Ważne
  Upał w autobusach i tramwajach nie do zniesienia!...

  Upał w autobusach i tramwajach nie do zniesienia! Klimatyzacji brak

  P. Drabek, M. Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Upał w autobusie nie do zniesienia. Brak klimatyzacji
  1/7
  przejdź do galerii

  Upał w autobusie nie do zniesienia. Brak klimatyzacji ©Tomasz Gola

  Upał nie do zniesienia! Pot leje się z czoła pasażerów autobusów i tramwajów. Pasażerowie mają już dosyć jazdy autobusami bez klimatyzacji, co podkreślają w mejlach przesyłanych do naszej redakcji.
  W tak upalne dni jak ostatnio wystarczy przejechać kilka minut autobusem, by wyglądać tak jak osoba, którą chwilę wcześniej ktoś wrzucił do basenu. Pasażerowie skarżą się na brak klimatyzacji, a reporterzy "Dziennika Zachodniego" sprawdzili, jak to wygląda w poszczególnych miejscowościach.

  Tylko około 10 procent autobusów wykonujących przewozy na zlecenie KZK GOP wyposażonych jest w klimatyzację. Ten odsetek - jak zapowiada Anna Koteras, rzeczniczka związku - będzie systematycznie się zwiększał, gdyż w przyszłości wymóg posiadania klimatyzacji będzie coraz częściej wpisywany do specyfikacji przetargowej podczas wybierania przewoźników przez KZK GOP.


  - Jeśli posiadanie klimatyzacji jest wymogiem zamawiającego, to kierowca nie ma prawa jej wyłączyć. My za tę usługę płacimy. To jest w umowie z przewoźnikiem - podkreśla Anna Koteras i dodaje, że wyłączenie klimatyzacji może w takim przypadku skończyć się nałożeniem kary na przewoźnika. Mniej oczywista sprawa jest w przypadku, gdy przewoźnik sam kupił autobusy wyposażone w klimatyzację, ale w praktyce jej nie stosuje. Tutaj już związek nie może powołać się na zapisy umowy.

  - Aczkolwiek w każdej umowie z przewoźnikiem jest wymóg posiadania przez jego tabor sprawnej wentylacji - zastrzega Anna Koteras.

  W przypadku tramwajów temat klimatyzacji nie istnieje. Na pytanie: ile pojazdów Tramwajów Śląskich posiada w przedziale pasażerskim takie udogodnienie, Andrzej Zowada, rzecznik spółki, odpowiada krótko: żaden. Klimatyzacja znajduje się wyłącznie w kabinach motorniczych w 30 nowych twistach oraz zmodernizowanych tramwajach starszego typu.

  U największego przewoźnika w aglomeracji - PKM Katowice - klimatyzacja działa tam, gdzie jest zainstalowana. Niestety, jest tylko na wyposażeniu autobusów kupowanych w ostatnich latach. - Łącznie mamy 72 pojazdy z klimatyzacją - to 30 procent tego, co wyjeżdża od nas każdego dnia na ulice. Tam, gdzie klimatyzacja jest, pilnujemy, aby się nie zepsuła - mówi Paweł Cyganek, dyrektor ds. inwestycyjnych w PKM Katowice.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PKM

   żenada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Brak rzetelności autorów. Największym przewoźnikiem regionalnym jest PKM Sosnowiec, proszę sprawdzać dane a potem pisać artykuły .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brednie rzecznika Tramwajów Śląskich

   Podróżny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jakoś w nowych Twistach, które trafiają do Krakowa, Wrocławia, czy wcześniej nawet 7 szt. jakie jeździ po Częstochowie, klimatyzacja przedziału pasażerskiego istnieje. Nic zatem nie stało na...rozwiń całość

   Jakoś w nowych Twistach, które trafiają do Krakowa, Wrocławia, czy wcześniej nawet 7 szt. jakie jeździ po Częstochowie, klimatyzacja przedziału pasażerskiego istnieje. Nic zatem nie stało na przeszkodzie, gdy zamawiano tramwaje dla Śląska, aby klimatyzacja w nich była, tak jak jest w tym modelu który trafia poza nasz region. Bujdą na resorach można nazwać twierdzenia, że klima będzie niewydolna w 37 stopniowym upale, przy często otwieranych drzwiach. Jakoś w tramwajach Pesy, którymi jechałem w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, Toruniu klima świetnie dawała sobie radę. Problemy jak zwykle mają w GOPie... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko *kilkanaście dni*?

   Wkurzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Co to za brednie opowiada dyrektor mzk?! Byłem odebrać ekarte i sam czułem na własnej skórze jaka nieźla dmuchawe tam mają! Pozatym jaki trzeba mieć tupet by tak lekcewazaco się wypowiadać???


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Budynek

   AleDom

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Budynek i teren na Przemysłowej też należą do PKM a nie MZK :P Szkoda, że lata temu nie skomunalizowano PKM na rzecz miasta a na rzecz MZK. Dziś to wszystko mogłoby być nasze, jastrzębskie. A tak...rozwiń całość

   Budynek i teren na Przemysłowej też należą do PKM a nie MZK :P Szkoda, że lata temu nie skomunalizowano PKM na rzecz miasta a na rzecz MZK. Dziś to wszystko mogłoby być nasze, jastrzębskie. A tak przed PKM bardzo niepewna przyszłość.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wrrrrrrrrr

   pakita (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   płacimy za bilety a jedziemy jak bydło na rzeź. Inaczej tego nazwać się nie da, jeżdżę tramwajem do pracy około 20 minut i modlę sie bym z niego wysiadła cała i zdrowa bo o omdlenie nie trudno.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jechałem wczoraj nr 297 około godz 9 SAUNA !!!!! NIE DO WYTRZYMANIA

   TO JEST SADYZM (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   TO JEST SADYZM


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak nie wiadomo o co chodzi, to...

   AleDom

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   To są oszczędności organizatorów. Za przejechanie 1 km klimatyzowanym autobusem KZK GOP czy inne MZK musi zapłacić więcej niż autobusem bez klimatyzacji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jastrzębie

   AleDom

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie wiem czy się dodało jako komentarz gościa. Jeżeli tak to przepraszam za dubel. JAstrzębskie MZK nie posiada ani jednego autobusu. Za to PKM Jastrzębie i Mikrus z Żor mają klimatyzowane...rozwiń całość

   Nie wiem czy się dodało jako komentarz gościa. Jeżeli tak to przepraszam za dubel. JAstrzębskie MZK nie posiada ani jednego autobusu. Za to PKM Jastrzębie i Mikrus z Żor mają klimatyzowane autobusy. Umowa nie przewiduje włączania klimatyzacji, więc jeżdżą z wyłączoną.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama