Ważne
  Szybko posuwają się prace przy budowie obwodnicy Krzepic

  Szybko posuwają się prace przy budowie obwodnicy Krzepic

  Irena Bazan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od kilku tygodni Krzepice od wszystkich niemal stron otoczone są wielkimi placami budów. Roboty prowadzone są przy wjeździe do miasta od strony Częstochowy, Wielunia, a także na wysokości oczyszczalni ścieków. Rośnie oczekiwana przez blisko dwadzieścia lat obwodnica miasta.
  - Latami staraliśmy się o tę inwestycję, nic więc dziwnego, że jesteśmy teraz tak zadowoleni z jej przebiegu - mówi burmistrz Krzepic Krystian Kotynia. - Jak powstanie obwodnica, życie w mieście nareszcie się zmieni.

  Istotnie, ruch w niewielkich Krzepicach jest ogromny. Przez miasto przebiega trasa 43 Częstochowa - Wieluń, którą ze Śląska do Wielkopolski jeździ wiele samochodów ciężarowych. Na dobę przez centrum miasta przejeżdża od 8 do 10 tysięcy samochodów. Gdy powstanie obwodnica, większość z nich zniknie z miasta.

  O potrzebie budowy obwodnicy, która wyprowadzi ruch samochodowy z ciasnego centrum miasta mówiło się już na początku lat 90.

  Inwestycję prowadzi konsorcjum, w skład którego wchodzą trzy duże firmy - Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (lider grupy), częstochowska firma Dromet oraz Przedsiębiorstwo Robót Mostowych z Łodzi.

  Do końca roku drogowcy zakończą prace ziemne i wybudują konstrukcję pod przyszłą jezdnię. Zakres prac jest wręcz ogromny.

  - W czasie robót ziemnych musimy przekopać 325 tysięcy metrów sześciennych gruntu, to najlepiej świadczy o skali tego przedsięwzięcia - opowiada pełnomocnik dyrektora konsorcjum Zbigniew Łapaj. - Dlatego prace prowadzimy na trzech odcinkach jednocześnie.

  Aby zdążyć ze wszystkim do końca roku, na placach budowy pracuje jednocześnie po 50 wywrotek i około 80 osób. Obwodnica to największa od lat w tym rejonie inwestycja drogowa. Kosztować ma 120 milionów złotych. Za te pieniądze trzeba będzie wybudować nie tylko drogę, ale na niej dodatkowo dwa mosty i wiadukt. Plany zakładają, że całość ma być gotowa na koniec grudnia 2009 roku. Na same prace ziemne i budowlane trzeba będzie wydać około 70 milionów złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakis przekret

   krzepiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   Skad wzięlo sie 120 milionow?Kosztorys opiewał na troche ponad 60.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre tempo

   Alek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Tempo naprawdę dobre, jak tak dalej pójdzie to może oddają tą inwestycję kilka miesięcy przed czasem :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dobre tempo

   Alek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   Tempo naprawdę dobre, jak tak dalej pójdzie to może oddają tą inwestycję kilka miesięcy przed czasem :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama