak w wypadku OC auta. Termin odnowienia gwarancji dostępny jest na www.turystyka.gov.pl.
  • Co o biurze sądzą inni? Sporo informacji dostarczają fora internetowe i znajomi, którzy już korzystali z jego usług. Wiele negatywnych ocen to powód, by poszukać innej oferty.
  • Co obejmuje cena wyjazdu wakacyjnego? Zdarzają się wycieczki bez wyżywienia albo jedynie ze śniadaniami. Koszty przelotu nie obejmują czasem opłat pobieranych na lotniskach.
  • Czy umowa zawiera szczegółowe dane dotyczące programu wyjazdu? Warto jeszcze raz sprawdzić w umowie: cenę, termin wyjazdu, rodzaj transportu, ubezpieczenia, procedurę reklamacji oraz to, kto na miejscu odpowiada za wyjazd. A także: czy podano numer telefonu i adres kontaktowy?
  • Czy biuro wykupiło dla uczestników ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NW) i kosztów leczenia (KL)? To jego obowiązek w zakresie podstawowym. Warto zatem indywidualnie dokupić jego rozszerzenie. Bon voyage!

Mniej ważna jest wysokość długu biura. Ważniejszy jest wierzyciel

Rozmowa z Andrzejem Kulikiem, pełnomocnikiem zarządu Krajowego Rejestru Długów
Średnia wysokość zadłużenia biura podróży, notowanego w waszym rejestrze, to kilkanaście tysięcy złotych. Trudno uwierzyć, że taka kwota może być gwoździem do trumny tegorocznych wakacji...
To zależy, komu biuro podróży zalega z płatnościami. Jeśli dostawcom wody mineralnej do biura, to być może wynik zaniedbania któregoś z pracowników zaopatrzenia. Ale jeśli wpisu dokonała firma wynajmująca autokary albo jakiś właściciel hotelu czy pensjonatu, to pierwszy sygnał, że możemy jako klienci mieć kłopoty na wakacjach.

Dlaczego?
Jeśli biuro zaczyna zalegać kooperantom, z których żyje i dzięki którym ma atrakcyjną ofertę, to zaczyna mu brakować pieniędzy na bieżącą obsługę działalności.

A to już dla klienta powinno być czerwone światło? Czy jest bardziej jednoznaczny sygnał, że należy czym prędzej uciekać sprzed witryny biura?
Jeśli wierzycielem jest firma ubezpieczona, w której biuro podróży powinno mieć wykupione obowiązkowe OC, to nie ma czego u jego agencji turystycznych szukać.

A propos agencji turystycznych: czy wobec nich też obowiązuje zasada ograniczonego zaufania?
Zdecydowanie i to nawet większa. Dług rzędu kilkunastu tysięcy złotych może oznaczać, że wpłaty są przejadane i nie trafiają do biura podróży, które nawet nie wie o zobowiązaniach podejmowanych w jego imieniu. Trudniej też od agencji wyegze- kwować wpłacone pieniądze.

Jak sprawdzić wiarygodność organizatora wczasów?
Najłatwiej przez nasz Serwis Ochrony Konsumenta. Usługa jest płatna, ale pozwala w wielu wypadkach zaoszczędzić sporo nerwów. Nie mówiąc o zepsutych wakacjach i urlopie. Następny przecież dopiero za rok.
Sławomir Cichy

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera