Fortum Zabrze zwalnia pracowników. Solidarność krytykuje

  Fortum Zabrze zwalnia pracowników. Solidarność krytykuje

  PS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fortum Zabrze zwalnia pracowników. Solidarność krytykuje
  60 pracowników zamierza zwolnić zarząd Fortum Zabrze (dawna Elektrociepłownia Zabrze). - Jeśli te zwolnienia dojdą do skutku, to okaże się, że od czasu przejęcia zabrzańskiej elektrociepłowni przez fiński koncern pracę w zakładzie straciła połowa załogi - mówi Wiesław Kostecki, przewodniczący Solidarności w Fortum Zabrze.
  Fortum Zabrze zwalnia pracowników. Solidarność krytykuje
  - Już w trakcie przejmowania zakładu kierownictwo Fortum nie kryło, że zamierza ograniczyć zatrudnienie. Związkom zawodowym udało się uzgodnić z pracodawcą, że te redukcje odbędą się w ramach programu dobrowolnych odejść. Skorzystały z niego 84 osoby. O kilkanaście więcej niż pierwotnie planowano. Tymczasem pół roku po zakończeniu programu pracodawca ogłosił kolejne redukcje i o żadnej dobrowolności nie mowy - podkreśla przewodniczący.


  Związkowcy zaznaczają, że wśród 60 osób, które zamierza zwolnić Fortum, są pracownicy, którym nie zezwolono na skorzystanie z PDO, argumentując to koniecznością utrzymania bezpieczeństwa ruchu zakładu. - Jak rozumiemy, teraz bezpieczeństwo nie ma już znaczenia. Są inne ważniejsze rzeczy. Chodzi o maksymalizację zysku w jak najkrótszym czasie - ocenia Kostecki i dodaje, że kwestia bezpieczeństwa nie dotyczy tylko samej elektrociepłowni. - Mamy nadzieję, że zarząd firmy weźmie pod uwagę ewentualne konsekwencje tak dużej redukcji zatrudnienia dla właściwego poziomu zaopatrzenia mieszkańców Zabrza i Rudy Śląskiej w ciepło.

  Przedstawiciele Solidarności z Fortum podkreślają, że zarząd uchyla się od przedstawienia i przekazania na piśmie związkom zawodowym szczegółów i wyliczeń dotyczących redukcji zatrudnienia. - Teraz już rozumiemy, dlaczego od miesięcy zarząd odsuwa w czasie wybory do rady pracowników. Gdyby wybory były przeprowadzone zgodnie z ustawą i w miarę sprawnie, dzisiaj rada pracowników musiałaby, zgodnie z prawem, otrzymać od pracodawcy szczegółowe informacje dotyczące przyczyn redukcji i wtedy, czarno na białym byłoby widać, że planowane zwolnienia nie mają żadnych racjonalnych podstaw - mówi przewodniczący.

  Jak wyliczają związkowcy, w ramach PDO z pracy odeszło 30 proc. zatrudnionych w elektrociepłowni przejętej przez Fortum. Obecne cięcia oznaczają, że pracę straci co trzeci pracownik z już okrojonej w wyniku poprzednich zwolnień załogi. - Co jakiś czas Fortum wysyła komunikaty prasowe, w których hucznie zapowiada, jak ogromne pieniądze zamierza zainwestować na Śląsku, wszyscy przyklaskują, tymczasem jedyne rzeczywiste skutki działań inwestora, jakie obserwujemy, to utrata miejsc pracy. Tak dzieje się nie tylko w Zabrzu, ale też w Bytomiu, gdzie Fortum przejęło Zespół Elektrociepłowni - komentuje Mirosław Grzywa, członek Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność

  - Koledzy z polskich państwowych firm przejętych przez ten państwowy fiński koncern ostrzegali nas, że tak będzie. Na własnej skórze doświadczyli tego samego. Mówili, że nowy pracodawca w jednej ręce trzyma słynny kodeks etyczny Fortum, a w drugiej wypowiedzenia. I niestety ich ostrzeżenia sprawdzają się co do joty - dodaje Grzywa.


  Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
  SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzymajcie się Zabrze i Bytom

   Widział to i owo ten, co wpisuje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 79 / 60

   Niestety - w ten tzw. "kodeks etyczny" nikt już nie wierzy także w "starym" Fortum Power and Heat Polska. Pustosłowie, kto wychyli głowę, temu ją utną. Główna kadrowa, ups., tzn. Dyrektor ds....rozwiń całość

   Niestety - w ten tzw. "kodeks etyczny" nikt już nie wierzy także w "starym" Fortum Power and Heat Polska. Pustosłowie, kto wychyli głowę, temu ją utną. Główna kadrowa, ups., tzn. Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich Fortum, słynna jest wewnątrz firmy ze swojej niesłowności i niedotrzymywania słowa. Trzymajcie się tam w Zabrzu!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama