Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie mogą być dodatki dla osób pobierających emerytury lub renty? Sprawdź

Monika Krężel
Czy są dodatki po pracy w szkodliwych warunkach - pyta Czytelnik
Czy są dodatki po pracy w szkodliwych warunkach - pyta Czytelnik Arkadiusz Gola
Nasi Czytelnicy bardzo często pytają, o jakie dodatki można się starać w ZUS-ie, mając przyznaną emeryturę lub rentę. Okazuje się, że jest grupa dodatków, których otrzymanie zależy od spełnienia pewnych warunków. - Napiszcie, czy są dodatki za pracę w szkodliwych warunkach albo co należy się emerytom, gdy kopalnia jest likwidowana - poprosił jeden z Czytelników.

Przykładowo. Byłym pracownikom kopalni całkowicie likwidowanej przysługuje ekwiwalent pieniężny do bezpłatnego węgla. Do ZUS-u - z wnioskiem o wypłatę ekwiwalentu - występuje przedsiębiorstwo górnicze. Wcześniej musi ono uzyskać od emeryta lub rencisty oświadczenie o rezygnacji z prawa do pobierania deputatu węglowego w naturze.

Niewiele osób wie także o tym, że istnieje ekwiwalent pieniężny dla byłych pracowników kolejowych. Należy się on byłym pracownikom kolejowym, którym przysługiwało prawo do deputatu węglowego w zatrudnieniu, z którego powstało prawo do emerytury lub renty. Co ciekawe, ekwiwalent ten przysługuje w związku z komercjalizacją i prywatyzacją Polskich Kolei Państwowych. Deputat węglowy wypłaca organ rentowy. Jego wysokość to 1800 kg węgla kamiennego rocznie w formie ekwiwalentu pieniężnego.

Poniżej krótki poradnik o tym, jakie dodatki przysługują do emerytur lub rent. W jego przygotowaniu pomogli nam eksperci z oddziału ZUS w Rybniku.

Dodatek pielęgnacyjny: dla 75-letniej osoby - z urzędu

Dodatek przysługuje uprawnionemu do emerytury lub renty, jeżeli został on uznany za całkowicie niezdolnego do
pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji wydaje lekarz orzecznik ZUS-u.

Lekarz wyda orzeczenie, jeśli stwierdzi naruszenie sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych. Orzeczenie lekarza orzecznika stanowi podstawę dla organu rentowego do wydania decyzji o ustaleniu prawa do dodatku pielęgnacyjnego.

Na wniosek osoby ubiegającej się o dodatek pielęgnacyjny wydawana jest decyzja o przyznaniu tego dodatku.

W przypadku, gdy osoba ukończy 75. rok życia, ZUS z urzędu przyznaje prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym.
Tylko dla sierot

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje osobie, której obo-je rodzice nie żyją. Ponadto przysługuje dziecku, któremu zmarła matka, a ojciec jest nieznany. Dodatek przysługuje wyłącznie osobie uprawnionej do renty rodzinnej lub jej części i faktycznie pobierającej to świadczenie. Osoba zainteresowana dodatkiem musi złożyć wniosek do ZUS-u, gdyż ZUS nie przyznaje tego dodatku z urzędu.

Dla byłych żołnierzy górników

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rybniku:

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników przyznawane jest żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w:

  • kopalniach węgla,
  • kamieniołomach,
  • zakładach rud uranu
  • batalionach budowlanych.

Świadczenie to jest przyznawane i wypłacane przez organy rentowe na podstawie zaświadczenia organu wojskowego. Organem wydającym zaświadczenie jest Wojskowa Komenda Uzupełnień. W zaświadczeniu musi się znaleźć informacja potwierdzająca rodzaj i okres wykonywania przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej.

Komu dodatek kombatancki

Przysługuje kombatantom i innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczący o niepodległość RP. Przyznanie dodatku możliwe jest na podstawie pisemnego wniosku zgłoszonego do jednostki ZUS-u wypłacającej emeryturę lub rentę. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o okresach działalności kombatanckiej lub represji.

Za tajne nauczanie

Dodatkowe świadczenie przyznawane jest osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie lub przed 1.09. 1939 r. nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Ważne! Osobie uprawnionej do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek kombatancki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!