Sztuczna inteligencja w kopalni Pniówek! Górnicy...

  Sztuczna inteligencja w kopalni Pniówek! Górnicy niepotrzebni?

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sztuczna inteligencja w kopalni Pniówek! Górnicy niepotrzebni?
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marek Michalski

  1000 metrów pod ziemią w kopalni Pniówek, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, rozpoczęła fedrunek sztuczna inteligencja. To nie żart. W ścianie o długości 243 metrów zainstalowano pierwszy w Polsce niemal w pełni zautomatyzowany kompleks ścianowy. Olbrzymi kombajn jest połączony siecią kabli i obudów z systemem czujników, kamer, komputerów, które czuwają nad prawidłową pracą.
  - Samo wyposażenie kosztowało 44 mln złotych, kombajn jest wynajęty. Ale to pierwszy kombajn w Polsce, który ma opcję "nauka", a więc sztuczną inteligencję. Potrafi się uczyć - zapamiętuje i odtwarza zdarzenia - wyjaśnia Katarzyna Jabłońska-Bajer. Kombajn wyrywa węgiel z 1,5 metrowego pokładu z szybkością 3,2 tysiąca ton na dobę! To niemal dwa razy więcej niż w podobnych ścianach, gdzie robota trwa tradycyjnymi metodami, a urządzenia obsługuje mnóstwo górników. Czy w przyszłości maszyny zastąpią górników? Spokojnie, to na razie na naszych kopalniach nie grozi.

  - Tu chodzi o bezpieczeństwo. Maszyny w pełni automatyczne będą pracowały tam, gdzie jest najniebezpieczniej. W Pniówku pracuje pierwsze takie urządzenie, ale jesteśmy zadowoleni z efektów - wyjaśnia Wiesław Paszek, rzecznik Kopexu, którego inżynierowie wymyślili takie urządzenie i dwa lata temu pokazali na targach górniczych w Katowicach.

  A w Pniówku zamontowano kompleks w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc. Ściana jest prowadzona w najwyższej, a więc IV kategorii zagrożenia metanowego, w partii zaliczonej do zagrożonych wyrzutami gazów i skał. W tych warunkach eksploatacja może być prowadzona wyłącznie przy zachowaniu najsurowszych norm bezpieczeństwa, co gwarantuje jedynie pełna automatyzacja wydobycia. Ilu potrzeba górników do obsługi urządzenia?

  W trybie w pełni automatycznym, a więc w stabilnych warunkach górniczo-geologicznych może go obsługiwać tylko dwóch kombajnistów obserwatorów, jeden górnik sekcyjny do korygowania pracy sekcji obudowy zmechanizowanej oraz kablowy. Kombajniści siedzą na dole przy specjalnym pulpicie komputerowym i obserwują wszystkie wskaźniki na monitorach. W każdej chwili mogą zareagować i przejąć kontrolę nad kombajnem.

  - Obecnie warunki w naszej kopalni nie pozwalają na to , by wszystkie sekcje pracowały w trybie automatycznym, więc potrzebna jest większa ilość osób, a więc 14 osób na jedną zmianę. W ścianach o podobnych parametrach technicznych zatrudnionych jest 17 pracowników na jedną zmianę, co daje oszczędności 12 osób na dobę. W ten sposób można utworzyć prawie całą dodatkową zmianę - wyjaśnia Jabłońska-Bajer.

  Co ciekawe, dokładnie wiadomo, kto i gdzie tam pracuje, bo obecność pracowników też jest monitorowana.

  Wejścia do strefy zostały wyposażone w bramki monitorujące oraz tablice informujące o ilości pracowników przebywających w strefie. Nadzór nad ilością pracowników przebywających w strefie prowadzi dyspozytor ruchu. Informacja ta wyświetlana jest również na głównej tablicy synoptycznej na ekranie komputera wizualizacji centralnej w kabinie operatora systemu w chodniku podścianowym. - Robota idzie na razie jak po maśle - stwierdza sztygar oddziałowy oddziału wydobywczego G-2 Sławomir Polak.


  Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
  SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIECH PNIÓWEK UJAWNI DOBOWE WYDOBYCIE CAŁKOWITE,I ZACZNIEMY

   Hajer Byk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 107 / 93

   SIĘ WSZYSCY ŚMIAĆ.TA ŚCIANA TO WIELKI NIEWYPAŁ.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NO I WŁAŚNIE PO TO ALOJZ PIĄTEK ZEŻAR SZTIL Z HERCOWKI ŻEBY

   Alojz aus Rybnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 103

   TEROZ FEDROWAŁY INTELIGYNTNE KOMBAJNY.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja myślałem że polaków sprowadzili na gruby

   ernst (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 90 / 78

   Kiedyś to się mówiło półgłówek abo po Ślunsku gupi ciul.
   Teroski mówi się polski półinteligent czyli warszowiok...ha,ha,ha...ah...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama