Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest już kolejka po grę "Kolejka" wydaną przez IPN

Magdalena Nowacka-Goik
IPN
Gra "Kolejka" autorstwa Karola Madeja i wydana przez IPN, zdobyła tytuł europejskiej Gry Roku 2012. Informację tę podano podczas 19. edycji Pionka - gliwickich spotkań z grami planszowymi . Gra pokazuje kolejkową rzeczywistość, która była skutkiem polityki gospodarczej władz PRL. Nagroda "Gra Roku" przyznawana jest przez grono ekspertów skupionych wokół serwisu "GamesFanatic.pl". Po raz pierwszy (nagrody przyznawano 9 raz) tytuł zdobyła gra zaprojektowana przez Polaka.

- Gra już budzi ogromne zainteresowanie - mówi Monika Kobylańska, asystentka prasowa IPN w Katowicach. - Chciałam ją kupić dla siebie, ale okazało się, że po "Kolejkę" są... zapisy. I tworzy się prawdziwa kolejka - dodaje.

Trudno się dziwić, bo gra bazuje na trudnościach w zdobyciu zakupów w latach 80. Jeśli ktoś chciałby sobie przypomnieć, jak wyglądały realia życia codziennego tamtych czasów, "Kolejka" jest do tego idealna.

A okazja jest, bo wczoraj minęły 23 lata od dnia, w którym aktorka Joanna Szczepkowska obwieściła na wizji, że w Polsce skończył się komunizm. Zadanie graczy wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożona z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste.

Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: "Matka z dzieckiem na ręku", "Pan tu nie stał" czy "Towar spod lady". Muszą jednak uważać na "Remanent", "Pomyłkę w dostawie" oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki - spekulantów.

Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty "Relaks", wodę toaletową "Przemysławkę", herbatę "Popularną" .

- Sukces gry to oczywiście zasługa autora i tego, że gra jest po prostu ciekawa - mówi Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN. - Mamy sygnały od będących pod wrażeniem środowisk szkolnych nawet z Korei i USA, gdzie stwierdzili, że to lekcja historii w pudełku. Jej atutem jest to, że gracze nie tylko uczą się, ale mogą poczuć emocje, jakie towarzyszyły tamtym czasom, mechanizmom, które nimi rządziły . Gra jest też wykorzystywana przez nauczycieli na lekcjach wiedzy o przedsiębiorczości - dodaje.

Polska "Kolejka" znalazła się w gronie tak znakomitych gier planszowych jak "Osadnicy z Catanu" Klausa Taubera, "Wysokie Napięcie" Friedmanna Friesega czy "Agricola" Uwe Rosenberga. Kupić ją można przez IPN.


Euro 2012 w Dzienniku Zachodnim SPORT, ZABAWA i...
SERWISY SPECJALNE DZIENNIKA ZACHODNIEGO
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!