Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Uniwersytet Śląski wesprze katowickie licea

p.
Współpraca pomiędzy UŚ a dwoma katowickimi liceami zostanie oficjalnie zainicjowana dziś o godzinie 12:00 w auli im. K. Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego, podczas uroczystego podpisania dwóch trójstronnych porozumień pomiędzy Uczelnią, Miastem Katowice oraz liceami.

W uroczystości udział wezmą: JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Prezydent Katowic Piotr Uszok, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, dyrektor III LO im. A. Mickiewicza, dr Ewa Chorąży, dyrektor IV LO im. gen. S. Maczka, mgr Katarzyna Ziemiec, oraz uczniowie (ponad 200) i nauczyciele liceów.

Uniwersytet Śląski wyszedł z inicjatywą stworzenia wspólnie z Miastem Katowice unikatowego projektu edukacyjnego, którego celem głównym jest nawiązanie ścisłej współpracy merytorycznej z dwoma katowickimi liceami - III LO im. A. Mickiewicza oraz IV LO im. gen. S. Maczka. W myśl projektu, który już lada dzień wejdzie formalnie w życie, Uniwersytet Śląski będzie wspólnie z miastem, gronem pedagogicznym oraz uczniami szkół współtworzył nowe oblicza tych znanych w mieście i regionie liceów.

Dzięki bliskiej współpracy z Uniwersytetem szkoły będą zapewniać swoim uczniom najwyższą jakość kształcenia i umożliwiać im wszechstronny rozwój, motywując do pogłębiania wiedzy i zainteresowań. Wspólnie będzie również łatwiej wyłaniać tych ponadprzeciętnie zdolnych, zachęcając ich do łączenia swojej dalszej kariery naukowej z Katowicami i naszym Regionem. Obydwa licea wchodzą we współpracę na tym samym poziomie, jedyną różnicą jest to, że III LO wdroży poszczególne działania już w klasach drugich i trzecich, natomiast IV LO rozpocznie wdrożenie od nowego naboru, czyli od klas pierwszych. Obie szkoły planują także zmodyfikować swoje nazwy, aby znalazła się w nich informacja, że są liceami Uniwersytetu Śląskiego, a każdy uczeń Liceum powinien posiadać indeks oraz znaczek-przypinkę (piny) wyróżniającą go spośród uczniów w mieście.

Programy nauczania w obydwu szkołach zostaną opracowane przez specjalnie utworzone zespoły, w skład których wejdą nauczyciele liceów oraz pracownicy naukowo-dydaktyczni UŚ. Ci ostatni będą także, wspólnie z nauczycielami, prowadzić wybrane obowiązkowe i nadobowiązkowe zajęcia oraz pełnić opiekę merytoryczną nad poszczególnymi klasami. Każda klasa będzie mieć swojego wychowawcę z ramienia szkoły oraz wychowawcę-opiekuna, pracownika naukowego, który sprawowałby opiekę merytoryczną. Taką opiekę mógłby sprawować pracownik wydziału, z którego klasa realizuje rozszerzony zakres. Część zajęć dydaktycznych uczniowie liceów będą odbywać na terenie Uniwersytetu. Uczeń byłby zobligowany do uczestnictwa, np. dwa razy w tygodniu w zajęciach na wydziale, z którego realizuje rozszerzenie, oraz jednych zajęć dodatkowo raz w miesiącu na wybranym przez siebie wydziale. Udział byłby potwierdzony w indeksie i miałby wpływ na ocenę semestralną ucznia. Zajęcia będą się odbywać również w pracowniach i laboratoriach UŚ (z biologii, fizyki i chemii, np. z biochemii, fizjologii roślin, botaniki, chemii doświadczalnej czy fizyki jądrowej), uczniowie będą również mogli korzystać z księgozbiorów i elektronicznych baz danych nowoczesnego Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA), a także z Centrum Kształcenia na Odległość i platformy MOODLE, wspomagających nauczanie w szkole. Na zainteresowanych współpracą uczniów czekają także studenci - koła naukowe oraz media studenckie. Uczniowie będę także mogli korzystać z prowadzonych przez pracowników UŚ zajęć w zakresie doradztwa zawodowego.

Najbardziej uzdolnieni uczniowie liceów zostaną objęci systemem opieki naukowej pracowników UŚ (tutoring). Dodatkowym atutem współpracy jest też możliwość ubiegania się o specjalną nagrodę Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla najlepszych uczniów.

Współpraca szkół z Uniwersytetem obejmować będzie nie tylko uczniów, ale też nauczycieli, dla których przewidziana jest możliwość doskonalenia warsztatu przedmiotowo-dydaktycznego, poprzez m.in. przeprowadzanie indywidualnych konsultacji z pracownikami naukowo-dydaktycznymi UŚ oraz udział w specjalnych szkoleniach i warsztatach. Przytoczone powyżej działania, to tylko niektóre formy współpracy dwóch katowickich liceów z Uniwersytetem Śląskim, które przy akceptacji Prezydenta Miasta Katowice i Śląskiego Kuratora Oświaty wejdą w życie już od nowego roku szkolnego.

Strony porozumień są głęboko przekonane o korzyściach, jakie niesie za sobą wspólny projekt. Dla szkół, to oprócz wspomnianego wyżej podniesienia poziomu kształcenia i atrakcyjności oferty edukacyjnej, także wzmocnienie wizerunku, renomy i prestiżu, a także posiadanie unikatowej w skali Regionu tak ścisłej i szerokiej współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Twórcom projektu towarzyszy głębokie przekonanie o jego pozytywnym wpływie także na wizerunek Katowic, jako miasta aktywnie kreującego rozwój edukacyjny młodzieży i dającego możliwości rozwoju młodym, zdolnym ludziom. To także wzmocnienie wizerunku Uniwersytetu i jego marki w świadomości społeczności regionu i kraju oraz stworzenie bliskiej więzi z uczniami, którzy chcąc kontynuować swoją ścieżkę edukacyjną w uniwersytetach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Katowice: Uniwersytet Śląski wesprze katowickie licea - Dziennik Zachodni