18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupcy nie wrócą już do przejścia podziemnego

Piotr Sobierajski
Drobni przedsiębiorcy byli rozgoryczeni decyzją dąbrowskich urzędników
Drobni przedsiębiorcy byli rozgoryczeni decyzją dąbrowskich urzędników fot. olgierd górny
Przejście podziemne u zbiegu ulic Sobieskiego i Kościuszki w centrum miasta zostało definitywnie zamknięte dla handlu. Dwudziestu pięciu przedsiębiorców musi więc szukać nowego miejsca do handlu, albo w ogóle nowego sposobu na życie.

Lokalne władze motywują taką decyzję restrykcyjnymi przepisami budowlanymi i przeciwpożarowymi, które nie zezwalają na handel w takim zakresie i w takiej formie, jak miało to miejsce dotychczas.

Właściciele boksów czekali na ostateczna decyzję ponad cztery miesiące. Wtedy to skończyły się im umowy zawarte z Miejskim Zakładem Ulic i Mostów. Nie zostały przedłużone, bo 4 lipca miał się rozpocząć remont przejścia, związany z przebudową całego układu komunikacyjnego do nowego Centrum Handlowego Pogoria. Wszyscy musieli więc usunąć boksy. Liczyli jednak na to, że będą mogli tam wrócić.

- Na to, żeby postawić w przejściu porządny boks, zaciągnęliśmy pożyczkę, bo kosztowało to wszystko wtedy siedem tysięcy złotych. Kiedy rozebrałem kiosk i poszedłem z blachą do punktu skupu złomu dostałem... sto pięćdziesiąt złotych. Handlowaliśmy w tym miejscu z żoną od wielu lat, a dziś nagle okazało się, że wszystkim przeszkadzamy. Mam 55 lat. Na emeryta jestem za młody, a do pracy za stary - stwierdził rozgoryczony Stanisław Szymański, jeden z handlowców.

Kupcy usłyszeli niekorzystną dla siebie decyzję urzędników w środę, podczas spotkania w magistracie. Miasto oparło się na ekspertyzie rzeczoznawcy z zakresu bezpieczeństwa oraz opiniach straży pożarnej i sanepidu. Wynika z nich, że przejście nie spełnia warunków przeciwpożarowych, zezwalających do prowadzenia handlu. Brakuje w nim m.in. instalacji oddymiającej i wewnętrznej instalacji wodociągowej z hydrantami, a punkty usługowo-handlowe w zimie ogrzewane były gazem z butli, co jest niedopuszczalne. Sporo do życzenia pozostawiają także warunki sanitarne.

- W przypadku lokali przeznaczonych do sprzedaży artykułów spożywczych należy przestrzegać zasad dobrej praktyki higienicznej, a umożliwia to doprowadzenie do tych lokali ciepłej i zimnej wody bieżącej, odprowadzenie ścieków do kanalizacji miejskiej i wydzielenie pomieszczenia sanitarnego - podkreśla Grzegorz Hudzik, powiatowy inspektor sanitarny w Dąbrowie Górniczej.

- Prowadzenie działalności handlowej w tym miejscu jest niemożliwe. Jeśli miałby pojawić się tam pasaż handlowy, to wymagałoby to opracowania projektu budowlanego, uzgodnionego z rzeczoznawcą do spraw ochrony przeciwpożarowej - tłumaczył decyzję Paweł Gocyła, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Okazuje się jednak, że miasto nie ma w planach inwestowania w taki pasaż, bo zamierza w przyszłym roku przeprowadzić drugą część remontu przejścia. Kupcy sami musieliby więc zainwestować w to przedsięwzięcie, wykładając co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Miasto obiecało, że nie zostaną bez pomocy, choć trudno przewidzieć, czy propozycje lokalnych władz spełnią ich oczekiwania.

- Z każdą z zainteresowanych osób będziemy się kontaktować indywidualnie i szukać rozwiązania - zapewnia Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta.

- Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tymi propozycjami. Budowa pasażu to zupełnie coś innego, niż przystosowanie przejścia do handlu. Od lat tak jest np. w przejściach podziemnych w Krakowie, czy Mysłowicach i nikt nie myśli, by handel likwidować - stwierdziła Weronika Bryla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!