Ważne
  Sprawdź, kto wychowuje Twoje dziecko [PSYCHOTEST]

  Sprawdź, kto wychowuje Twoje dziecko [PSYCHOTEST]

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Średnio trzy godziny i trzydzieści sześć minut w maju 2012 przesiadywały przed telewizorem nasze dzieci i my sami (osoby od 4 lat i więcej). To dane zebrane przez firmę Nielsen Audience Measurement, która monitoruje media.
  Sprawdź, kto wychowuje Twoje dziecko [PSYCHOTEST]

  ©Shutterstock

  Trochę lepiej nasze pociechy (od 4 do 15 lat) wypadły w badaniu przeprowadzonym w zeszłym roku przez TNS OBOP. Średnio, w tygodniu, przed szklanym ekranem spędziły dwie godziny i dwadzieścia pięć minut dziennie. W sobotę i niedzielę było to już ponad trzy godziny. Mniej. Niestety i tak jest bardzo dużo.

  Tym bardziej, że oglądanie telewizji nie ma nic wspólnego z integracją rodzinną. Codziennie po pilot sięga ponad 95 proc. dzieci, z czego zaledwie 20 proc. w towarzystwie rodziców - wynika z najnowszych badań Interactive Research Center.

  - Nie można powiedzieć że korzystanie z telewizora czy komputera jest jednoznacznie złe lub dobre - zauważa Ewa Radosz, dyrektorka Poradni Psychologiczno - pedagogicznej nr 1 w Sosnowcu.
  - Na przykład uczy koncentracji, bo dziecko nie przejdzie gry, jeśli nie skupi się na tym co robi - wyjaśnia. I do razu podkreśla jedno: potrzebny jest umiar, bo sprzęt nie może zastąpić wychowania rodziców czy czasu spędzonego z nimi. Dziecko nie powinno też korzystać z tych sprzętów bez opieki dorosłych.

  - Niestety coraz częściej tak się dzieje - dodaje. Kiedyś jej poradnię odwiedziła matka, która nie mogła zrozumieć, że poza zarobieniem pieniędzy na konsolę, komputera czy tablet, kupienie synowi tych "wypasionych" gadżetów, powinna spędzić z nim czas. - Przecież zrobiłam wszystko, jak należy - mówiła.

  - Rodzice muszą pamiętać, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, wspólnej wycieczki rowerowej, spaceru czy choćby gotowania obiadu - podkreśla pani psycholog.

  Jutro Dzień Dziecka. Zamiast drogich prezentów, najnowszych technologicznych gadżetów, wybierz się z dzieckiem do parku czy na basen. Dasz mu najlepszy z możliwych prezentów - poświęcisz mu czas. My podpowiadamy gdzie warto pójść.

  Zrób psychotest i sprawdź, kto wychowuje Twoje dziecko. Ty, telewizor czy komputer
  • Czy wiesz ile czasu spędza przed telewizorem czy komputerem Twoje dziecko?
  • Czy wiesz ile czasu Twoje dziecko powinno spędzać przed telewizorem czy komputerem?
  • Czy wiesz ile czasu przesiaduje przed telewizorem lub komputerem z rówieśnikami, rodzeństwem czy z rodzicami (oblicz ile dokładnie)?
  • Czy wiesz jakie programy Twoje dziecko ogląda najchętniej, czy potrafi dobrze wskazać pozytywnych i negatywnych bohaterów?
  • Czy Twoje dziecko potrafi wyciągnąć wnioski z oglądanych programów czy treści czytanych na stronach internetowych?
  • Czy obejrzane programy skłaniają Twoje dziecko do refleksji i dyskusji z rówieśnikami czy opiekunami?
  • Czy oglądanie telewizora lub siedzenie przed komputerem Twojego dziecka nie jest spowodowane presją otoczenia czy reklamą?
  • Czy oferujesz swojemu dziecku alternatywne źródła zaspakajania jego potrzeb poznawczych?


  Rodzicu, jeśli na minimum połowę pytań odpowiedziałeś negatywnie, lepiej zastanów się, czy Twojej roli - wychowawcy i opiekuna dla dziecka - nie przejął telewizor lub komputer. Psychotest przygotowały Katarzyna Jaworska i Wioleta Baraniak, ekspertki z pracowni wychowania Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach. KD


  Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
  SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama