W Chorzowie powstaje ogród biblijny [ZDJĘCIA]

  W Chorzowie powstaje ogród biblijny [ZDJĘCIA]

  Łukasz Respondek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Chorzowie powstaje ogród biblijny [ZDJĘCIA]
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Respondek

  Przy chorzowskiej parafii świętej Jadwigi - nieco wbrew dziecięcym skojarzeniom - nie będą rosły Pisma Święte. W pierwszym na Śląsku ogrodzie biblijnym, który powstaje między kościołem, a probostwem będą hodowane natomiast drzewa, krzewy, kwiaty, byliny, które w różnym kontekście są wymieniane w Starym i Nowym Testamencie.
  Z księdzem Emanuelem Pietrygą, proboszczem parafii św. Jadwigi w Chorzowie o powstającym właśnie pierwszym na Śląsku ogrodzie biblijnym rozmawia Łukasz Respondek

  Ogród biblijny w ścisłym centrum miasta? To dość ciekawy pomysł...
  Wiele osób odwiedzających Chorzów podkreśla, że - w porównaniu z innymi miastami w kraju i województwie - jest u nas mało zieleni. Do tej pory był to trawnik, który służył najczęściej nieodpowiedzialnym właścicielom psów, nie miał konkretnego przeznaczenia.


  Jak ma wyglądać jego nowa funkcja?
  Zakończyliśmy już budowę ogrodzenia. W piątek rozpoczęło się brukowanie ścieżek. W ogrodzie za kilka tygodni posadzimy rośliny, które w różnym kontekście są wymieniane w Piśmie Świętym, w Starym i w Nowym Testamencie. Chodzi o drzewa, krzewy, kwiaty, byliny.

  Takich roślin jest przecież bardzo dużo.
  Dlatego nasz ogród będzie tak atrakcyjny i tematycznie zróżnicowany: posadzone w nim zostaną rośliny rajskie, pustynne, gór Nebo i Kalwaria, ogrodu oliwnego, gdzie Chrystus modlił się przed męką. Według Księgi Rodzaju z raju wypływały życiodajne rzeki, stąd w ogrodzie pojawi się na pewno oczko wodne i strumyk. Nie zabranie też sitowia, w którym znaleziono Mojżesza, a na utworzonym specjalnie wzgórzu Nebo będzie siedem klasycznych roślin biblijnych z księgi Powtórzonego Prawa: jęczmień, pszenica, winorośl, oliwka, granat, palmy daktylowe i figowiec. W ogrodzie będzie rosło też szesnaście gatunków drzew m.in. morwa, cedr libański i dąb.

  Skąd wywodzi się pomysł na tworzenie takich ogrodów?
  Pierwszy taki ogród przygotowano cztery lata temu w Proszowicach. Jego idea została zaszczepiona przez dr inż. Zofię Włodarczyk z krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Drugi powstał w Myczkowcach. Nasz będzie trzecim w kraju i pierwszym na Śląsku. Wszystkie mają powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych.

  Czym chorzowski ogród ma być dla ludzi?
  Mam nadzieję, że osoby, które odwiedzą nasz ogród będą potem chętniej zaglądały do Pisma Świętego. W tym kontekście ma zachęcać. Ale to nie wszystko. Chcemy też w tym miejscu prowadzić lekcje religii. Szkolni nauczyciele będą natomiast mogli przychodzić na zajęcia z botaniki lub geografii. Ogród będzie monitorowany i zamykany na noc, ale w dzień chcemy, aby był dostępny dla wszystkich. Każdy będzie mógł usiąść na ławce i zrelaksować się wśród ciekawej roślinności.


  Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
  Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama