Zjazd Cieślarów w Wiśle [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Zjazd Cieślarów w Wiśle [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zjazd Cieślarów w Wiśle [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  1/24
  przejdź do galerii
  Ponad 300 Cieślarów z Polski i Czech przyjechało do Wisły. W niedzielę po południu wdrapali się na swoją górę, która nosi nazwę - a jakże - Cieślar, leżącą 920 m n.p.m. - Do czego zobowiązuje nazwisko Cieślar? Do solidności - zgodnie mówili uczestnicy pierwszego Międzynarodowego Zjazdu Cieślarów.
  W 1621 roku w Wiśle byli tylko czterej Cieślarowie. Właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza pisemna wzmianka o Cieślarach, Tomasz Cieślar był wójtem. Dziś Cieślarowie stanowią około 10 procent Wisły. To jedno z najbardziej popularnych nazwisk.

  - Dzieci się rodzą, to i Cieślarów przybywa - mówi Hermina Cieślar mieszkająca przy ulicy… Cieślarów w Wiśle Jaworniku. - Jak ich rozróżnić? Cieślarowie są szumni, każdy ma swój przydomek. Ten z Buka, ten z Gronia, ten spod Jawora, ten spod Soszowa. I wiemy, kto jest kto - tłumaczyła.

  Skupić w jednym miejscu tyle osób o tym samym nazwisku to niebywałe wydarzenie. A jednak w Wiśle to się udało.

  - Przed rokiem w listopadzie byłem pierwszy raz tą "swoją" górę Cieślar. Wtedy wraz z kolegami zdecydowaliśmy, że zwołamy wszystkich Cieślarów. I słowo stało się ciałem - uśmiechał się Karol Cieślar, architekt, organizator i pomysłodawca zjazdu.
  Każdy, kto wchodził na górę Cieślar otrzymywał dyplom jej zdobycia oraz plakietkę Cieślarów. Wiele osób paradowało w koszulkach z dużym sercem nawiązujących do słów "I love Cieślar". Uczestnicy wpisywali się do listy i na karteczki, które następnie naklejali na wielkie drzewo genealogiczne. Wielu z Cieślarów przywiozło też kamienie ze swoich miejsc zamieszkania, z których na górze Cieślar ułożyli mały kopiec.

  Skąd wzięli się Cieślarowie? W sobotę na ten temat wykład poprowadził prof. Karol Kadłubiec. Pochodzenie nazwiska wywodzi się od ciesielki, czyli zawodu obróbki drewna. Ale co do pochodzenia ludzi - Cieślarów, zdania są już podzielone.

  - Mój wujek, major armii Andersa, Adolf Pilch, w swoim pamiętniku pisze, że jest potomkiem emigranta ze Szkocji. Ale nie napisał, czy z Pilchów, czy Cieślarów. Jestem skłonny przychylić się do teorii, że jesteśmy chyba jakiegoś emigranckiego pochodzenia - przyznał Karol Cieślar.

  Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
  Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poszukiwanie...

   Deix (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 127 / 113

   Witam, byłem na konferencji naukowej Cieślarowie 2012. Ogólnie bardzo fajnie, ale jest ale. Była tez tam śliczna blondynką, chyba była z Mama i bratem..Chciałbym ja bardzo poznać!!!czy ktoś ja...rozwiń całość

   Witam, byłem na konferencji naukowej Cieślarowie 2012. Ogólnie bardzo fajnie, ale jest ale. Była tez tam śliczna blondynką, chyba była z Mama i bratem..Chciałbym ja bardzo poznać!!!czy ktoś ja zna?Właśnie wróciłem do domu, i żałuję że się nie odezwałam...była ubrana w seledynową sukienkę, i miała seledynowe kolczyki. Trzymała w dłoni jakąś kartkę...pomocy

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama