Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Flaga na aucie to patriotyzm nie zawsze bezpieczny

Justyna Krzyśków
Arkadiusz Ławrywianiec
Do piłkarskich mistrzostw Europy czasu coraz mniej, a emocje rosną. Nic dziwnego, że na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów z powiewającymi biało-czerwonymi flagami. Patriotyczne odruchy nie zawsze są jednak bezpieczne.

Zgodnie z artykułem 61 Kodeksu drogowego, ładunek może wystawać z auta tylko w taki sposób, aby szerokość pojazdu wraz z samochodem nie przekraczała 2,55 m. Czy flagi i chorągiewki zamocowane na samochodach oznaczają łamanie kodeksu?

Podinspektor Roman Piwowarczyka z wydziału ruchu drogowego śląskiej policji zapewnia, że - mając na aucie flagę - nie musimy się obawiać spotkania z patrolem. - Chorągiewki są legalne - uśmiecha się Piwowarczyk. - Nie istnieją żadne przepisy, które zabraniałyby nam umieszczenia flagi przy swoim samochodzie. Musimy jednak pamiętać, aby była ona solidnie i bezpiecznie zamontowana. Apelujemy również o rozsądek w kwestii wielkości flagi tak, aby nie powodowała zagrożenia w ruchu drogowym - tłumaczy.

Choć montaż biało-czerwonych chorągiewek na samochodach jest legalny, nie znaczy jednak, że są one bezpieczne. Dr Krzysztof Ćwikiel, fizyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ostrzega, że niewinny gadżet może być przyczyną karambolu.
- Maszt do mocowania chorągiewki przy prędkości 150 km na godzinę może rozbić szybę w naszym samochodzie - zaznacza.

- Jeszcze gorzej gdy uderzy w motocyklistę. Wówczas skutki takiego wypadku będą naprawdę tragiczne. Chorągiewki powinny być solidnie mocowane i, co istotne, niewielkie - dodaje.

Gdy doprowadzimy do "zagrożenia drogowego" mając na samochodzie zamontowaną flagę, może nas to kosztować grzywnę do 500 zł lub nawet utratę prawa jazdy. Konsekwencją kolizji drogowej może być z kolei sprawa sądowa i kara aż 5 tys. złotych.

Chorągiewki na samochodach to jednak patriotyczny odruch kibiców. Trudno z takimi odruchami walczyć. Doktor Adam Bartoszek, socjolog, podkreśla, jak ważne są dla budowania pozytywnych emocji i poczucia wspólnoty. - W polskiej rzeczywistości pozostało już tak mało rytuałów, które jednoczą nas jako naród. Jedynie jeszcze imprezy sportowe wyzwalają zbiorową radość - mówi.

Stop wuwuzelom

Nie wszystkie gadżety będą dozwolone na stadionach podczas Euro 2012. Co zatem można będzie przynieść ze sobą na mecz, a z czego trzeba zrezygnować?

Podczas meczu kibice będą mogli mieć przy sobie telefon komórkowy oraz aparat fotograficzny, jednak bez zmiennej ogniskowej, czyli bez zoomu.

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno wnosić noży, broni palnej, materiałów pirotechnicznych, a także farb i innego rodzaju łatwopalnych substancji. Zabronione są ponadto parasolki, kaski, stołki, duże ilości papieru, trąbki, wuwuzele oraz duże bagaże i laserowe wskaźniki.


Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!